Senokai kalbama, kad Viktorą Juščenką, kurio Ukrainos prezidento rinkimų antrojo turo pakartojime laukia varžybos su ministru pirmininku Viktoru Janukovičiumi, mėginta nunuodyti; esą būta sąmokslo nužudyti jį.

Dėl staigios ligos rinkimų kampanijos pradžioje jam teko kurį laiką nedalyvauti kampanijoje ir gydytis; sveikata vėliau pagerėjo, bet jo veidas liko išpurtęs, spuoguotas.

"Nėra jokių abejonių, - sakė Rudolfinerhauzo ligoninės profesorius dr. Michaelis Zimferis, gydęs V.Juščenką Vienoje. - Dioksino koncentracija buvo didelė, tikriausiai patekusi per burną".

Profesorius spaudos konferencijoje pareiškė, kad apsinuodijimas dioksinu buvo patvirtintas ir Amsterdamo laboratorijoje, kurioje buvo tiriamas V.Juščenkos kraujo mėginys.

Iš pradžių M.Zimferis nenorėjo komentuoti apsinuodijimo aplinkybių ir sakė, jog tai Ukrainos pareigūnų reikalas. Tačiau vėliau jis pasakė, kad ligoninės medikai mano, jog būta tyčinio apnuodijimo.

"Mes įtariame, jog būta trečiojo asmens. Nesunku (dioksino) įberti į sriubą su grietine", - aiškino jis, pridūręs, kad dioksinas yra labai tirpi medžiaga ir greitai išplinta organizme.

Penktadienį 50 metų V.Juščenko, penkių vaikų tėvas, atvyko į kliniką Austrijoje, kur savaitgalį jam atliekami tyrimai, tikrinama sveikata, gydymo eiga.

Medikai jo ligą vadina chloriniais spuogais (chloracne), kurie būdingi apsinuodijus dioksinu, kurio randama fungiciduose, insekticiduose, herbiciduose. Šie spuogai labai panašūs į paprastuosius spuogus.

Pasak M.Zimpferio, praeis daug laiko, gal net metų, kol V.Juščenkos organizmas atsikratys dioksino. Beje, ši medžiaga buvo herbicido "Agent Orange" sudėtyje; šiuo herbicidu amerikiečių kariškiai, kariaudami Vietname, barstė džiungles, kad nuo augalų nukristų lapai ir iš oro matytųsi, kur slapstėsi Vietnamo kovotojai.

Dioksinu galima pasinuodyti su maistu, įkvėpus dulkių ar purslų, pačiai aukai visai nejaučiant to. Nuo dioksino sutrinka kepenų veikla. Atsiranda nuovargis, nervingumas, impotencija.

V.Juščenkos žmona Jekaterina yra sakiusi žurnalistams, jog ji esanti tikra, kad jos vyrą mėginta nunuodyti. Ir šeštadienį ji sakė, kad jos vyras ir dabar gauna grasinimų.

Pats V.Juščenko po nuodijimo tvirtino, kad jo priešai klastodami lapkričio 21 dieną buvusius prezidento rinkimus mėgino pavogti iš jo pergalę. Vėliau Aukščiausiasis teismas panaikino šių rinkimų rezultatus, skelbusius Maskvos remiamo V.Janukovičiaus pergalę, ir paskyrė pakartotinius rinkimus gruodžio 26 dieną.

V.Juščenko penktadienį sakė žurnalistams, kad jo sveikata gerėja ir kad jis tikisi laimėti rinkimus.

"Viskas vyksta gerai. Ketinu gyventi labai ilgai, būti labai laimingas. Sveikata gerėja kasdieną", - kalbėjo jis.

Ukrainos generalinė prokuratūra šeštadienį anuliavo nutarimą nutraukti baudžiamąją bylą dėl kandidato į prezidentus, opozicijos lyderio Viktoro Juščenkos apnuodijimo. Kaip pavyko sužinoti žurnalistams, gruodžio 11 dieną byla buvo atnaujinta. Rugsėjo 21 dieną Ukrainos generalinė prokuratūra iškėlė baudžiamąją bylą pagal straipsnį dėl pasikėsinimo į valstybės ar visuomenės veikėjo gyvybę, kad būtų visiškai ir objektyviai ištirtos kandidato į prezidentus V.Juščenkos apnuodijimo aplinkybės. Vėliau byla buvo perduota tirti Ukrainos saugumo tarnybai ir galiausiai vėl grąžinta Generalinei prokuratūrai.

Spalio 22 dieną ši žinyba atmetė versiją, kad prieš V.Juščenką galėjo būti panaudotas biologinis ginklas. Generalinės prokuratūros duomenimis, teismo medicinos ekspertizės išvados parodė, kad kandidato į prezidentus sveikata pablogėjo dėl virusinės pūslelinės infekcijos. Byla buvo nutraukta.

"Mūsų Ukraina" lyderis buvo paguldytas į Vienos kliniką ir tiriamas nuo rugsėjo 10 iki 18 dienos, o vėliau pakartotinai - nuo rugsėjo 30 iki spalio 10 dienos.