Paminėti sukakties kelioms valandoms į Londoną penktadienį vyks Prancūzijos prezidentas Nikolas Sarkozy ir aplankys buvusią BBC studiją, iš kurios kalbėjo generolas.

Lygiai prieš 70 metų, kai Prancūzijos vyriausybė ruošėsi pasirašyti paliaubas su įsibrovusiais naciais, generolas Ch. de Gaulle`is iš Londono BBC studijos prakalbo prancūzams. O jo pasisakymą baigę žodžiai tapo istoriniais: „Prancūzų pasipriešinimo liepsna neturi užgesti ir neužges“.

Tiesa, anuomet šis pasisakymas praslydo beveik nepastebėtas, niekas nemanė, kad Ch. de Gaulle`is bus žmogus, vesiantis šalį į nepriklausomybę ir taps herojumi po Paryžiaus išvadavimo 1944-ųjų rugpjūtį. Nors mažai kas girdėjo pasisakymą, bet jis laikomas Prancūzijos pasipriešinimo ketverius metus trukusiai nacių okupacijai pagrindu.

Britų karo kabinetas iš pradžių atmetė Ch. de Gaulle`io prašymą suteikti galimybę transliuoti pasisakymą Prancūzijai, bet kabinetą privertė persigalvoti tuometis premjeras Winstonas Churchillis. W. Churchillis tą dieną taip pat pasakė vieną žymiausių savo kalbų „Geriausioji valanda“.

Šventiniai renginiai Prancūzijoje truko visą savaitę, o šiandien tarp minėjimų namuose prezidentas N. Sarkozy kelioms valandoms greituoju traukiniu keliaus ir į Londoną. Ten susitiks su premjeru Davidu Cameronu, aplankys buvusią BBC studiją (dabar teisininkų kontorą), iš kur prieš 70 metų kalbėjo Ch. de Gaulle`is.

N. Sarkozy bus pirmasis taip iškilmingą datą paminėjęs prezidentas.

Tiesa, kalbos įrašo nėra, tačiau visas tekstas iškaltas bronzinėje lentoje Triumfo arkos papėdėje Paryžiuje.