Per šį vizitą Biškeke, kuris nebuvo iš anksto paskelbtas, Pentagono vadovas planuoja tartis dėl Manaso bazės, JAV pareigūnams svarstant galimybes dislokuoti amerikiečius karius Afganistane po 2014 metų. Tokiu atveju Vašingtonui būtų reikalinga galimybė naudotis Manaso baze po to, kai baigs galioti dabartinė jos nuomos sutartis.

L.Panetta sakė ketinantis aptarti su Kirgizijos lyderiais šio oro uosto svarbą gabenant karius į Afganistaną, papildant karo lėktuvų degalų atsargas ir evakuojant sužeistuosius.

"Noriu jiems padėkoti ir užtikrinti, kad šie ryšiai taip pat gali tęstis ateityje, L. Panetta sakė žurnalistams savo lėktuve, prieš jam nutupiant Kirgizijos sostinėje.

Kirgizijos prezidentas Almazbekas Atambajevas paragino pakeisti Manaso bazės naudojimo sąlygas, kai dabartinė jos nuomos sutartis nustos galiojusi 2014 metų viduryje.

L.Panettos vizitas yra dalis JAV pastangų įtikinti A.Atambajevą palikti atviras duris amerikiečiams toliau naudotis Manaso baze, kai pasibaigs dabartinės sutarties galiojimas, nurodė vienas JAV gynybos pareigūnas.

"Manome, kad gali būti erdvės ilgalaikiams (susitarimams), todėl nieko neatmetame", - savo vardo nenorėjęs viešinti pareigūnas sakė žurnalistams.

JAV administracija taip pat viliasi įtikinti Kirgiziją, kad karo Afganistane palaikymas atitinka Biškeko interesus, didinantis stabilumą regione, pridūrė pareigūnas.

Kirgizija 2009 metais buvo pagrasinusi atšaukti šios bazės nuomos sutartį su Jungtinėmis Valstijomis. Tuo metu Vašingtonas pasiekė, kad būtų sudaryta nauja sutartis, trigubai padidinus nuomos įkainius.

Šiuo metu JAV už naudojimąsi Manaso oro uostu per metus moka Biškekui 60 mln. dolerių, o anksčiau metinė nuoma kainavo apie 17 mln. dolerių, nurodė pareigūnai.

Pagal naująjį susitarimą ši bazė buvo pervadinta Manaso tranzito centru, siekiant nepabrėžti jos reikšmės karinėse operacijose.

Manaso bazėje, kurioje dirba apie 1 500 JAV karių ir kontraktininkų, taip pat dislokuoti degalų papildymo ore lėktuvai KC-135, veikia ištisą parą, o kiekvieną mėnesį joje tupia ir kyla daugybė lėktuvų, skraidinančių tūkstančius karių ir šimtus tonų krovinių.

Pentagono duomenimis, pernai šioje bazėje atlikta 4 786 degalų atsargų papildymo skrydžių ir buvo perskraidinta daugiau nei 134 tūkst. tonų degalų.