Šįmet sąraše akivaizdžiai dominuoja Europos miestai. Štai "sidabras" didmiesčių reitinge atiteko Ciurichui, o "bronza" - Ženevai.

Nustatant vietą sąraše buvo atsižvelgiama į tokius rodiklius, kaip nusikalstamumo lygis, politinis stabilumas, ligoninių skaičius ir medicinos pagalbos kokybė, transporto sistemos patogumas, kavinių ir restoranų, poilsio vietų skaičius, klimato sąlygos, asmeninės laisvės lygis ir kiti veiksniai - iš viso į 39 kriterijus.

Septynias eilutes pirmajame dešimtuke užima Europos miestai. Diuseldorfas sąraše yra dešimtojoje vietoje, septintąją ir aštuntąją pasidalino Frankfurtas ir Miunchenas, o devintojoje vietoje yra Šveicarijos Bernas.

Į 25 geriausių miestų sąrašą pateko iš viso 16 Europos miestų.

"Vakarų Europoje bendras gyvenimo standartas tebėra aukštesnis nei vidutinis pasaulyje... Nepaisant finansų krizės, regionas turi geriausius rezultatus pagal tokius veiksnius kaip mokyklos, gyvenimo sąlygos, poilsis, pramogos ir komunalinės paslaugos", - sakoma "Mercer" pranešime.

Tarp Amerikos miestų aukščiausią poziciją sąraše užima Honolulu - JAV prezidento Baracko Obamos gimtasis miestas, esantis 31-ojoje eilutėje iš karto po San Fracisko.

Azijoje geriausiu gyventi miestu pripažintas Singapūras (28), po jo su dideliu atotrūkiu eina Tokijas (40).

Pačiu nepalankiausiu miestu pripažintas Bagdadas (221), kuris yra paskutinis sąraše, pirmiausia dėl saugumo ir stabilumo stygiaus.

Atskirame sąraše, sudarytame pagal ekologijos kriterijus, tvirtai pirmauja Kanados Kalgario miestas. Jo "tėvynainė" Otava dalinasi su Helsinkiu trečiąją vietą, praleidusi į priekį Honolulu iš JAV.

Londonas - vienintelis Didžiosios Britanijos miestas, patekęs į sąrašo pirmąjį 50-tuką ir užėmęs 39-ąją vietą. Nuo jo kiek Aberdynas (53), Birmingamas (55) ir Glazgas (57).

Iš Rusijos miestų į pirmąjį 50-tuką nepateko nė vienas.

Atskaitos taškas - Niujorkas

Atskaitos tašku paimtas Niujorkas, kurio gyvenimo lygiui kasmet suteikiama 100 taškų ir su juo lyginami gyvenimo lygio rodikliai kituose miestuose. Pats Niujorkas su savo 100 taškų įvertinimu sąraše užima tik 49-ąją vietą.

Kaip teigia sąrašo sudarytojai, jis turi padėti stambių tarptautinių bendrovių vadovybėms įvertinti savo darbuotojų darbo sąlygas, teisingai parinkti personalą ir nustatyti darbuotojų darbo užmokesčio lygį.

"Kadangi pasaulio ekonomika tampa vis labiau pasaulinė, be tradicinių finansinių centrų

atsiranda naujų miestų, patrauklių verslo plėtros požiūriu", - sako "Mercer" tyrėjas Slaginas Parakatilas.

Pasak jo, pastaraisiais metais į miestus, esančius augančios pramonės regionuose, pavyzdžiui, Azijoje arba Artimuosiuose Rytuose, atplūsta dideli srautai darbuotojų iš užsienio, kurie atvažiuoja dirbti tarptautinėse bendrovėse.

"Kad įsitikintų, ar biurų užsienyje darbuotojai gauna adekvačias (savo gyvenamajai vietai) kompensacijas ir išmokas, bendrovėms reikia gerai žinoti, koks yra gyvenimo lygis šiuose miestuose", - mano ekspertas.

Rusija - antrojo šimtuko pabaigoje

Iš buvusios Sovietų Sąjungos miestų į pirmąjį sąrašo šimtuką pateko tik Baltijos šalių, įstojusių į Europos Sąjungą, sostinės: Vilnius (79), Talinas (89) ir Ryga (94). Po jų su dideliu atotrūkiu eina Kijevas (161).

Tarp Rusijos miestų, pranešimo autorių nuomone, verti tarptautinių investuotojų dėmesio tik Maskva ir Sankt Peterburgas, kurie atitinkamai užėmė 166-ąją ir 170-ąją eilutes.

Sąrašo sudarytojų skaičiavimais, pagal gyvenimo lygį Rusijos sostinės kiek nusileidžia Karakasui (Venesuelos sostinei, 165) ir Libreviliui (Gabono sostinei,156).

Beje, kitų buvusių sąjunginių respublikų sostinės atsidūrė dar žemiau: Jerevanas yra 174-ojoje sąrašo vietoje, Almata - 175-ojoje, Minskas 185-ojoje, Baku 196-ojoje. Kitos yra už antrojo šimtuko ribų: Taškentas (200), Ašchabadas (201), Biškekas (209), Dušanbė (210) ir Tbilisis (217).

Gruzijos sostinę nuo sąrašą užbaigiančio Bagdado skiria tik Chartumas (Sudanas), Ndžamena (Čadas) ir Bangis (Centrinės Afrikos Respublika).

Pirmasis miestų dešimtukas:

Viena (Austrija),

Ciurichas (Šveicarija),

Ženeva (Šveicarija,

Vankuveris (Kanada),

Oklendas (Naujoji Zelandija),

Diuseldorfas (Vokietija),

Frankfurtas (Vokietija),

Miunchenas (Vokietija),

Bernas (Šveicarija),

Sidnėjus (Australija).