Kinų disidentui skirta tuščia kėdė yra "labai ryškus simbolis, rodantis, kokia tinkama buvo ši premija", paaiškino Norvegijos Nobelio komiteto pirmininkas Thorbjoernas Jaglandas per spaudos konferenciją renginio išvakarėse.

Iškilminga ceremonija Oslo miesto rotušėje prasidės 13 val. vietos (14 val. Lietuvos laiku).

Tai bus antrasis atvejis per šio prestižinio apdovanojimo daugiau nei 100 metų istoriją, kai nei laureatas, nei jo atstovai neatsiims Taikos premijos.

1935-ųjų Taikos premijos atsiimti neatvyko vokiečių žurnalistas ir pacifistas Carlas von Ossietzky, negalėjęs 1936 metais nukeliauti į šio apdovanojimo įteikimo ceremoniją Osle, nes buvo kalinamas nacių koncentracijos stovykloje.

Liu Xiaobo
Panašiai kaip C.von Ossietzky, kuris buvo tuo metu Vokietiją valdžiusio režimo kritikas, 54 metų Liu Xiaobo daugiau nei du dešimtmečius aktyviai kovojo už tai, kad būtų reformuota Kinijos vienpartinė politinė sistema.

Rašytojas ir buvęs universiteto literatūros profesorius buvo vienas iš svarbiausių veikėjų masinius protestus Pekino Tiananmenio aikštėje 1989 metais.

Pernai gruodį "už antivalstybinę ardomąją veiklą" Liu Xiaobo buvo nuteistas kalėti vienuolika metų. Ši bausmė Liu Xiaobo buvo skirta už tai, kad jis kartu su bendraminčiais parašė drąsų manifestą, vadinamąją Chartiją 2008, kurioje reikalaujama įgyvendinti didelio masto politines reformas ir garantuoti susirinkimų, žodžio ir minties bei tikėjimo laisvę.

"Seniai žinau, kad kai nepriklausomas intelektualas meta iššūkį autokratinei valstybei, vienas žingsnis į laisvę dažnai tampa žingsniu į kalėjimą", - sakė Liu Xiaobo netrukus po to, kai pernai per Kalėdas teismas skyrė jam bausmę.

Prieš Nobelio ceremoniją priešais JT biurą Pekine surengtas protestas

 Kinijos sostinėje penktadienį, Tarptautinę žmogaus teisių dieną, priešais Jungtinių Tautų biurą surengta protesto akcija, kuri vyksta Nobelio komitetui rengiantis Osle pagerbti Taikos premijos laureatą, kalinamą kinų disidentą Liu Xiaobo (Liu Siaobo).

"Priešais kompleksą matėme didelę grupę žmonių. Minia didesnė nei susirinkdavo ankstesniais metais per Tarptautinę žmogaus teisių dieną", - agentūrai AFP sakė vienas pareigūnas, pageidavęs neskelbti savo pavardės.

Jis nepatikslino, kiek žmonių dalyvauja akcijoje - kelios dešimtys ar keli šimtai, taip pat nenurodė, dėl ko protestuojama.

Gruodžio 10-oji yra Tarptautinė žmogaus teisių diena, skirta paminėti Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos priėmimą 1948 metais.