Į gulagą panašių priverstinio darbo stovyklų sistema Kinijoje buvo įvesta maždaug prieš pusšimtį metų. Stovyklose, kurios labiau primena kalėjimus, priverstinius darbus jau atliko tūkstančiai žmonių.

Niekam ne paslaptis, kad tarp kalinčių prostitučių ir narkotikų prekeivių yra ir politinių, religinių kalinių, vienaip ar kitaip neįtikusių Kinijos valdžiai.

Pagal senąją tvarką, policija gali asmenis stovyklose be teismo įsakymo įkalinti net ketveriems metams.

Kalbas apie reformos poreikį paskatino Tang Hui istorija. Moteris stovykloje buvo uždaryta 2012 metais. Toks nuosprendis sukėlė didelį visuomenės pasipiktinimą.

„Gyvenau tarsi košmare. Nors tikras košmaras būtų geriau, nes iš jo galima pabusti“, – vos tramdydama ašaras BBC pasakojo buvusi kalinė.

Moteris darbo stovykloje Hunano provincijoje buvo įkalinta po to, kai reikalavo mirties bausmių jos 10-metę dukrą pagrobusiems, prievartavusiems ir prostitute vertusiems dirbti suteneriams.

T. Hui teigia, kad suteneriai turėjo įtakingų pažinčių policijoje, todėl už viešą teisybės ieškojimą moteris buvo pasiųsta į priverstinio darbo stovyklą. Moteriai buvo pažadėta laisvė, jeigu ji sutiks atsiimti savo kaltinimus.

Sulaukusi didelio žmonių nepasitenkinimo, Kinijos komunistų partija nutarė keisti priverstinio darbo stovyklų tvarką. Per savo pirmąją spaudos konferenciją L. Keqianas teigė, kad pareigūnai dirba intensyviai tam, kad būtų suformuota naujoji sistema.

Tikimasi, kad tvarka bus įvesta jau 2013 m. pabaigoje. Tačiau kol kas neaišku, ar reformų metu bus atleidžiami kaliniai, ar pertvarkoma teisinė sistema.