Tačiau iš JAV ir Izraelio pareigūnų komentarų galima suprasti, Vašingtonas bent jau kol kas nepavyko privačiais kanalais įtikinti Izraelio griežtosios linijos šalininkų ir netgi kai kurių nuosaikiųjų, jog alternatyvios priemonės, tokios kaip sankcijos ir diplomatinis spaudimas, galiausiai padės pažaboti Irano branduolines ambicijas.

Neaišku, ar šis požiūrių skirtumas atskleidžia kokių nors ženklų, jog Izraelis galimai planuoja vienašališką karinį smūgį, kurio galimybę Tel Avivas kol kas viešai atmeta.

Kelerius pastaruosius metus retorika dėl šiitiškos respublikos keliamos grėsmės periodiškai paaštrėdavo, dažniausiai peraugdama į pastangas griežtinti sankcijas Iranui, kaip ir pastaruoju atveju.

Tačiau Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu sekmadienį pasakytoje kalboje, kurią daugelis laiko užuomina apie tolesnę žydų valstybės politiką Irano atžvilgiu, minėjo būtinybę priimti "tinkamus sprendimus tinkamu metu", net jeigu sąjungininkai prieštarauja.

Pasak premjero, branduolinį ginklą turintis Iranas keltų grėsmę Izraelio egzistavimui.

Šie B.Netanyahu komentarai buvo išsakyti po to, kai JAV gynybos sekretorius Leonas Panetta iki šiol aiškiausiai išdėstė Amerikos nuogąstavimus dėl karinio smūgio Iranui.

Pasak L.Panettos, toks smūgis gali sukelti "eskalavimą", kuri "panardintų Artimuosius Rytus į konfrontaciją ir konfliktą, dėl kurio mums tektų gailėtis".

Toks konfliktas taip pat gali smarkiai pakenkti trapioms JAV ir Europos šalių ekonomikoms, tačiau neužkirsti kelio Irano siekiams pasigaminti atominių ginklų, nors Teheranas neigia turintis tokį tikslą.

Iranas tvirtina sodrinantis uraną taikiems tikslams.

L.Panetta, cituodamas pokalbius su savo "draugais izraeliečiais", tvirtino, jog karinis smūgis geriausiu atveju tik pristabdytų Irano branduolinę programą vieniems-dvejiems metais. Jis taip pat perspėjo, jog toks žingsnis gali sukelti neigiamų padarinių šiame regione dislokuotoms JAV pajėgoms.

"Jungtinės Valstijos neabejotinai būtų apkaltintos, o mes galime tapti Irano atsako taikiniu - gali būti smogta mūsų laivams, mūsų karinėms bazėms", - L.Panetta penktadienį sakė viename Vašingtone vykusiame forume.

L.Panetta JAV nuogąstavimus išdėstė praeitą mėnesį Kanadoje vykusiame privačiame pokalbyje su Izraelio gynybos ministru Ehudu Baraku, taip pat perspėdamas apie pasekmes, kurias karinis smūgis Iranui sukeltų pasaulio ekonomikoje.

Pasak analitikų, Teheranas gali imtis atsakomųjų priemonių - pavyzdžiui, uždaryti Ormūzo sąsiaurį, per kurį išplukdoma apie 40 proc. pasaulyje eksportuojamos naftos.

Pasaulinis nuosmukis

JAV prezidentui Barackui Obamai, kuris tikisi būti perrinktas ateinančiais metais, yra daug sunkiau užsitikrinti Izraelio pasitikėjimą negu jo pirmtakui George'ui W.Bushui.

Buvęs B.Obamos administracijos patarėjas ir aukšto rango CŽV ekspertas Artimųjų Rytų reikalams Bruce'as Riedelis sakė, kad Vašingtonas labai vengia būti įtrauktas į konfliktą, kuris, jo nuomone, veikiausiai būtų nereikalingas.

"Obama žino, kad Izraelio smūgis Iranui įžiebtų regioninį karą ir pasaulio ekonomikos nuosmukį, kurį likviduoti tektų Amerikai, - nurodė B.Riedelis. - Jis taip pat žino, kad Izraelis, pats turintis nemenką branduolinį arsenalą, nepatiria egzistencinės grėsmės iš Irano."

Tačiau vienas JAV karinis patarėjas, praeitą savaitę davęs interviu naujienų agentūrai "Reuters", sakė nežinantis, ar žydų valstybė ketina iš anksto perspėti Jungtines Valstijas apie savo planuojamus veiksmus, netgi žinant, kad Irakas gali smogti atgal JAV pajėgoms.

JAV štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Martinas Dempsey taip pat užsiminė, kad egzistuoja atotrūkis tarp Izraelio ir Jungtinių Valstijų požiūrių, nes Vašingtonas įsitikinęs, kad sankcijos ir diplomatinis spaudimas yra tinkamiausios priemonės Irano krizei spręsti.

Naujos sankcijos Iranui pradėtos skelbti po to, kai praeitą mėnesį Jungtinių Tautų (JT) Tarptautinė branduolinės energetikos agentūra (TATENA) paskelbė ataskaitą, kurioje nurodoma, jog Teheranas vėliausiai mėgino pasigaminti atominių bombų ir galimai tęsia tyrimus šioje srityje.