"Aš skelbiu bado streiką protestuodama prieš rinkimų klastojimus", - perskaitė J.Tymošenko advokatas Serhijus Vlasenka 2004-ųjų oranžinės revoliucijos lyderės surašytą pareiškimą.

Pasak S.Vlasenkos, buvusi premjerė pirmadienį įteikė Valstybinei bausmių vykdymo tarnybai atitinkamą pareiškimą, jog ji atsisakanti maisto, gersianti tik vandenį.

ESBO: Ukrainos demokratija rinkimuose patyrė pralaimėjimą

"Atsižvelgiant į piktnaudžiavimą valdžia ir pernelyg didelį pinigų vaidmenį šiuose rinkimuose, atrodo, kad demokratijos pažanga Ukrainoje buvo panaikinta", - sakė ESBO specialioji koordinatorė Walburga Habsburg Douglas.

"Neturėtų reikėti apsilankyti kalėjime, kad išgirstum pagrindines šalies politines figūras", - pridūrė ji.

Neįprastai griežtai suformuluotoje ESBO ataskaitoje pažymima, kad rinkimus į Aukščiausiąją Radą apibūdina "nepakankamas varžymosi lygis, kurio priežastimis daugiausia tapo piktnaudžiavimas administraciniais ištekliais, nepakankamas kampanijos ir partijų finansavimo skaidrumas, taip pat - nesubalansuotumas žiniasklaidos aplinkoje".

Ataskaitoje taip pat kalbama, kad tam tikri šių rinkimų Ukrainoje aspektai, palyginti su ankstesniais rinkimais, yra žingsnis atgal.

"Tam tikri periodo iki rinkimų aspektai reiškia žingsnį atgal palyginti su nesenais nacionaliniais rinkimais", - ataskaitoje pažymi ESBO.

Pranešime taip pat pažymima, kad balsavimo procesas "ne visada būdavo skaidrus" ir kad kai kuriais atvejais ne visada būdavo įmanoma tinkamai stebėti balsų skaičiavimą - taip nutikdavo apie trečdalyje stebėtojų aplankytų apylinkių.

"Ukrainiečiai nusipelnė geresnio iš šių rinkimų. Viso šio proceso "oligarchizacija" reiškė, kad piliečiai prarado vadovavimą rinkimams, kaip ir pasitikėjimą jais", - savo ruožtu pažymėjo Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) delegacijos narys Andreas Grossas.

Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas irgi sunerimęs, kad sekmadienį Ukrainoje vykę parlamento rinkimai yra "žingsnis atgal" demokratiniame procese.

Apie URM vadovas parašė pirmadienį savo tinklaraštyje socialiame tinkle "Twitter".

"ESBO ir kiti stebėtojai sakė, kad demokratinis procesas atrodo judąs priešinga kryptimi ir kad šie rinkimai yra žingsnis atgal. Tai kelia nerimą", - parašė C.Bildtas komentuodamas Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) stebėtojų išvadas.

Ukrainos rinkimus laimi valdančioji partija, Tymošenko blokas - antroje vietoje

Apdorojus 70 proc. balsavimo protokolų, Ukrainos parlamento rinkimuose pirmauja Regionų partija, "Tėvynė" gerina padėtį, o nacionalistai artėja prie 9 proc.

Rinkimus laimi valdančioji prezidento Viktoro Janukovyčiaus Regionų partija, gavusi 33,41 proc. balsų, rodo pirmadienį paskelbti oficialūs skaičiai, gauti suskaičiavus 70,14 proc. balsų.

Kalinamos buvusios premjerės Julijos Tymošenko opozicinis aljansas "Tėvynė" su 23,04 proc. balsų yra antroje vietoje, o Komunistų partija su 14,48 proc. balsų - trečioje, nurodė centrinė rinkimų komisija.

Naujoji bokso čempiono Vitalijaus Klyčko partija UDAR ("Smūgis") pelnė 13,16 proc. balsų, o už ultranacionalistų partiją "Laisvė", kuri, pasak kritikų, yra kraštutinių dešiniųjų jėga, vartojanti rasistinę retoriką, atiduota 8,97 proc. balsų.

Apdorojus 70,14 proc. protokolų, matyti, kad parlamento rinkimuose balsavo 13 mln. 732 tūkst. 406 rinkėjai.

Į politiką žengusioms Ukrainos sporto žvaigždėms nepavyko pasiekti užsibrėžtų tikslų

Vitalijus Klyčko
Ukrainos bokso čempiono V. Klyčko smūgis nepasiekė planuoto taikinio, o futbolo žvaigždė Andrijus Ševčenka irgi smarkiai prašovė pro šalį per jųdviejų pirmąjį mėginimą žengti į nacionalinę politiką.

Sekmadienį vykusių rinkimų į Aukščiausiąją Radą preliminarūs rezultatai rodo, kad įspūdingo stoto boksininko, pelniusio pravardę "Dr. Geležinis Kumštis", įkurta partija UDAR ("Smūgis") liko ketvirta, surinkusi tik 13 proc. balsų - apie penkiais procentiniais punktais mažiau nei buvo prognozuojama.

