Tačiau antradienį iškovota netvirta M.Romney pergalė vos trimis procentiniais punktais jo gimtajame Mičigane sustiprino abejones dėl jo galimybių užsitikrinti respublikonų konservatyviųjų šalininkų palaikymą prieš įtemptą kovą su JAV prezidentu demokratu Baracku Obama per visuotinius rinkimus lapkritį.

"Oho! Na ir naktelė!" - M.Romney su akivaizdžiu palengvėjimu pareiškė savo džiūgaujantiems šalininkams Mičigano mieste Novajuje.

"Nelaimėjome dideliu skirtumu, tačiau laimėjome pakankamu skirtumu, ir tai svarbiausia", - sakė jis.

Ryžtingą ir prognozuotą M.Romney's pergalę Arizonoje, kuri buvęs Masačusetso gubernatorius surinko 47 proc. balsų ir 21 punktu aplenkė savo pagrindinį varžovą Ricką Santorumą aptemdė įtemptos lenktynės Mičigane.

R.Santorumas, kuris šioje valstijoje nedaug atsiliko nuo lyderio, surinkęs 38 proc. balsų, stengėsi šį pasiekimą vaizduoti kaip pergalę savo kampanijoje, kuri atrodė beviltiška iki jo pergalių per pirminius balsavimus vasario 7 dieną Minesotoje, Kolorade ir Misūryje.

"Prieš mėnesį jie nežinojo, kas mes esame, tačiau dabar žino", - R.Santorumas sakė savo šalininkams Mičigano mieste Grand Rapidse.

"Įžengėme į vieno iš mano oponentų užpakalinį kiemą ir visi sakė: "Geriau ignoruokit (šį balsavimą) - jūs čia tikrai neturite jokių galimybių", - pridūrė jis. - Tačiau Mičigano žmonės pažvalgė į kandidatų širdis, o man belieka pasakyti - aš irgi jus myliu."

Konservatyvių krikščioniškų pažiūrų R.Santorumas, griežtai nepritariantis abortams ir gėjų santuokoms, iškilo per šią kampaniją, vaizduodamas save tikruoju konservatorių vėliavnešiu, o milijonierių M.Romney – elito atstovu, atitrūkusiu nuo eilinių amerikiečių.

Tačiau M.Romney gerai pasirodė per praeitą ketvirtadienį vykusius televizijos debatus ir naudojo savo finansinę galią, vaizduodamas R.Santorumą, buvusį Pensilvanijos senatorių, Vašingtono elito nariu.

"Romney įgijo postūmį dėl šių dviejų pergalių", - Ohajo valstybinio universiteto politikos ekspertas Paulas Beckas sakė naujienų agentūrai AFP.

"Tačiau "superantradienis" tikriausiai atskleis margesnį paveikslą", - pridūrė jis, turėdamas omenyje kovo 6 dieną vyksiančius pirminius rinkimus dešimtyje valstijų.

Šie balsavimai lems daugelio delegatų balsus per respublikonų nacionalinį suvažiavimą ir galimai dar kartą permaišys kortas šioje įtemptoje kampanijoje dėl vienintelio partijos kandidato titulo.

M.Romney išvengė "triuškinamo smūgio", tačiau tebėra pažeidžiamas R.Santorumo puolimui iš dešiniojo sparno, pažymėjo vienas iš tinklalapio pollster.com įkūrėjų Charlesas Franklinas, Marquette'o universiteto teisės mokyklos profesorius.

"Tuo tarpu Santorumo kampanija bus prislėgta dviejų pralaimėjimų ir sulauks didesnės kritikos, užuot įgijusi didelį postūmį, kurį galėjo jam suteikti (M.Romney) skaudinantis laimėjimas Mičigane", - Ch.Franklinas sakė AFP.

M.Romney šiuo metu yra užsitikrinęs didžiausio delegatų skaičiaus palaikymą, laimėjęs svarbiausiose valstijose.

Jo kampanija taip pat yra geriausiai finansuojama ir labiausiai organizuota, o tai neabejotinai padės jam galimai ilgame kelyje į rugpjūtį vyksiantį respublikonų nacionalinį suvažiavimą.

Visi keturi likę kandidatai, tarp jų buvęs Atstovų Rūmų pirmininkas Newtas Gingrichas ir Kongreso narys iš Teksaso Ronas Paulas - žada kovoti iki pat suvažiavimo, kur dėl bendro partijos kandidato gali susitarti užkulisiuose, jeigu nei vienam iš pretendentų nepavyktų užsitikrinti 1 144 delegatų palaikymo.

Negatyvi ir šiurkšti respublikonų tarpusavio kova - puiki žinia B.Obamai, kuris antradienį kritikavo savo politinius oponentus dėl jų aršaus pasipriešinimo prezidento pastangoms išgelbėti Mičigane kadaise klestėjusią automobilių gamybos pramonę.

M.Romney ne kartą kaltino B.Obama prastūmus bendrovių "General Motors" ir "Chrysler" finansinio gelbėjimo paketus, kad padėtų savo šalininkams profsąjungose, tačiau prezidentas sakė kaltinimai dėl "bičiulių kapitalizmo" veikiau yra "patys žinote kieno našta".

"Jie tebekalba apie jus, tarsi būtumėt kokia nors godi specialiai suinteresuota (šalis), kurią reikia įveikti, - B.Obama sakė automobilių pramonės darbininkams, susirinkusiems JAV sostinėje. - Skolinuosi frazę iš mūsų seno draugo Tedo Kennedy: "Kas dirbančiuose vyruose ir moteryse jiems atrodo taip įžeidžiama?"

Respublikonų priešinimasis sėkmingai bendrovių gelbėjimo programai ir perdėtas dėmesys supriešinantiems socialiniams klausimams "tikriausiai kainuos jiems Mičiganą per visuotinius rinkimus", - sako Mičigano universiteto politikos ekspertas Michaelas Traugottas.

"Pas mus liko nedaug automobilių pramonės darbininkų, tačiau tai simboliška bendroms darbininkų nuotaikoms valstijoje", - jis aiškino AFP.

Puolimas prieš profsąjungas taip pat gali atsirūgti respublikonams kitose išvystytos pramonės valstijose, tokiose kaip Ohajas ir Pensilvanija, kurios taps svarbiomis kovos arenomis per lapkričio 6 dieną vyksiančius visuotinius rinkimus, ypač jeigu B.Obamai pavyks pavaizduoti respublikonus kaip socialinius ekstremistus, kurie išduoda darbininkus ir tuo pačiu siekia didžiulių mokesčių lengvatų turtingiesiems.