Didžiąją dalį šių metų praleidau propaguodama geresnes sąlygas planuoti šeimas pasaulyje. Jau anksčiau visiems sakydavau, kad norėčiau prisidėti prie to, kad kontraceptinės priemonės vėl būtų vienas iš prioritetų kalbant apie pasaulinę sveikatą. Nepaisant to, besivystančiose šalyse susitikinėdama su moterimis supratau, kad šitoks mano tikslo įvardijimas neatspindi to, ką aš iš tiesų noriu pasiekti.

Kontraceptikai yra priemonė, o pasaulio vystymasis yra abstrakti vizija – svarbiausia yra žmonės. Moterys iš viso pasaulio man vis kartodavo, kad prieinamos ir efektyvios kontraceptinės priemonės galėtų iš esmės pakeisti jų ateitį. Todėl dabar žmonėms sakau, kad norėčiau, jog moterys būtų dėmesio centre, kai kalbame apie sveikatą ir plėtrą, o kontraceptinės priemonės – svarbiausias prioritetas. Atrodo, kad moterų nuomonės išklausymas nebeturėtų būti revoliucinga idėja 2012 metais, tačiau taip yra.

Vyrai atsisako mautis prezervatyvus

Kai nuvažiuoju į šeimos planavimo skyrius Afrikos klinikose, ten visuomet randu nemokamų prezervatyvų. Prezervatyvai yra nepaprastai svarbūs, ypač todėl, kad jie padeda išvengti lytiškai plintančių ligų, tokių kaip AIDS. Tačiau egzistuoja viena problema – absoliuti dauguma Afrikos moterų negali pasikliauti prezervatyvais gimstamumui reguliuoti, nes jų vyrai tiesiog atsisako juos naudoti.

Moterys Amerikoje mieliau renkasi kontraceptines tabletes, dėl kurių nereikia tartis su partneriais, o moterys Afrikoje renkasi kontraceptines injekcijas, ne prezervatyvus. Tačiau dėl apribojimų, tiekimo sutrikimų ir pasenusios viešosios politikos ši priemonė dažnai būna nepasiekiama. Kaip pavyzdį galime paminėti Kadūną, miestą Nigerijoje, kuriame gyvena 1,5 milijono žmonių, tačiau net 226-ias praėjusių metų dienas nė vienoje miesto klinikoje nebuvo galima gauti kontraceptinių injekcijų.

Jeigu visą dėmesį norima skirti tik tam, kad kontraceptinės priemonės būtų prieinamos, galima tiesiog sukaupti jų atsargas ir to gana, tačiau jei mūsų tikslas yra padėti moterims sau ir savo šeimoms kurti tokį gyvenimą, kokio jos trokšta, reikėtų labiau pasistengti.

Kai tik Jungtinėse Amerikos Valstijose kalba pasisuka apie viešąją politiką ir kontraceptikus, tai tampa tarsi dingstimi pradėti ginčus dėl tokių problemų kaip abortas ar religijos laisvė. Bet faktas yra tai, kad 99 proc. Amerikos moterų, kurios yra išbandžiusios seksą, taip pat yra naudojusios kontraceptines priemones. Toks mūsų elgesys (jei ne žodžiai) parodo, kad vaistai nėštumui išvengti mums yra svarbūs. Bent jau man jie tikrai rūpi, nes aš turėjau galimybę mokytis koledže ir verslo mokykloje, turėjau galimybę sukurti puikią karjerą „Microsoft“ kompanijoje ir tuomet kartu su Billu patys galėjome nuspręsti, kiek ir kada mes norime susilaukti vaikų (jie susilaukė trijų vaikų kas trejus metus – red. past.). Manau, kad dėl šios priežasties mes buvome geresni tėvai.

Dėl tų pačių ar panašių priežasčių kontraceptinės priemonės svarbios ir moterims besivystančiose šalyse. Kaip ir visi tėvai, jie nori, kad vaikai užaugtų sveiki ir lankytų mokyklas. Kontraceptikai, žinoma, to negarantuoja, jie yra tik viena iš jungčių ilgoje grandinėje, į kurią taip pat įeina tinkama mityba, skiepai, geriamasis vanduo, produktyvūs ūkiai ir kokybiškas paslaugas teikiančios mokyklos. Tačiau kontraceptinės priemonės yra pirmoji jungtis, kuri suteikia tėvams geresnes galimybes užtikrinti, kad vaikams būtų pasiekiamos ir kitos grandinės dalys.

„Aš noriu suteikti viską, kas geriausia, pirmajam savo vaikui prieš susilaukdama antrojo“, - sakė viena jauna mama iš Kenijos.

Yra įtikinamos informacijos, kuri įrodo ilgalaikį kontraceptikų poveikį. Pastaruosius 35 metus Bangladeše vykdomas tyrimas parodo, kad žmonių, kuriems kontraceptinės priemonės ir informacija apie jas yra prieinamos, gyvenimo kokybė yra geresnė lyginant su tais, kuriems tai nepasiekiama. Jie yra sveikesni, mažesnis vaikų skaičius miršta gimdymo metu ir mažesnis jų vaikų mirštamumas vėliau. Jie yra labiau išsilavinę, o sūnūs ir dukros - lavinami mokyklose. Taip pat, jiems geriau sekasi - jų valdomas turtas (žemė, gyvuliai ir santaupos) didesnis. Jei to negana, ekonomistai teigia, kad prie vadinamojo Rytų Azijos ekonominio stebuklo 1980-aisiais labai prisidėjo tėvų apsisprendimas turėti mažiau vaikų.

Kontraceptinės priemonės atveria moterų galimybę priimti sprendimus, neišnaudotą, bet daug potencialo turinčią vertybę. Kai moterys turi teisę priimti su jų šeimomis susijusius sprendimus, dažniausiai jos pasirenka kaip tik tokį kelią, kokį rekomenduoja ir demografai, ekonomistai bei plėtros specialistai. Jos investuoja į ilgalaikį žmogiškąjį jų šeimų kapitalą ir daro tai ne todėl, kad rūpinasi bendruoju vidaus produktu, bet todėl, kad joms rūpi jų vaikų ateitis. Nepaisant to, abi šios priežastis eina šalia viena kitos.

Dabar žmonėms sakau, kad noriu prisidėti prie to, kad moterys būtų dėmesio centre, kai kalbame apie pasaulines sveikatos ir plėtros užduotis, o kontraceptikai yra vienas iš geriausių metodų tai padaryti. Nes jeigu moterys visame pasaulyje turės galią siekti savo tikslų, jos pačios prisidės ir prie savo šalių plėtros.