Tuo tarpu judėjimui "Pirmyn, Ukraina!", kuriam priklauso buvęs Italijos klubo "AC Milan" žvaigždė, pelnęs pravardę "Ševa", sekėsi dar prasčiau - ji nepateko į parlamentą balsuojant pagal proporcinę sistemą ir surinko tik kelis procentus balsų.

Valdančioji prezidento Viktoro Janukovyčiaus partija ir tvirtas pozicijas užimantis opozicijos aljansas, vadovaujamas kalėti nuteistos buvusios premjerės Julijos Tymošenko, veikiausiai užsitikrino daugiausia vietų, dar kartą įrodydami, kad patirtis ir ištekliai tebėra svarbūs negailestingame Ukrainos politikos pasaulyje.

"Dar turime viską išanalizuoti: kodėl galėjome pelnyti daugiau balsų, bet nesugebėjome", - sakė prislėgtas V.Klyčko, pradėjus skaičiuoti balsus sekmadienio vakarą.

Tačiau panašu, kad analitikai jau nusprendė, jog A.Ševčenka - politinis nenusisekėlis, kuriam geriau pradėti kitokią karjerą, pasitraukus iš didžiojo futbolo.

"Šis projektas buvo pasmerktas iš pat pradžių, - sakė Kijevo politinių tyrimų instituto ekspertas Michailas Pogrebynskis pareiškė apie A.Ševčenkos politines ambicijas. - Tikiuosi, kad jis nuspręs nebetęsti ir protingai pasirinks kitokią karjerą."

Sunku pasakyti, kuris iš šių buvusių atletų turi didesnį prestižą šalyje, kurios sporto tradicijos siekia Sovietų Sąjungos laikus.

Tačiau abu jie beveik vienu metu buvo įtikinti pasukti politikos keliu praeitą vasarą, korupcijos skandalų išvargintai šaliai netikėtai kilus pasitikėjimo bangai šių žvaigždžių moralės tvirtybe.

V.Klyčko greitai įgudo vartoti populistinę retoriką, žadėdamas nutraukti valstybės ryšius su stambiuoju verslu ir užtikrinti, kad atlyginimai susilygintų su gaunamais rytinėse Europos Sąjungos (ES) šalyse.

"Kaip gali būti, jog čekai tai sugeba, lenkai sugeba ir netgi gruzinai sugeba, o ukrainiečiai - ne?" - V.Klyčko klausė vienoje iš savo lakoniškų kalbų apie seniai vėluojančias reformas.

"Esu vienas iš šešių milijonų ukrainiečių, kurie buvo priversti palikti šalį, kad uždirbtų padorų atlyginimą", - jis pažymėjo kitoje.

Abi šios mintys buvo šiltai sutinkamos klausytojų, o plojimai neišvengiamai virsdavo skandavimais, raginant V.Klyčko siekti prezidento posto 2015 metų pradžioje, kai baigsis prieštaringai vertinama V.Janukovyčiaus pirmoji kadencija.

Tačiau jis pirmadienį sakė grupei žurnalistų, kad bet kokios kalbos, jog jis galėtų siekti šalies vadovo posto, tėra "spekuliacijos".

Kita vertus, analitikai daug atsargiau vertina V.Klyčko ilgalaikes politines perspektyvas nei jo ištikimiausi gerbėjai, tarp kurių daug pagyvenusių moterų, regis, itin susižavėjusių 41 metų boksininko energija ir pasitikėjimu savimi.

Viena tokių entuziasčių grupė karštai palaikė savo dievaitį per prestižinę politinę televizijos pokalbių laidą, kai boksininkas įsitraukė į neformalius debatus su savo politiniais varžovais ir žiniasklaidos garsenybėmis.

Kai kurie tiesmukai priminė V.Klyčko, koks likimas ištiko kadaise buvusius populiarius 2004 metų Oranžinės revoliucijos lyderius: daugumos jų reitingai smarkiai nusmuko, praėjus vos keliems mėnesiams po džiaugsmingo atėjimo į valdžią.

"Kur garantijos, kad nebaigsit kaip (prezidentas Viktoras) Juščenka ir nepalaidosit visų žmonių vilčių?" - analitikas Andrejus Okara klausė buvusio boksininko per nacionalinės televizijos laidą.

V.Juščenka, vienas iš Oranžinės revoliucijos lyderių, pakurstė nacionalinio optimizmo bangą, iškilęs į prezidento postą 2005 metais, tačiau jau po kelių mėnesių jo populiarumas nusmuko.

"Mūsų rinkėjai praranda pasitikėjimą savo politikais, kai tik jie išrenkami į valdžios postus", - sakė politinių studijų centro "Penta" analitikas Volodymyras Fesenka.

"Tačiau kai žmogus kovoja opozicijos kampe, daug kas priklauso nuo jo veiksmų. Jeigu jis demonstruoja gerą kovą ir tam tikrus politinius principus, žmonės pasiruošę juo pasitikėti", - pridūrė jis.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (34)