Šie asmenys Vašingtono organizuotu užsakomuoju reisu iš Niujorko išskrido į Maskvą.

Autobusas su Rusijos agentais išvyko į Johno Kennedy oro uostą iš karto po to, kai ketvirtadienį Niujorko federaliniame teisme baigėsi teismo posėdis, kuriame jie prisipažino, jog veikė kaip Maskvos agentai.

Teisėja nurodė juos skubiai deportuoti ir pareiškė šiems asmenims, kad jie niekuomet nemėgintų sugrįžti.

Rusija mainais sutiko paleisti keturis vyrus, kurie buvo nuteisti kalėti už bendradarbiavimą su Vakarų žvalgybos tarnybomis. Mažiausiai vienas jų buvo įkalintas atšiauriame regione, kur anksčiau buvo įsikūręs komunistinis Gulagas.

Šis susitarimas vadinamas labiausiai sensacingu apsikeitimu šnipais nuo Šaltojo karo laikų.

Tarp dešimties agentų, deportuotų iš JAV, buvo ir Anna Chapman, kurios spalvinga seksualinė praeitis ir pikantiškos nuotraukos, kuriose ji įsiamžinusi nuoga, suteikė nemažai peno viso pasaulio bulvarinei žiniasklaidai, taip pat iš Peru kilusi žurnalistė Vicky Pelaez, kuri prisipažino perdavusi laišką, parašytą nematomu rašalu.

Rusijos agentai deportuoti praėjus mažiau nei dviem savaitėms, kai jie buvo areštuoti Jungtinėse Valstijose, ir po kelių valandų, kai jie pirmą kartą stojo prieš teismą kaip kaltinamieji.

Maskva pranešė, kad apkeičia savo agentus, veikusius JAV teritorijoje, į Sergejų Skripalį, Genadijų Vasilenką, Igorį Sutiaginą ir Aleksandrą Zaporožskį. Jų malonės prašymai buvo patenkinti, pranešė Rusijos prezidento spaudos tarnyba.

Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo sekretorė spaudai Natalija Timakova pažymėjo, kad, remdamiesi Rusijos įstatymais, visi, kuriems bausmė dovanota, kreipėsi į prezidentą su malonės prašymais ir juose "jie pripažino savo kaltę dėl anksčiau padarytų nusikaltimų".

Jie jau atliko didelę dalį savo bausmės laiko - Igoris Sutiaginas išbuvo laisvės atėmimo vietose 11 metų, Aleksandras Zaporožskis - 9 metus, o Sergejus Skripalis - daugiau nei penkerius metus.

Laiške teisėjai Kimbai Wood, kuri nagrinėjo dešimties kaltinamųjų bylą Niujorke, sakoma, kad remdami dvišaliu susitarimu "Rusijos vyriausybė sutiko leisti šiems Rusijos kaliniams ir jų šeimos nariams persikelti gyventi kitur".

Kaip pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerija, Rusijos užsienio žvalgybos tarnyba (UŽT) ir JAV centrinė žvalgybos valdyba (CŽV), pasiekdamos susitarimą veikė "vadovaudamosi humanitarinio pobūdžio ir konstruktyvios partnerystės plėtojimo sumetimais".

URM pažymėjo, kad mainai atlikti "apskritai gerėjant Rusijos ir Amerikos santykiams".

Savo ruožtu JAV valstybės kaltintojo Preeto Bhararos komentare sakoma, kad prokuratūrai "pavyko pasiekti teisingumą tarptautiniu lygiu, ir tai sustiprino Jungtinių Valstijų nacionalinį saugumą".

Tyrimas Rusijos agentų byloje pavadintas pareiškime "istoriniu".

Aukšti JAV valstybės departamento pareigūnai pranešė, jog malonės suteikimas būtent S.Skripaliui, G.Vasilenkai, I.Sutiaginui ir A.Zaporožskiui nereiškia, kad jie dirbo Amerikos žvalgybos tarnybai ar bendradarbiavo su JAV kokiu nors kitu būdu.

Valstybės departamento atstovai tik patvirtina, kad šie žmonės atliko bausmę pagal panašius kaltinimus ir buvo priversti duoti prisipažinimo parodymus.

JAV užsienio politikos žinyba taip pat nurodė, kad visi Rusijos agentai buvo areštuoti todėl, kad vienas iš jų ketino palikti Jungtines Valstijas.

Tą faktą, kad tai įvyko iš karto po Rusijos prezidento D.Medvedevo vizito į JAV, Valstybės departamentas pavadino "sutapimu".

Anksčiau visi dešimt žmonių, stoję ketvirtadienį prieš teismą Niujorke pagal kaltinimą darbu Rusijai, pripažino, kad buvo Maskvos agentai, veikę JAV teritorijoje neteisėtai.

Septyni iš jų pasakė savo tikruosius vardus, tuo pripažindami, kad gyveno pagal suklastotus dokumentus. Kiti trys - A.Chapman, Michailas Semenka ir V.Pelaez veikė tikraisiais vardais.

