Pasak jo, septyni žmonės mirė vietoje, tarp jų moteris, kuri susprogdino sprogdinimo įtaisą, dar du vėliau mirė ligoninėse. Dar mažiausiai 51 žmogus buvo sužeistas, pranešė pareigūnai.

Pasak V.Judino, jau atpažintos penkios teroro akto aukos, tarp jų dvi mirusios ligoninėse. "Atpažinimą mes numatome užbaigti rytoj", - sakė V.Judinas.

Pirminiais duomenimis, Maskvos "Rygos" metropoliteno stotyje susprogdintas sprogmuo buvo toks pat, kaip ir kitos bombos, susprogdintos mieste per pastaruosius metus. Sprogdinimo įtaiso galingumas prilygo 1,5-2 kg trotilo.

"Nors ekspertizė dar nesibaigė, galima manyti, kad sprogdinimo įtaisas prie Rygos metropoliteno stoties Maskvoje buvo toks pat, kaip ir susprogdintieji prie viešbučio "National", Tušine bei miesto metropolitene šių metų vasario 6 dieną", - trečiadienį pranešė agentūrai "Interfax" šaltinis jėgos struktūrose, artimas atliekamam tyrimui.

Pasak jo, sprogimų technikos ekspertai nustatė sprogdinimo įtaiso tipą, kurį sudarė krepšys, prikrautas varžtų ir kitokių metalinių daiktų.

Teroristės mirtininkės kūnas buvo sudraskytas į gabalus - pavyko surasti jos galvą, ranką ir koją. Sprogimo pobūdis leidžia manyti, kad šachidė nešėsi krepšį ant peties, pažymėjo agentūros pašnekovas.

Už šį maždaug 20 val. vietos laiku prie "Rygos" metropoliteno stotelės nugriaudėjusį sprogimą atsakomybę prisiėmė viena islamistinė grupuotė, kuri pažadėjo tęsti išpuolius prieš "netikėlę" Rusiją, teigiama interneto tinklalapyje pasirodžiusiame jos pareiškime.

Tai naujas mirtininkų išpuolis Rusijoje šiais metais, surengtas praėjus lygiai savaitei po to, kai vos kelių minučių skirtumu sudužo du skridę lėktuvai. Visus juos pareigūnai sieja su čečėnų sukilėliais, siekiančiais nepriklausomybės nuo Maskvos.

"Mes, "Islamboulio brigadų" nariai, pranešame apie savo atsakomybę už šią operaciją... kuri buvo įvykdyta siekiant paremti Čečėnijos musulmonus", - sakoma grupuotės, anksčiau prisiėmusios atsakomybę ir už abi minėtas orlaivių katastrofas, pareiškime.

"Išpuoliai Rusijoje - tai kruvino karo pradžia su tais, kurie užsimojo sunaikinti islamą", - sakoma jų pareiškime.

Grupuotė "Islambulio brigados" yra pasivadinusios egiptiečių armijos karininko Khaledo Islamboulio, kuris 1981 metais per karinį paradą Kaire nužudė šalies vadovą Anwarą Sadatą, vardu.

Kh.Islambouli taip pat priklausė grupuotei, kuri praėjusiame dešimtmetyje įsijungė į teroristinį tinklą "al Qaeda", vadovaujamą Osamos bin Ladeno.

Maskvos meras Jurijus Lužkovas sakė, kad mirtininkė ketino įeiti į metropoliteno stotelę, tačiau apsigalvojo pamačiusi ten buvusius milicininkus, kurie tikrino įeinančiųjų dokumentus ir krepšius.

"Jį (sprogstamąjį užtaisą) nešė moteris mirtininkė, kuri norėjo įeiti į metropoliteną, tačiau pamačiusi du milicininkus išsigando ir pasuko į masinio žmonių susitelkimo vietą, kur ir detonavo sprogstamąjį užtaisą ", - sakė J.Lužkovas.

Jis pažymėjo, kad bomba buvo pripildyta varžtų ir kitų metalinių detalių. J.Lužkovas sakė, kad tarp sužeistųjų yra keturi vaikai ir vienuolika moterų.

Septyni žmonės, tarp jų pati mirtininkė, žuvo iškart, o du mirė pakeliui į ligoninę. Tarp žuvusiųjų yra ir vienas 16 metų paauglys. Medikų teigimų 14-os sužeistųjų būklė sunki.

Televizijos kompanija NTV parodė siužetą iš sprogimo vietos, kuriame matyti du degantys automobiliai - "Žiguli" ir užsienio gamybos automobilis - stovėjimo aikštelėje tarp galinės universalinės parduotuvės sienos ir apvalaus metropoliteno "Rygos" stoties vestibiulio.

Rusijos agentūros, remdamosi VRM, praneša, kad detonuotas sprogdinimo įtaisas panašus į tą, kuris sprogo praėjusį antradienį, rugpjūčio 24 dieną, autobusų stotelėje Maskvos pietuose. Tada nukentėjo trys žmonės.

