Jau nuo pat pirmųjų dienų į taikias civilių gyventojų demonstracijas Sirijos valdžia atsakė praliedama kraują. Į minią buvo paleisti šūviai. Pasitelkta ir sunkioji artilerija – tankai, bombos ir net paleistos „Scud“ raketos.

Kol visa tai vyko, Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento Baracko Obamos administracija dar tikėjo, kad B. al Assadas numalšins sukilimus, pasiūlydamas politines reformas. 2012 m. birželį B. Obama susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, kurį bandė įtikinti prisijungti ir padėti nuversti B. al Assadą, nepaisant jo viešai išpažįstamos antipatijos Vakarams. Tačiau katastrofai kelias užkirstas nebuvo.

Tuomet ėmė skaidytis ir demonstrantai. Dalis jų virto nekontroliuojamais kovotojais ir net teroristų grupuotėmis, turinčiomis ryšių su „al-Qaeda“. Krito viena svarbiausių viduriniųjų rytų valstybių – Sirija dabar liko tik žemėlapiuose.

Specialistai skaičiuoja, kad iš Sirijos pabėgo beveik milijonas žmonių. Visi jie šalį paliko be pinigų ir maisto. Prieš metus aukų skaičius dar siekė 7 tūkst. gyvybių, o dabar jis išaugo net iki 70 tūkst.

Žinoma, karas paveikė ir ekonomiką – kovų padarytos žalos taisymas šaliai jau kainavo apie 80 mlrd. JAV dolerių, rašo „Al Arabiya“.

Kokia ateitis laukia Sirijos? Greičiausiai susiskaldymas ir tarpusavyje kovojančios jėgos. Gali būti, kad B. al Assadas griebsis ir cheminių ar biologinių ginklų. Aišku, viena – tai dar greitai nesibaigs.

ES svarstys galimybę atšaukti ginklų embargą

Sirijai minint antrąsias sukilimo šalyje pradžios metines  Europos Sąjunga (ES) ruošiasi aptarti ginklų embargo atšaukimą, kad būtų galima apginkluoti sukilėlius, skelbia BBC.

Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos lyderiai per viršūnių susitikimą Briuselyje bandys įtikinti ES nares pritarti šiam sprendimui.

Be kita ko, bus aptarti santykiai su Rusija - viena svarbiausių Sirijos sąjungininkių, kuri griežtai nepritaria opozicijos apginklavimui.

Sirijoje nuo sukilimo prieš prezidentą Basharas al-Assadas pradžios žuvo iki 70 tūkst. žmonių, apie milijoną gyventojų pabėgo iš šalies.

Sukilimas prasidėjo 2011 metų kovo 15 dieną, kai visoje šalyje kilo protestai, o pietiniame Daros mieste buvo sulaikyta nemažai demonstrantų.

Šiuo metu sukilėliai kontroliuoja dideles Sirijos teritorijas, tačiau atrodo, kad konfliktas jau kelis mėnesius pateko į beviltišką padėtį.

Visame pasaulyje surengtos protesto demonstracijos, skirtos paminėti antrąsias konflikto metines, įskaitant Pietų Korėjos sostinę Seulą, Amaną Jordanijoje, kuriame organizacija "Save the Children" suorganizavo renginį, skirtą vaikams.

Sirija grasina pulti sukilėlius Libano teritorijoje

Sirija perspėjo, kad gali pulti sukilėlius, kurie slapstosi kaimyninio Libano teritorijoje, jei šios šalies kariuomenė nesiims veiksmų, skelbia "Reuters".

Sirijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį vakare Libano užsienio reikalų ministerijai pranešė, kad per pastarąsias dvi dienas "didelis skaičius" kovotojų iš Libano šiaurės perėjo į Sirijos Talkalacho miestą.

"Sirija tikisi, kad Libanas neleis šioms ginkluotoms teroristų grupuotėms naudotis sienomis kaip perėjomis, nes jie taikosi į Sirijos piliečius ir pažeidžia Sirijos suverenumą", - teigiama diplomatiniame pranešime. Ministerija teigia, kad Sirijos "kantrybė nėra neribota", nors "Sirijos pajėgos iki šiol susilaikė nuo ginkluotų grupių puolimo Libano teritorijoje".

Sirijos naujienų agentūra SANA pranešė, kad per susirėmimus pasienyje žuvo daug žmonių, o vėliau kovotojai atsitraukė į Libaną.

Libanas per dvejus metus besitęsiantį Sirijos pilietinį karą laikosi "atsiribojimo" politikos, bet valdžios atstovai jaučia didėjantį pavojų, kad jų šalis bus įtraukta į konfliktą. Per neramumus Sirijoje, Jungtinių Tautų duomenimis, žuvo jau 70 tūkst. žmonių.