"Susitikti su Breiviku buvo panašu kaip susitikti su Hanibalu", - sakė Erikas Johannesenas, net 26 valandas kalbėdamasis su 33 metų ekstremistu kalėjime.

E.Johanneseną liudyti pakvietė A.B.Breiviko gynyba, prašydama patvirtinti, jog teisiamasis, kuris pernai vasarą nužudė 77 žmones, nusikaltimo metu buvo sveiko proto.

Praėjusių metų liepą A.B. Breivikui susprogdinus vyriausybės būstinę Oslo centre, žuvo 8 žmonės. Vėliau jis surengė žudynes netoli sostinės esančioje Utiojos saloje, kurioje veikė valdančiosios Darbo partijos jaunimo vasaros stovykla.

A.B.Breivikas teismui prisipažino įvykdęs du išpuolius, tačiau teisėjams dar reikės priimti sprendimą dėl teroristiniais veiksmais kaltinamo ekstremisto psichinės būklės.

A.B.Breivikas siekia įrodyti esantis blaivaus proto, kad jo ideologija, nukreipta prieš multikultūralizmą ir patylomis vykstančią "musulmonų invaziją" į Norvegiją ir Europą, nebūtų atmesta kaip pamišėlio kliedesiai.

E.Johannesenas sakė esąs "visiškai įsitikinęs", kad A.B.Breivikas nėra psichiškai nesveikas, o jo radikalios pažiūros kyla iš politinio ekstremizmo ir nėra sukeltos psichinės ligos.

"Tokios ideologijos kontekste nemanau, kad jam būtų galima taikyti terapiją ar gydyti medikamentais", - sakė E.Johannesenas.

Kol kas ekspertų išvados dėl A.B.Breiviko psichinės būklės radikaliai skiriasi - dviejų teismo užsakytų psichiatrijos ekspertizių išvados yra priešingos.

Pernai atliktos pirmosios psichiatrijos ekspertizės autoriai nustatė, kad A.B.Breivikas kenčia nuo " paranoidinės schizofrenijos", todėl yra nepakaltinamas ir privalo būti gydomas psichiatrijos ligoninėje. Tačiau prieš pat teismą balandžio mėnesį paskelbtos antrosios ekspertizės išvadose sakoma, kad A.B.Breivikas yra sveiko proto, todėl jam gali būti skirta laisvės atėmimo bausmė kalėjime.

Pirmadienį teisme liudiję teisiamojo gynybos pakviesti ekspertai patvirtino, kad A.B.Breiviko psichinės būklės vertinimai skiriasi, o psichiatrijos profesorius Einaras Kringlenas net pakeitė savo nuomonę.

E.Kringlenas sakė daugiau nemanąs, kad A.B.Breivikas yra nesveikas, ir yra linkęs pripažinti antrojo tyrimo išvadas.

"Blogį ne visada galima pateisinti liga", - sakė jis, pateikdamas Holokausto pavyzdį.

Pripažinus A.B.Breiviką sveiku, jam gresia 21 metai laisvės atėmimo, be to ši bausmė gali būti pratęsta neribotą laiką, jeigu jis tebebus laikomas keliančiu grėsmę visuomenei. Jeigu būtų pripažinta, kad A.B. Breiviko psichika sutrikusi, jis veikiausiai būtų pasiųstas gydyti į uždarą psichiatrijos kliniką - galbūt visam gyvenimui.

Šiuo klausimu penki teisėjai apsispręs pateikdami nutartį liepos 20 arba rugpjūčio 24 dieną.