"Expo 2010" organizatoriai sako, jog paroda buvo nepaprastai sėkminga: daugiau nei 71 mln. žmonių aplankė didžiulį kompleksą, kuriame veikė 189 šalių paviljonai. Todėl, jų įsitikinimu, šis renginys atneš ilgalaikės naudos ir Šanchajui, ir visai Kinijai.

"Ši "Expo" gali tapti Kinijos modernizacijos proceso gaire, - parodos generalinio sekretoriaus pavaduotojas Xu Bo (Siu Bo) sakė naujienų agentūrai AFP. - "Expo" mums suteikė nuostabią progą pasimokyti būti pasaulio piliečiais. Šis mokymosi procesas tėra pradžia, tačiau jis padarys labai didelį poveikį Kinijos žmonių elgsenai".

Kinija šioje pasaulinėje parodoje turėjo progą pabrėžti savo didėjančią ekonominę ir politinę galią. Ši galimybė buvo ne mažiau svarbi nei sėkmingai organizuotos 2008 metų Pekino olimpinės žaidynės.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas sekmadienį taps paskutiniuoju šią parodą aplankysiančiu svarbiu svečiu. Anksčiau į ją buvo atvykę daugybė garbingų svečių iš užsienio - karalių, prezidentų ir kariuomenių vadų, tarp jų Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Tarp aplankiusių 5,3 kvadratinio kilometro ploto parodos kompleksą, kuris yra dvigubai didesnis už Monako valstybę, buvo Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas, Prancūzijos vadovas Nicolas Sarkozy ir JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton.

Į "Expo 2010" taip pat buvo atvykę retai tarptautiniuose renginiuose dalyvaujantys lyderiai, tarp jų Zimbabvės prezidentas Robertas Mugabe, Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas ir Mianmaro karinės chuntos lyderis generolas Thanas Shwe.

Į užsienį turi galimybę išvykti tik mažiau nei 5 proc. Kinijos gyventojų, todėl paroda, kurios tema buvo "Geresnis miestas, geresnis gyvenimas" leido jiems savomis akimis pažvelgti į kitokį pasaulį, pabrėžė Xu Bo.

Šalys pristatė tiek savo dabarties, tiek praeities lobius. Danija pirmąkart leido iš šalies išvežti savo garsiąją skulptūrą "Undinėlė", o Prancūzija demonstravo neįkainojamų XIX amžiaus meno šedevrų kolekciją.

Lietuvos paviljone, kurį aplankė daugiau kaip 5 mln. lankytojų, buvo eksponuojama iš sostinės Katedros aikštės į Kiniją atkeliavusi menininko Gytenio Umbraso sukurta plytelė "Stebuklas". Ant jos atsistoję lankytojai gali apsisukti tris kartus aplink savo ašį, užrašyti norą popieriaus skiautėje ir įmesti ją į tam skirtą dėžutę oro baliono krepšyje.

Tarp kitų netikėtų eksponatų buvo šiemet Ispanijos futbolo rinktinės Pietų Afrikos Respublikoje iškovota Pasaulio čempionato taurė ir kapsulės, kuria šį mėnesį per dramatišką gelbėjimo operaciją buvo ištraukti 33 po žeme įstrigę Peru kalnakasiai, modelis.

JAV paviljone buvo surengtas legendinio džiazo atlikėjo Herbie Hancocko koncertas; Kanada organizavo kelis cirko "Cirque du Soleil" pasirodymus, o mažai Žaliojo Kyšulio salai atstovavo dainininkė Cesaria Evora.

Labiausiai juntamu "Expo 2010" indėliu taps investicijos į Šanchajaus infrastruktūrą, kurių vertė apie 20 kartų viršijo vidutinę metinę sumą.

Miesto susisiekimo tinklas pailgėjo šimtais kilometrų, o vien metropoliteno plėtrai išleista per 300 mlrd. juanių (112,4 mlrd. litų).

Šanchajaus neoklasikinis Bundo rajonas buvo restauruotas ir atgavo praeito amžiaus 4-o dešimtmečio didybę. Upės pakrantėje esantis parkas buvo išplatintas 40 proc., o trys ketvirtadaliai transporto linijų buvo nukreiptos po žeme.

Taip pat buvo atidarytas naujas vietinių skrydžių oro uostas ir kelios greitųjų traukinių linijos.

Tačiau renovacijos turėjo savą kainą: buvo nugriauti kai kurie istoriniai pastatai, o aktyvistai teigia, kad tūkstančiai žmonių buvo prievarta iškeldinti, nors Šanchajaus pareigūnai teigia, kad visi iškeldinimai buvo atlikti laikantis įstatymų.

Valstybinės naujienų agentūros "Xinhua" paskelbta statistika rodo, kad į "Expo 2010" atvykę turistai Šanchajuje ir aplinkiniuose regionuose paliko apie 80 mlrd. juanių (30 mlrd. litų).

Pranešimai apie Šanchajų ir "Expo 2010" mirgėjo viso pasaulio žurnaluose, pirmuosiuose laikraščių puslapiuos ir televizijos laidose. Šis informacijos srautas gali padėti įgyvendinti planus šį miestą iki 2020 metų paversti tarptautiniu finansų centru.

"Daugelyje straipsnių Šanchajus buvo pristatomas kaip naujasis Niujorkas - kaip augantis tarptautinis miestas; kaip miestas, kuris transformavo save", - sakė rinkodaros kompanijos "Publicis Consultants" atstovas Kinijoje Antoine'as Bourdeix.

"Expo 2010" ryšių su visuomene komandai priklausanti A.Bourdeix grupė stebėjo žiniasklaidos pranešimus apie parodą septyniose Azijos, Europos ir Šiaurės Amerikos šalyse.

Pasak A.Bourdeix, pranešimų apie Šanchajų srautas prieš pasaulinės parodos atidarymą gegužės 1 dieną buvo padidėjęs daugiau nei šešis kartus, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai.

"Expo 2010" taip pat padėjo Šanchajui įgyti vienos iš pasaulio mados sostinių statusą: jame savo naujas kolekcijas pristatė įvairios kompanijos - nuo "Louis Vuitton" iki "Levi's". Kino grandas Davidas Lynchas šia proga netgi nufilmavo reklamą parfumerijos milžinei "Dior", kurioje vaidino "Oskaro" laureatė Marion Cotillard.

Tačiau kai kuriems "Expo 2010" lankytojams didžiausią įspūdį paliko milžiniškos žmonių minios.

Penkis kartus parodoje apsilankiusi 34 metų Sylvia Yu (Silvija Ju), dirbanti vadybininke vienoje Šanchajaus draudimo bendrovėje, sakė, jog jai buvo labai malonu sužinoti apie pasaulį - "daugiausiai kaip atrodo žmonės iš įvairių šalių".

Tačiau jai nepatiko perdėtas geriausių statistinių rodiklių vaikymasis: Kinijos valstybinės įmonės netgi specialiai pirkdavo bilietus savo darbuotojams, siekdamos rekordinio lankytojų skaičius. Dėl šios priežasties prie paviljonų nusidriekdavo ilgos eilės, apkartinusios įspūdžius kai kuriems lankytojams.

"Jie kalba apie daugiau nei 70 mln. (lankytojų). Ko čia džiaugtis? Žmonės negalėjo visko apžiūrėti. Jie tik vaikštinėjo po parką. Vienur jie pamatydavo ilgą eilę ir važiuodavo autobusu kitur, tačiau ten rasdavo tik dar ilgesnę eilę", - skundėsi S.Yu.