"Mes esame artimos kaimynės, todėl tokie Japonijos veiksmai kelia nerimą Pietų Korėjai", - nurodė agentūra, cituodama oficialų Pietų Korėjos ambasados Tokijuje pareiškimą.

Pietų Korėja taip pat nurodė vertinanti galimą aplinkos taršos mastą, teigiama pareiškime.

Užteršta jautiena, bet pavojaus sveikatai nekelia

Radiacinės saugos centras (RSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) bei Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) pateikė naujausius duomenis apie radiologinę situaciją Japonijoje.

Pranešama, kad pasitvirtino informacija apie radioaktyviuoju ceziu užterštą jautieną, rastą Fukušimos prefektūroje, tačiau radioaktyvaus cezio lygis beveik 2 kartus žemesnis už nustatytąjį leistinąjį lygį Japonijoje ir gyventojų sveikatai jokio pavojaus nekelia. Nepaisant to, tyrimai dėl mėsos užterštumo radionuklidais tęsiami ir toliau.

Mokyklose ir darželiuose matuojamas radiacijos lygis

Japonijos Fukušimos prefektūros pareigūnai pradėjo skubią programą - matuoja radiacijos lygį mokyklų žaidimo aikštelėse, pranešė BBC.

Per dvi dienas bus patikrinta per 1 tūkst. 400 mokyklų ir darželių. Tokių veiksmų imtasi dėl tėvų susirūpinimo po nelaimės Fukušimos branduolinėje jėgainėje.

Pareigūnai teigia, kad vaikams neturėtų kilti pavojus, jei jie yra už pavojaus zonos, kuri yra 30 kilometrų spinduliu aplink jėgainę.

Tuo tarpu branduolinės jėgainės darbuotojai ir toliau stengiasi iš reaktorių pašalinti radioaktyvų vandenį.

Galvoja statyti dumblo barjerus

Fukušimos branduolinės jėgainės operatorius "Tokyo Electric Power Co." (Tepco) pirmadienį pradėjo pilti 11 tūkst. 500 tonų mažai radioaktyvaus vandens į vandenyną. Kompanija pareiškė, kad svarsto Ramiajame vandenyne statyti dumblo barjerus, kurie apsaugotų nuo radiacijos plitimo.

Radioaktyviojo jodo-131 koncentracija vandenyje iš Fukušimos jėgainės antrojo reaktoriaus 7,5 mln. kartų viršija leistiną ir įstatymais reglamentuotą normą, "Kyodo" citavo "Tepco" pranešimą.

Prašo Rusijos pagalbos

Vyriausybė taip pat kreipėsi į Rusiją, prašydama atsiųst laivą, kuriuo gabenamos skystos radioaktyvios atliekos, mėginant sumažinti spinduliuotės lygį Fukušimos 1-ojoje jėgainėje, kurios aušinimo sistemos buvo sugadintos per kovo 11 dieną smogusį 9 balų žemės drebėjimą ir cunamį. Elektrinės inžinieriai taip pat planuoja panaudoti plaukiojančią atliekų saugyklą.

Kitokių užteršto vandens kaupimo galimybių nepavyko laiku įgyvendinti, todėl pirmadienio vakarą jį pradėta pumpuoti į vandenyną. Didžiąją dalį mažiau užteršto vandens tikimasi pašalinti per maždaug dvi dienas.

Apsiašarojo per spaudos konferenciją

"Tepco" taip pat paskelbė apgailestaujanti dėl tokio sprendimo, tačiau pareiškė, kad tai buvo vienintelis būdas išspręsti šią problemą.

"Tai buvo neišvengiama, - ministrų kabineto vyriausiasis sekretorius Yukio Edano antradienį sakė spaudos konferencijoje. - Šia priemone siekiama apsaugoti nuo labai radioaktyvaus vandens pasklidimo. Tačiau mes išliejame (mažiau) radioaktyvų vandenį ir labai dėl to gailimės".

Užterštas vanduo greitai prasiskiedžia, pasklidęs vandenyne, o vyriausybės pareigūnai sako, kad pastarasis teršalų išmetimas neturėtų paveikti šiame regione gyvenančių žuvų ir kitų jūros gėrybių saugumo.

Tačiau pareiga kaskart skelbti blogas naujienas pareigūnams akivaizdžiai sukelia didelę įtampą. Fukušimos jėgainę valdančios bendrovės "Tokyo Electric Co." (TEPCO) vienas pareigūnas apsiašarojo, o jo balsas drebėjo, pateikiant detales apie padėtį elektrinėje per spaudos konferenciją.

Į vandenyną patenka 500 radioaktyvumo normą viršijantis vanduo

Nuo avarijos pradžios Fukušimos jėgainėje kaupėsi įvairaus užterštumo vanduo. Žmonės, kurie gyveno arčiau nei už 20 kilometrų nuo elektrinės, buvo evakuoti ir iki šiol negali grįžti į savo namus.

Susikaupęs vanduo pažeidė įvairias jėgainės sistemas, o dėl apšvitos pavojaus darbuotojai negali iš naujo įjungti elektros aušinimo sistemose, kurios padėtų stabilizuoti pavojingai perkaitusius branduolinio kuro strypus.

Šeštadienį buvo rastas įtrūkimas vienoje elektrinės eksploatacinėje šachtoje, iš kurios radioaktyvus vanduo tekėjo į vandenyną.

Pastarąsias dvi savaites prie Fukušimos jėgainės vandenyne buvo fiksuojami leistinas ribas viršijantys radioaktyvių teršalų kiekiai, nors mėginimai tiksliai apskaičiuoti taršą kėlė TEPCO nepasitenkinimą.

Japonijos branduolinės saugos agentūra praeitą savaitę nurodė bendrovei iš naujo ištirti mėginius. Pirmadienį paskelbti matavimų nauji rezultatai rodė nepakitusį arba mažesnį spinduliuotės intensyvumą, palyginus su skelbtu anksčiau.

Mažiau užteršto vandens, kuris šiuo metu yra pumpuojamas į vandenyną, radioaktyvumas iki 500 viršija leistiną normą.

"Manome, kad geriau išleisti mažiau radioaktyvų vandenį, negu leisti pasklisti aplinkoje labai radioaktyviam vandeniui", - pabrėžė TEPCO pareigūnas Junichi Matsumoto.

Smarkiai radioaktyvaus vandens saugyklų problema tapo itin aktuali, kai TEPCO išsiaiškino, koks šių teršalų kiekis nuteka į vandenyną, sakė J.Matsumoto.

Vystantis šiai krizei, Japonijai taip pat tenka rūpintis dviejų stichinių nelaimių, ištikusių šiaurės rytinę šalies pakrantę, padarinių likvidavimu. Manoma, kad pastarasis žemės drebėjimas ir cunamis nusinešė iki 25 tūkst. žmonių, gyvybių, o dar dešimtys tūkstančių žmonių liko be pastogės.