Gedulo dėl tos branduolinės tragedijos aukų pareiškime prezidentas Viktoras Janukovyčius Černobylį pavadino "didžiausia žmogaus sukelta 20-ojo amžiaus katastrofa" ir dėkoja šalims, kurios prisidėjo prie didžiulio apsauginio sarkofago projekto.

20 tūkst. t struktūros statybų pradėjimo ceremonija prasidėjo vidurdienį netrukus po to, kai V.Janukovyčius ir šalies nepaprastųjų situacijų ministras Viktoras Baloga padėjo gėlių katastrofos vietoje.

Kaip prezidentas V.Janukovyčius statybvietėje paspaudžia simbolinį technologinio ciklo paleidimo mygtuką, stebėjo darbininkai ir ambasadoriai iš Kinijos, Japonijos ir virtinės kitų šalių, kurios prisidėjo prie šio didžiulio projekto.

"Ukrainos vardu reiškiu savo didelę padėką visoms šalims donorėms už jų supratingumą ir veiksmingą paramą mūsų šaliai įveikiant didžiausią katastrofą per (visą) žmonijos istoriją", - sakė prezidentas.

Pasak jo, statoma konstrukcija savo mastais "neturi analogų pasaulyje".

Keturių futbolo aikščių dydžio ir 120 m aukščio arka bus surinkta prie stoties, o paskui užkelta ant senojo sarkofago. 20 tūkst. t struktūra, kurios ilgis - 257 m., turi laikyti mažiausiai šimtą metų.

"Dėl šios problemos Ukraina juto daugumos pasaulio šalių draugišką petį", - savo pareiškime sako V.Janukovyčius.

"Niekada nesiliovėme rūpinęsi ketvirtojo reaktoriaus gaubto saugumu", - pažymėjo jis, paminėdamas sprogusį Černobylio atominės elektrinės reaktorių.

Po sprogimo, kuris elektrinėje įvyko per bandymus 1986 metų balandžio 26 dienos paryčiais, į atmosferą pakilo radioaktyvios dalelės, kurios nusėdo visoje Europoje ir ypač užteršė Baltarusiją, Ukrainą ir Rusiją.

Po katastrofos darbininkai virš sprogusio reaktoriaus pastatė laikiną betono ir plieno gaubtą, bet jis jau pavojingai yra.

Tarptautinei bendrijai sunkiai sekėsi rasti finansavimą šiam projektui, tačiau reikiamos lėšos buvo surastos po pernai Kijeve įvykusios konferencijos, surengtos 25-ųjų katastrofos metinių proga.

Naujasis nuolatinis sarkofagas, kaip skelbiama, turėtų kainuoti 1,5 mlrd. eurų. Tarptautinės donorės sutiko skirti šiam projektui 550 mln. eurų, o likusius pinigus skiria Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas.

Pernai Ukraina taip pat pradėjo statyto naują branduolinių atliekų saugyklą Černobylio užterštoje zonoje.

Prezidentui lankantis elektrinės teritorijoje, Kijeve mitingavo maždaug tūkstantis Černobylio katastrofos padarinių likviduotojų, kurie protestavo dėl jų pašalpų sumažinimo. Tai buvo dar vienas piktas protestas dėl šios taupymo priemonės.

Sovietų Sąjunga po Černobylio katastrofos įsakė tūkstančiams žmonių vykti į Ukrainą likviduoti jos padarinių - be adekvačių apsaugos priemonių.

Nors per pradinius sprogimus žuvo tik du žmonės, Jungtinių Tautų (JT) atominės energetikos agentūra nurodo, kad per pirmuosius tris mėnesius po katastrofos nuo spindulinės ligos mirė 28 "likviduotojai".

Oficialiais Ukrainos duomenimis, dėl Černobylio mirė daugiau kaip 25 tūkst. "likviduotojų" iš Ukrainos, Rusijos ir Baltarusijos.

Ukraina ketvirtadienį paskelbė, kad skiria valstybinius apdovanojimus daugiau kaip 40-čiai tų "likviduotojų".

Černobylis yra maždaug 100 km nuo Kijevo, prie Rusijos ir Baltarusijos sienų. Rajonas aplink elektrinę vis dar yra labai užteršta negyvenama zona.