Sekmadienį prezidento Giorgio Napolitano paskirtas Italijos ministru pirmininku M.Monti trečiadienį oficialiai patvirtino savo sutikimą vadovauti šalies Ministrų tarybai.

Dvi dienas M.Monti konsultavosi su partijų ir susivienijimų Italijos parlamente atstovais, mėgindamas užsitikrinti pritarimą savo planui išvesti trečiąją pagal dydį euro zonos ekonomiką iš krizės.

Vyriausybei teks skubiai imtis priemonių sumažinti krizę, dėl kurios Italijos paskolų palūkanos pasiekė neregėtas aukštumas ir kuri privedė šalį iki ekonominio žlugimo ribos.

"Jaučiamės tikri dėl to, ką darome ir gavome daug padrąsinimo ženklų iš mūsų Europos partnerių ir užsienio šalių", - sakė M.Monti pristatydamas savo kabinetą.

"Aš tikiu, kad visa tai numalšins tuos rinkos sunkumus, kurie teko mūsų šaliai", - sakė jis.

Naująjį ministrų kabinetą sudarys 16 narių, iš jų trys moterys.

68-erių metų M.Monti, buvęs ES antimonopolinio komiteto vadovas, šalies ministru pirmininku buvo paskirtas atsistatydinus Silvio Berlusconi.

Gerbiamas ekonomikos profesorius ir buvęs eurokomisaras M.Monti ekonomikos ministro portfelį pasilieka sau.

Bankininkystės grupės "Intesa Sanpaolo" vadovas Corrado Passera bus Pramonės ir infrastruktūrų ministras.

Užsienio reikalų ministru paskirtas Giulio Terzi di Sant'Agata.

Vidaus reikalų ministerijai vadovaus Anna Maria Cancellieri.

Gynybos ministru paskirtas Giampaolo Di Paola.

Teisingumo ministrė bus Paola Severino.

Turino universiteto ekonomikos profesorė Elsa Fornero vadovaus Socialinio aprūpinimo ministerijai.

M.Monti naujojoje vyriausybėje nėra karjeros politikų.

Kai kurie ekspertai teigia, kad dėl to vyriausybė gali būti labiau pažeidžiama lemiamomis akimirkomis parlamente, kai jai teks siūlyti nepopuliarius sprendimus.

Pasak M.Monti, politikų nebuvimas yra vyriausybės tvirtoji, o ne silpnoji pusė, nes tokiu būdu ji sugebės išvengti politinių ginčų ir vykdyti svarbiausias reformas.

"Politinių asmenybių nebuvimas vyriausybėje greičiau padės nei trukdys sukurti tvirtą paramos pamatą vyriausybei parlamente ir pačiose politinėse partijose, nes dings viena iš nesutarimų priežasčių", - kalbėjo jis.

Pasak M.Monti, ketvirtadienį jis pristatys savo taupymo programą Senatui. Po to abeji parlamento rūmai turėtų balsuoti dėl pasitikėjimo jo vyriausybe.

Europos šalių lyderiai iš Italijos reikalauja reformų, kurios padėtų išvesti trečiąją pagal dydį euro zonos ekonomiką iš krizės.

Oficiali naujosios vyriausybės prisaikdinimo ceremonija prasidės 16 val. Grinvičo (18 val. Lietuvos) laiku.

S.Berlusconi iš savo biuro pasiėmė padovanotą kardą ir kinų vazą

Iš posto besitraukiantis premjeras Silvio Berlusconi prieš paskutinę savo darbo dieną trečiadienį nusprendė pasiimti iš savo biuro dvi dovanas - lenktą rytietišką kardą iš Kazachstano ir Mingų dinastijos laikų porceliano vazą iš Kinijos.

Kaip rašo dienraštis "La Repubblica", ekscentriškas milijardierius, kuris vadovavo Italijos vyriausybei dešimt iš pastarųjų 17 metų, iš šimtų gautų dovanų pasirinko tik šiuos du daiktus, matomai keliančius ypatingus sentimentus.

Priimdamas vertingą senovės kinų vazą, S.Berlusconi išgąsdino diplomatus, apsimetęs, kad ji sprūsta jam iš rankų.

Tuomet jis pajuokavo: "Norėčiau, kad joje būtų gėlių, tačiau kitą kartą atvežkite (vazą) su piešiniais iš "Kamasūtros", turėdamas omenyje senovės Indijoje parašytą meilės meno vadovėlį, niekaip nesusijusį su Kinija.

"La Repubblica" taip pat nurodė, kad premjeras taip pat susikrovė tris įrėmintas nuotraukas, kuriose jis matomas su buvusiu JAV prezidentu George'u W.Bushu (Džordžu V.Bušu), popiežiumi Benediktu XVI ir jo pirmtaku Jonu Pauliumi II, tačiau taip pat grąžino neįkainojamus meno kūrinius, kuriuos buvo pasiskolinęs iš muziejų.

S.Berlusconi pernai daugeliui sukėlė juoko, kai nurodė meno kūrinių restauratoriams pritvirtinti naują penį prie II mūsų eros šimtmetyje sukurtos marmurinės statulos, vaizduojančios senovės romėnų karo dievą Marsą, premjero pasiskolintą iš vieno muziejaus ir laikytą jo oficialioje rezidencijoje - Chigi (Kidžių) rūmuose.

Premjero architektas gynė šį prieštaringai vertinamą sprendimą, sakydamas, jog penis yra "nuimamas".

Kartu su S.Berlusconi iš tarnybos traukiasi jo asmeninis virėjas ir liokajus, taip pat atstovas spaudai Paolo Bonaiuti ir ištikima sekretorė Marinella Brambilla.

Tuo tarpu Italijos vairą perims santūresnio būdo ekonomikos profesorius Mario Monti.

"Itin delikati apsikuopimo operacija - visų pėdsakų ištrynimas iš kompiuterių, duomenų ir dokumentų nukopijavimas - buvo atliktas šeštadienio vakarą (ministrų) kabineto darbuotojų, panaudojus dešimtis kompiuterinių atmintinių", rašo "La Repubblica".

75 metų S.Berlusconi savo atsistatydinimo raštą įteikė šeštadienį, o Romos gatvėse tuo metu džiūgavo tūkstančiai žmonių.