Iš oro buvo matyti daugybė JAV šarvuočių ir transporteriais vežamų tankų, taip pat mažiausiai trys dar neužgesę Irako sunkvežimiai, kuriuos pasak kareivių neseniai atakavo sraigtasparniai "Apache".

Anksčiau prie 3-osios pėstininkų divizijos prijungtas aviacijos pulkas buvo priverstas nutraukti žygį į šiaurę dėl smėlio audrų bei blogo matomumo ir sustoti prie Pietų Irako Nasirijos miesto. Tačiau ketvirtadienį dangus buvo giedras, ir apie 20 sraigtasparnių "Apache" bei panašus skaičius "Black Hawk" skrido maždaug 1 valandą ir 40 minučių.

Šio dalinio uždavinys yra užtikrinti paramą iš oro 3-ajai pėstininkų divizijai, kurios laukia reikšmingas vaidmuo žygyje prieš Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) režimo sostinę Bagdadą.

 • Per sąjungininkių ataką netoli Bagdado žuvo 8 žmonės
 • Kurdų kovotojai užėmė dalį fronto linijos netoli Kirkuko
 • Į Pietus nuo Basros buvo sunaikinta 14 Irako tankų
 • Šiaurės Irake tūpė JAV transportiniai lėktuvai
 • Atakuotos Irako pozicijos prie Kalacho rajono
 • