Prieš naujojo valstybės vadovo prisaikdinimą Ukrainos centrinė rinkimų komisijos pirmininkas Viktoras Šapovalas paskelbė praėjusių rinkimų rezultatus.

Tuomet V.Janukovyčius padėjęs dešinę ranką ant Konstitucijos ir Biblijos prisiekė Tautai.

Duodamas prezidento priesaiką jis pažadėjo ginti Ukrainos suverenitetą ir nepriklausomybę.

Vėliau V.Janukovyčius pasirašė priesaikos aktą, o Konstitucinio Teismo pirmininkas Andrijus Stryžakas įteikė jam liudijimą apie įžengimą į Ukrainos prezidento postą.

Jis taip pat įteikė V.Janukovyčiui prezidento valdžios simbolius - antspaudą ir Ukrainos prezidento lazdą su bumbulu, taip pat uždėjo grandinę su herbų, tarp jų Vyčio, medalionais.

Manoma, kad 59 metų V.Janukovyčius sugrąžins Ukrainą prie labiau prorusiškos politikos, tačiau neatsisakys ir integracijos į Europos Sąjungą planų.

V.Janukovyčius tapo ketvirtuoju nepriklausomos Ukrainos prezidentu. Jis šiame poste pakeitė Viktorą Juščenką, kuris drauge su J.Tymošenko vadovavo 2004-ųjų Oranžinei revoliucijai, tačiau per ketverius buvimo valdžioje metus nuvylė visus tuometinius savo šalininkus.

Nenori į NATO

Naujasis Ukrainos prezidentas V. Janukovyčius ketvirtadienį sakė, kad Ukraina turi būti europietiška jokiems blokams nepriklausanti valstybė, leisdamas suprasti, jog nesieks šalies narystės NATO ar Rusijos vadovaujamuose kariniuose aljansuose.

"Iššūkiai, su kuriais susiduria tarptautinė bendrija, diktuoja poreikį susivienyti kiek įmanoma didesniu formatu. Mes esame pasirengę dalyvauti šiame procese kaip europietiška jokiems blokams nepriklausanti valstybė", - sakė jis savo inauguracinėje kalboje.

V.Janukovyčius ne kartą pasisakė prieš Ukrainos narystę NATO, tačiau taip pat nerodė didelio entuziazmo dėl Rusijos vadovaujamos Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO), kuri dažnai vadinama Vakarų aljanso varžove.

Naujasis prezidentas taip pat sakė, kad mato Ukrainą kaip tiltą tarp Rytų ir Vakarų. Jis pabrėžė, jog bendradarbiaus su Rusija, Europos Sąjunga, Jungtinėmis Valstijomis ir kitomis įtakingomis šalimis, kad jo užsienio politika atneštų šaliai geriausių rezultatų.

"Ukraina pasirinks tokią užsienio politiką, kuri leis valstybei pasiekti maksimalių rezultatų iš lygiaverčių ir abipusiai naudingų santykių su Rusija, Europos Sąjunga, Jungtinėmis Valstijomis ir kitomis vyriausybėmis..." - sakė jis.

"Darbas ir rezultatai Tėvynės gerovės labui - toks mano kredo naujame poste", - sakė V.Janukovyčius.

Akcentavo įsiskolinimus, sužlugdytą ekonomiką

V.Janukovyčius savo inauguracinėje kalboje sakė, kad perėmė valdžią tokiu metu, kai šalį slegia kolosalūs įsiskolinimai, jos ekonomika sužlugdyta, o žmonės skursta.

"Šiuo metu šalies padėtis ypač sudėtinga: nesuformuotas valstybės biudžetas, didelis įsiskolinimas užsieniui, skurdas, sužlugdyta ekonomika", - sakė jis.

Tačiau jis pabrėžė, jog nepaisant esamų sunkumų Ukrainą galima išvesti iš krizės ir netgi "išvesti į spartesnės raidos kelią".

"Žinau, kaip tai padaryti", - sakė prezidentas.

Planuoja reformuoti šalies valdymą

Visų pirma, pabrėžė jis, būtina reformuoti valstybės valdymo sistemą.

"Pirmaeilis uždavinys šiame kelyje - reformuoti valdymo sistemą, o svarbiausia - Ministrų kabinetą. Jis turi būti paverstas profesionalų, o ne politinių oficiantų komanda", - pabrėžė V.Janukovyčius.

Prezidentas paragino Aukščiausiąją Radą palaikyti jo pastangas "kurti skaidrią, veiksmingą valstybės valdymo sistemą, gebančią dirbti sinchroniniu režimu su prezidentu".

Palaimino Rusijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchas

Rusijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchas Kirilas palaimino V.Janukovyčiaus įžengimą į valdžią.
Prieš inauguraciją Rusijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchas Kirilas palaimino V. Janukovyčiaus įžengimą į valdžią.

Ketvirtadienio rytą Kijevo Pečiorų Lauroje vyko iškilmingos pamaldos už naująjį Ukrainos lyderį, kuriose dalyvavo ir pats V.Janukovyčius.

"Telaimina Jus Viešpats įžengiant į valdžią", - patriarchas sakė išrinktam Ukrainos prezidentui.

Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovas pridūrė, jog darbas valdžioje reikalauja milžiniškų dvasinių ir fizinių pastangų.

"Šiandien meldėmės Viešpačiui ir Gelbėtojui, taip pat šventiesiems, kad jie būtų su jumis vykdant atsakingą tarnystę Ukrainai", - sakė patriarchas Kirilas.

Jis palinkėjo naujajam prezidentui ir Ukrainos žmonėms įveikti visus sunkumus, ypač istorinius, kultūrinius, dvasinius ir kitus nesutarimus.

"Tautos vienybė yra būtina sėkmės sąlyga", - sakė patriarchas.

Jis taip pat pabrėžė, jog labai svarbu stiprinti draugiškus ryšius tarp "atskirų Kijevo Rusios dalių". 

J.Tymošenko: prisaikdinamo prezidento partija neturi balsų atleisti vyriausybės

Premjerė J.Tymošenko tvirtina, kad per rinkimus balsai buvo masiškai klastojami, ir atsisako pripažinti V.Janukovyčių prezidentu.

V.Janukovyčius pradeda eiti prezidento pareigas neturėdamas tvirto mandato, paveldėdamas pasaulinės finansų krizės nualintą ekonomiką ir politiškai smarkiai suskaldžiusią šalies visuomenę.

V.Janukovyčius tvirtai remiamas rusakalbių gyventojų dominuojamoje Rytų Ukrainoje, tačiau beveik visuose vakariniuose šalies rajonuose, kur dauguma žmonių kalba ukrainietiškai, per rinkimus jis pralaimėjo ministrei pirmininkei Julijai Tymošenko, vienai iš 2004-ųjų provakarietiškos Oranžinės revoliucijos didvyrių.

V.Janukovyčiaus ir toliau laukia nuolatinė akistata su grėsminga priešininke J.Tymošenko, kurią nedidele persvara aplenkė vasario 7 dieną vykusiame antrajame rinkimų rate ir kuri atsisako pripažinti jį prezidentu.

J.Tymošenko atkaklus nenoras pripažinti pralaimėjimą V.Janukovyčiui ir paklusti jo raginimui atsistatydinti iš premjerės posto kelia grėsmę, kad Ukrainoje gali užsitęsti politinės rietenos, dėl kurių pastaraisiais metais iš esmės buvo paralyžiuotas vyriausybės darbas. Tai savo ruožtu dar pagilintų finansų krizę, dėl kurios šalies ekonomika praėjusiais metais susitraukė 15 procentų. Ukrainos parlamentas netgi nesugebėjo priimti šių metų biudžeto.

Parlamento užkulisiuose ne vieną savaitę vyko intensyvios derybos dėl koalicijos prieš J.Tymošenko, tačiau jos nebuvo vaisingos.

V.Janukovyčiaus inauguracijos išvakarėse vyriausybės vadovė įgėlė išrinktojo prezidento Regionų partijai dėl šios nesėkmės, iššaukiamai paraginusi jos vadovybę nušalinti ją nuo pareigų, jei tik sugebės.

J.Tymošenko
"Regionų partija neturi balsų įgyvendinti šį atleidimą", - sakė J.Tymošenko trečiadienį vyriausybės posėdyje, kuriame pasirodė vilkėdama ryškiai raudoną suknelę, nors dažniausiai renkasi pastelinių spalvų drabužius.

Regionų partijos pirmininko pavaduotoja Ana German sakė, kad V.Janukovyčius niekuomet negalės dirbti tandeme su J.Tymošenko ir sieks, kad artimiausiu metu premjero poste ją pakeistų kitas asmuo.

"V.Janukovyčiaus - prezidento ir J.Tymošenko - premjerės sambūvis neįmanomas, - sakė A.German trečiadienį agentūrai "The Associated Press". - Pavasarį Ukraina turės naują ministrą pirmininką, kuris galvos ne apie savo ambicijas ir apie tai, kaip išsilaikyti valdžioje, o apie valstybę".

Lietuva pasirengusi tęsti strateginę partnerystę su Ukraina

Į Ukrainą su darbo vizitu išvykusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja naujai išrinkto Ukrainos Prezidento Viktoro Janukovičiaus inauguracijos iškilmėse.

„Lietuvą ir Ukrainą nuo seno sieja glaudūs istoriniai, kultūriniai ir politiniai ryšiai, todėl neabejoju, kad Lietuvos ir Ukrainos strateginis dialogas, pagrįstas bendrais interesais ir vertybėmis, Prezidento Viktoro Janukovičiaus vadovavimo metais bus nuosekliai stiprinamas ir gilinamas", - pažymėjo Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Prezidentės spaudos tarnybos pranešime skelbiama, kad, valstybės vadovės teigimu, Lietuva gerbia Ukrainos piliečių pasirinkimą ir yra pasirengusi toliai plėtoti dvišalį bendradarbiavimą, aktyviai tęsti darbą Lietuvos ir Ukrainos Prezidentų Taryboje ir dalintis savo Europos integracijos patirtimi, jei to pageidaus Ukraina.