Sutuoktiniais Richardu ir Cynthia Murphy buvo Vladimiras ir Lidija Gurijevai. Tracey Foley prisistatė kaip Jelena Vavilova, Donaldas Heathfieldas kaip Andrejus Bezrukovas, o Juanas Lazaro pareiškė teismui esąs Michailas Vasenkovas.

Anksčiau Patricia Mills ir Michaelas Zottoli sakė tyrėjams, kad jie - Natalija Pereverzeva ir Michailas Kucikas.

Deportuotų Rusijos agentų turtas, tarp jų namai, automobiliai ir pinigai, kuriuos rado tyrėjai, pereina į JAV nuosavybę.

Kaltinamųjų advokatai pranešė, kad Rusijos atstovai lankė ginamuosius kalėjime ir aptarė su jais susitarimą iki tol, kai jie pripažino savo kaltę.

Teisme ir buvo paskelbta, kad Rusija ir JAV pasiekė susitarimą, pagal kurį 10 žmonių, kaltinamų ryšiais su Maskva, bus paleisti mainais į keturių žmonių, laikomų Rusijos kalėjimuose, laisvę.

"Ketinimą surasti greitą ir visapusišką sprendimą padiktavo nacionalinio saugumo ir humanitariniai sumetimai", - sakė JAV valstybės departamento oficialusis atstovas Markas Toneris.

JAV teisingumo departamento pranešime, pateiktame teisėjai K. Wood kalbama apie tris atliekančius bausmę už šnipinėjimą Jungtinėms Valstijoms asmenis ir dar vieną žmogų, atliekantį bausmę pagal kitus kaltinimus.

Valstybės departamentas pranešė, kad JAV "pasinaudojo susidariusia galimybe" išlaisvinti keturis žmones, "atliekančius ilgą bausmę Rusijoje, kai kurių jų sveikatos būklė yra bloga".

"Ketinimą surasti greitą ir visapusišką sprendimą padiktavo nacionalinio saugumo ir humanitarinio pobūdžio sumetimai, - sakoma oficialiame JAV valstybės departamento pareiškime. - Tolesnis šių neteisėtų agentų laikymas Jungtinėse Valstijose neatneštų didelės naudos nacionalinio saugumo požiūriu".

Kaltinimai susimokymu plauti pinigus buvo panaikinti visiems Rusijos agentams.

Kaltinamųjų advokatai patvirtino, kad jų ginamieji sudarė susitarimą su tyrėjais ir daliniai pripažino savo kaltę.

Teisėja paskyrė jiems laisvės atėmimo bausmę, kurios terminą jie atliko per parengti įkalinimą JAV kalėjimuose.

Kai kaltinamieji buvo paprašyti apibūdinti savo nusikaltimą - visi pakartojo išmoktą teiginį, kad dirbo Jungtinėse Valstijose kaip užsienio vyriausybių agentai, neužregistravę savo veiklos.

A.Chapman taip pat papasakojo, kad palaikė ryšį su Rusijos atstovu per nelaidinio ryšio tinklą ir kompiuteriu. Į teisėjos klausimą, ar suvokė, kad jos veiksmai nusikalstami. A.Chapman atsakė: "Taip".

Tarp tų, kurie išsiunčiami į Rusiją yra ir JAV pilietė V.Pelaez, vieno kitų kaltinamųjų, iš pradžių pasivadinusio Juanu Lazaro, žmona.

Pasak V.Pelaez advokato, kuris rėmėsi susitarimu su Maskva, ji Rusijoje bus aprūpinta būstu, taip pat gaus du tūkstančius dolerių iki gyvos galvos, o jos vaikai galės be jokių kliūčių gauti vizas į Rusiją ir bet kuriuo laiku aplankyti motiną.

V.Pelaez advokatas Carlosas Moreno taip pat pranešė, kad susitarimas buvo primestas jo klientei, galimybės jo atsisakyti V.Pelaez neturėjo, net nepaisant to, kad "įrodymai, surinkti prieš ją, buvo nedideli".

C.Moreno pareiškė, kad Baltieji rūmai, jo nuomone, šiurkščiai įsikišo į teisminį procesą.

C.Moreno taip pat pridūrė, jog jo ginamoji "baudžiama už nuomones, kurias ji pareiškė savo straipsniuose laikraštyje "El Diario-La Prensa", kritikuodama JAV administracijos politiką.

Advokatas mano, kad jo ginamoji nukentėjo nuo Rusijos ir JAV susitarimo, "nes nėra Rusijos pilietė ir praras savo Amerikos pasą".

Kaip praneša iš Vašingtono Britanijos visuomeninio transliuotojo BBC korespondentė Marija Vasiljeva, greitį , kuriuo Rusijai ir JAV pavyko pasiekti susitarimą dėl mainų, galima pavadinti rekordiniu.

Įtariami "giliai užsikonspiravę" rusų agentai buvo areštuoti birželio 27 dieną per Federalinio tyrimų biuro (FTB) operaciją, kuri priminė miglotus priešiškus Šaltojo karo metų veiksmus tarp supervalstybių.

Vienuoliktas įtariamasis, Christopheris Robertas Metsosas (Kristoferis Robertas Metsosas), laikomas Kremliaus šnipų tinklo iždininku, tebeieškomas. Jis dingo Kipre ir jo likimas tebėra nežinomas.