J.Lužkovas sakė, kad iki ryto incidento vieta bus sutvarkyta ir "Rygos" metropoliteno stotelę vėl bus galima atidaryti.

Sostinės vadovas pridūrė, kad Miesto dienos šventimas dėl antradienio incidento nebus atšauktas.

"Miesto dienos šventimas neatšaukiamas Tik bus imtasi papildomų, rimtų priemonių", - sakė jis. Miesto diena Rusijos sostinėje yra švenčiama rugsėjo 1-5 dienomis.

PASKUTINĖ MOKSLEIVIŲ ATOSTOGŲ DIENA

Sprogimas įvyko paskutinę moksleivių vasaros atostogų dieną, kai parduotuvėse pilna tėvų ir vaikų, skubančių suspėti apsipirkti rugsėjo 1-osios išvakarėse.

"Tai buvo tarsi galingas griausmas. Aš tik išėjau iš parduotuvės. Iš pradžių įvyko vienas sprogimas, paskui - kitas, silpnesnis, galbūt dujų", - sakė 29 metų Aleksejus Borodinas.

"Mačiau iš automobilių virstančią liepsną. Žmones, gulinčius aikštėje, kai kurie mėgino atsistoti, kiti jau nebegalėjo", - sakė Aleksejus.

Lygiai prieš savaitę 89 žmonės žuvo, kai ore sprogo du Rusijos lėktuvai, skridę iš Maskvos į pietinius šalies regionus.

Rusijos pareigūnai šias orlaivių katastrofas apibūdino kaip teroro aktus ir sakė, jog tyrėjai linksta prie versijos, kad juose sprogmenis detonavo mirtininkai, susiję su čečėnų sukilėliais, jau dešimt metų kovojančiais su Maskvos valdymu.

Šaltinis, artimas tyrimui, naujienų agentūrai "Interfax" patvirtino, kad pareigūnai neatmeta galimo "čečėnų pėdsako" ir antradienio incidente.

Pasak jo, "kai kuriais duomenimis, į Maskvą atvyko keturios teroristės mirtininkės, iš kurių dvi rugpjūčio 24 dieną įvykdė sprogimus lėktuvuose Tu-34 ir Tu-154".

"Po to Maskvos vyriausioji vidaus reikalų valdyba išplatino fotorobotus dar dviejų moterų, kurios galėjo būti susijusios su sprogimu Kašyros plente, įvykusiu kelios valandos iki aviakatastrofų", - sakė jis.

Jis priminė, kad dėl sprogimų Maskvoje ir lėktuvuose Tu-134 ir Tu-154 paskelbta Rozos Nagajevos ir Marjan Taburovos paieška. Apie šias moteris, kurios neva kartu su Amnat Nagajeva ir Sacita Džebirchanova (įtariamomis lėktuvų sprogdintojomis) išvyko iš Čečėnijos, kol kas nėra jokių žinių.

Šaltinis pridūrė, kad tyrimas neatmeta versijos, jog būtent viena iš jų galėjo detonuoti sprogstamąjį užtaisą prie "Rygos" metropoliteno stotelės.

Jis pažymėjo, kad tai tik "prielaida". "Teroristės kūnas suplėšytas į gabalus, ir bus labai sunku nustatyti jos tapatybę. Atpažinimas gali užtrukti kelias dienas", - pridūrė jis.

Tačiau šaltinis sakė, kad ant metropoliteno stotelės stogelio rasta nutraukta galva, kuri, pirminiais duomenims, priklauso mirtininkei.

Antradienio sprogimas įvyko praėjus vos dviem dienoms po savaitgalį vykusių pirmalaikių Čečėnijos prezidento rinkimų, kuriuos lengvai laimėjo Kremliaus remiamas kandidatas ir kuriuos sukilėliai grasino sužlugdyti.

Per antradienį Sočio kurorte vykusį susitikimą su Prancūzijos ir Vokietijos lyderiais, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gynė šiuos rinkimus, kuriuos žmogaus teisių gynėjai pasmerkė kaip nelaisvus, o Vašingtonas ir Europos Sąjunga kritikavo dėl šiurkščių pažeidimų.

Maždaug per metus Maskvoje mirtininkės įvykdė kelis sprogdinimus. 2003 metų liepą dvi moterys, prisirišusios prie savęs sprogmenis, negalėjo patekti į roko koncertą Tušino aerodrome Maskvoje ir susisprogdino prie įėjimo, drauge nužudydamos 15 žmonių.

Pernai gruodį mirtininkė susprogdino save ir dar šešis žmones prie viešbučio "National" Maskvos centre, o vasarį sprogimas, kurį, kaip spėjama įvykdė mirtininkas, - Maskvos metropoliteno vagone nusinešė maždaug 40 žmonių gyvybes.