Centrinė rinkimų komisija pranešė, jog po pirmadienio rinkimų suskaičiavus balsus visose apylinkėse paaiškėjo, kad pagrindinis prezidento varžovas, buvęs užsienio reikalų ministras Rafis Hovanisianas smarkiai atsilieka - jis turi 36,75 proc. balsų.

Tačiau R.Hovanisianas tvirtina, kad tai jis yra tikrasis laimėtojas, ir paragino S.Sargsianą pripažinti pralaimėjimą, nors, oficialiais duomenimis, šis gavo 58,64 proc. balsų.

Turėdamas omenyje save, R.Hovanisianas sakė: „Mūsų žmonės nusipelno išrinktojo prezidento de jure“.

R.Hovanisiano stovykla įtaria buvus virtinę kartais net keistų pažeidimų, įskaitant „išnykstančio rašalo“ naudojimą, kad būtų galima balsuoti po kelis kartus, ir taksi bei autobusų karavanus, kuriais balsuoti buvo vežami vyriausybę remiantys rinkėjai.

Tačiau Eduardas Šarmazanovas, S.Sargsiano valdančiosios Respublikonų partijos atstovas, sakė, jog balsavusiųjų apklausa rodė, kad prezidentas buvo vienintelis favoritas, ir pavadino balsavimą geriausiu per nepriklausomos Armėnijos istoriją.

Policija įtarimus sukčiavimu taip pat atmetė kaip "akivaizdžią fikciją".

ESBO: rinkimai buvo geresni, bet ne konkurencingi

Armėnijos prezidento rinkimai buvo geresni, palyginti su ankstesniais, bet jiems trūko tikros konkurencijos, antradienį paskelbė stebėtojai iš Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) Parlamentinės Asamblėjos.

"Šie rinkimai pademonstravo pagerėjimą, bet jiems trūko tikros konkurencijos", - sakė misijos vadovas Tonino Picula.

"Konkurencija yra labai svarbi, jeigu Armėnija nori gyventi pagal savo žmonių aspiracijas dėl gyvybingos demokratijos", - nurodė jis.

Aktyvumas - 60 proc.

Rinkėjų aktyvumas per šiuos rinkimus, kurie laikomi svarbiu demokratijos išbandymu šioje buvusioje sovietinėje respublikoje, buvo 60 procentų.

„Gallup“ atlikta balsavusiųjų apklausa taip pat parodė, kad nuo 2008-ųjų valdantis S.Sargsianas turi būti perrinktas dar vienai penkerių metų kadencijai.

Penkių kitų kandidatų surinkti balsai matuojami vienaženkliais skaičiais.

Buvęs premjeras Hrantas Bagratianas turi gauti apie 3 proc. balsų - kaip ir sovietinių laikų disidentas Paruiras Airikianas, rodė balsavusiųjų apklausa.

Rinkimų baigtis buvo daugmaž aiški dar gruodį, kai itin populiarus partijos „Klestinti Armėnija“ lyderis, buvęs rankos lenkimo čempionas, superturtuolis Gagikas Carukianas paskelbė nedalyvausiantis rinkimuose, o Armėnijos pirmasis posovietinis prezidentas Levonas Ter-Petrosianas pasakė, kad būdamas 68-erių jau yra per senas aukščiausiam valstybės postui.

Rinkimus temdė ir stiprios opozicijos nebuvimas, ir paslaptingas praėjusio mėnesio bandymas nužudyti P.Airikianą, kuriam per išpuolį kulka pataikė į viršutinę krūtinės dalį.

Pareigūnai vylėsi taikaus proceso, kuris pagerintų šalies integracijos į Europą šansus.

2008-ųjų rinkimai, per kuriuos S.Sargsianas atėjo į valdžią, baigėsi susirėmimais, per kuriuos žuvo 10 žmonių.

R.Hovanisianas sakė, kad šie rinkimai buvo "svarbiausia diena per dabartinę mūsų šalies istoriją", bet pasmerkė pažeidimus dėl rinkėjų sąrašų ir balsavimo procedūrų.

„Tai buvo gėdingi rinkimai su daugybe pažeidimų. Balsavusiųjų apklausos rezultatai rodo ne realybę, o tai, ko norėjo valdžia“, - sakė R.Hovanisiano atstovas Hovsepas Churšudianas.

Jis pažadėjo, kad R.Hovanisiano šalininkai antradienį vakare surengs protestą.

Tarptautiniai stebėtojai iš Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) stebėjo rinkimus ir antradienį turi paskelbti savo išvadas.

59 metų S.Sargsiano, kuris yra 10-ojo dešimtmečio karo su Azerbaidžanu dėl ginčijamo Kalnų Karabacho veteranas, populiarumą didele dalimi lemia griežtas „bus padaryta“ tipo militaristinis įvaizdis.

54 metų R.Hovanisianas gimė Jungtinėse Valstijose ir dirbo teisininku Los Andžele, bet grįžo į Armėniją po 1988 metų gruodį čia įvykusio galingo žemės drebėjimo.

Visi kandidatai žarstė populistinius pažadus kovoti su skurdu ir nedarbu.

Pasaulio bankas yra apskaičiavęs, kad 36 proc. armėnų gyvena žemiau skurdo ribos. Per pastaruosius du dešimtmečius dėl ekonominių sunkumų ir nedarbo iš šalies išvyko beveik milijonas armėnų.

Rinkimų kampanijos metu didelis dėmesys buvo skiriamas ir seniems Armėnijos ginčams su kaimynėmis Turkija ir Azerbaidžanu

Po 10-ojo dešimtmečio karo su Azerbaidžanu dėl Kalnų Karabacho dar nėra sudaryta galutinė taikos sutartis ir naujo konflikto rizika tebėra apčiuopiama.