Per derybas Žemutiniame Naugarde šalys apsvarstys projektus naftos ir dujų srityje ir perspektyvas panaikinti vizas Rusijos piliečiams, kurie lankosi Europos šalyse.

Jau anksčiau buvo prognozuojama, kad Rusijos centrinėje dalyje esančiame Žemutinio Naugardo mieste dvi dienas vyksiantį viršūnių susitikimą taip pat temdys įstrigusios derybos dėl bevizio režimo ir naujos bendradarbiavimo sutarties.

Tačiau ES įtūžus dėl Rusijos sprendimo uždrausti įvežti Bendrijoje užaugintas daržoves, reaguojant į Vokietijoje kilusį mįslingą bakterinių žarnyno infekcijų protrūkį, šią savaitę vyksiančių kas dvejus metus organizuojamų derybų atmosfera gali būti ypač nejauki.

Vienas Rusijos delegacijos šaltinis pabrėžė, kad prieš šias derybas susiklostė nepatogi padėtis, o ES reakciją jis pavadino "nenormalia" ir pasiūlė Bendrijos diplomatams patiems valgyti Europoje užaugintus agurkus.

"Briuselyje jie gali pradėti viešą procedūrą, valgydami be išimties visus agurkus be jokių tikrinimų. Mes jiems paplosime", - pareiškė šaltinis.

Briuselis įspėjo Rusiją, kad įvestas draudimas prieštarauja Pasaulinės prekybos organizacijos (PPO), prie kurios Maskva ketina prisijungti artimiausioje ateityje, dvasiai.

Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas, atsakydamas į tai, paprieštaravo, kad Rusija "nenuodys žmonių" , laikydamasi PPO dvasios.

Susitikimo Žemutiniame Naugarde išvakarėse Nyderlandų žemės ūkio ministras Henkas Bleekeris (Henkas Blekeris) išsklaidė viltis, kad netrukus bus išspręstas konfliktas dėl Rusijos paskelbto draudimo įvežti daržoves iš ES šalių.

Pasibaigus deryboms Maskvoje trečiadienį H.Bleekeris pareiškė, kad draudimui panaikinti reikės laiko, ir tai vargu ar įvyks per artimiausias kelias dienas.

Rusija, kuri importuoja penktadalį Europoje užauginamų daržovių ir yra didžiausia realizavimo rinka ES šalims, praeitą savaitę uždraudė visų daržovių importą, siekiant apsisaugoti nuo bakterijų Escherichia coli sukeliamų infekcijų protrūkio, kuris nusinešė jau mažiausiai 25 žmonių gyvybes. Dar apie 2 600 žmonių susirgo.

Viršūnių susitikime, kuriame dalyvaus Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso, ES prezidentas Hermanas Van Rompuy ir Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas, prasidės nuo darbinės vakarienės ir kruizo Volgos upe, o penktadienį vyks oficialios derybos.

Kritikai ne kartą kritikavo Maskvą, jog importo draudimus ji naudoja kaip politikos įrankį. Pastarasis draudimas importuoti daržoves buvo paskelbtas po kelis kartus Maskvos išsakytų raginimų panaikinti vizas į Bendriją vykstantiems Rusijos piliečius, tačiau Briuselis į juos niekaip neatsakė.

Nepaisant garsių Rusijos politikų pareiškimų apie pažangą derybose dėl bevizio režimo, ekspertai sako, kad Europos Sąjungoje nėra nė vienos šalies, kuri dabar ragintų įvesti bevizį režimą.

Taip pat nepasiekta pažangos tariantis dėl naujos bendradarbiavimo sutarties, kuri turi pakeisti ankstesnę, įsigaliojusią 1997 metais.

"Rusijos ir ES ryšių strateginė prigimtis reikalauja didesnio pasitikėjimo tarp mūsų, įskaitant vizų sritį", - sakoma derybų Žemutiniame Naugarde išvakarėse paskelbtame griežtame Kremliaus pranešime.

D.Medvedevo vyriausiasis patarėjas užsienio politikos reikalams Sergejus Prichodka prieš šį susitikimą sakė, kad ES "nepasiruošusi politiniam sprendimui panaikinti vizas Rusijai", nors pripažino, kad Bendrija pasistengė sušvelninti vizų išdavimo reikalavimus.

ES taip pat aptars galimybę pasiūlyti paskolinti Rusijai kelis milijardus eurų ekonomikos vystomo projektas, jeigu Maskva įsipareigotų imtis reformų žmogaus teisių srityje, sakė vienas Bendrijos pareigūnas, pageidavęs neviešinti savo vardo.

Tuo tarpu dienraštis "Kommersant" pranešė, kad keli Rusijos ir ES bankai, tarp jų didžiausias Rusijoje bankas "Sberbank" ir Europos investicijų bankas (EIB) sutiko finansuoti programą "Partnerystė dėl modernizacijos", kuriai planuojama skirti iki 2 mlrd. eurų.

Rusijos ir ES vadovų susitikimai vyksta du kartus per metus: pirmajame pusmetyje - Rusijos teritorijoje, antrajame - Europos Sąjungos šalyse.