Užėmusios Gao ir Timbuktu miestus, prancūzų pajėgos praėjusią savaitę perėmė ir Kidalio oro uosto kontrolę.

Malio užsienio reikalų ministras Tiemanas Hubertas Coulibaly interviu žurnalui "Journal du Dimanche" pareiškė, kad jo vyriausybė nori, kad prancūzai tęstų savo karinę misiją. Ori antskrydžiai, anot jo, yra labai svarbu.

Šeštadienį Malyje lankėsi Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as. "Nuo sausio 11-osios mes jau padarėme didelį darbą, bet jis kol kas iki galo neužbaigtas", - kalbėjo jis Timbuktu mieste.

F.Hollande'ą sutiko kaip didvyrį

Prancūzijos prezidentas F. Hollande'as šeštadienį buvo entuziastingai sutiktas Malyje, kur pažadėjo, kad jo šalis čia liks tiek, kiek bus būtina tęsti kovą su islamistų sukilėliais.

Pajėgoms siekiant užtikrinti saugumą Kidalyje - paskutiniame islamistų, prieš 10 mėnesių užėmusių Malio šiaurės dykumas, bastione, F.Hollande'as maliečiams pasakė, kad atėjo laikas patiems afrikiečiams perimti vadovavimą, bet pridūrė, kad Prancūzija po netikėtos intervencijos jų nepaliks.

"Terorizmas buvo atstumtas, jis buvo nuvytas, bet dar neįveiktas", - sakė F. Hollande'as, kurio prieš tris savaites priimtas sprendimas įsikišti į įvykius Malyje pelnė jam pagarbą šioje buvusioje prancūzų kolonijoje.

"Prancūzija bus su jumis tol, kol bus būtina, tiek, kiek laiko reikės afrikiečiams patiems ... mus pakeisti", - sakė jis didelei miniai sostinėje Bamake, prie monumento Malio nepriklausomybei nuo Prancūzijos.

Anksčiau legendiniame Tombuktu tūkstančiai žmonių buvo susirinkę centrinėje aikštėje ir šoko pagal būgnų ritmą - miestą kontroliuojant ekstremistams tai buvo draudžiama - ir sveikino Prancūzijos lyderį šūksniais "Vive la France! Tegyvuoja Hollande'as!"

Malio laikinasis prezidentas Dioncounda Traore padėkojo F. Hollande'ui už prancūzų pajėgų "efektyvumą", kuris, pasak jo, sudarė sąlygas išvaduoti šalies šiaurę nuo "barbariškumo ir obskurantizmo".

F.Hollande'ui apžiūrint miestą, jam buvo pasiūlytas jaunas kupranugaris su užtiesta Prancūzijos vėliava.

"Tombuktu moterys amžinai dėkos Francois Hollande'ui, - sakė 53 metų Fanta Diarra Toure. - Privalome jam pasakyti, kad jis nukirto medį, bet dar turi išrauti jo šaknis".

F. Hollande'as ir D. Traore aplankė Tombuktu 700 metų amžiaus molinę Džingareibero mečetę ir Ahmedo Babos senovinių rankraščių biblioteką.

Prezidentams lankant dviejų senovės šventųjų kapus, kuriuos ekstremistai liepos mėnesį kaip stabmeldiškus sugriovė kirtikliais, F.Hollande'as mečetės imamui pasakė: "Tikrai yra troškimas naikinti. Neliko nieko".

"Mes juos atstatysime, pone prezidente", - sakė UNESCO vadovė Irina Bokova. Jos organizacija vertina Malio senovės paveldui padarytos žalos mastą, ypač - Sacharos pakraštyje prie senovinio karavanų kelio esančiam Tombuktu, kuris 14-ajame amžiuje išgarsėjo kaip aukso ir druskos prekybos centras.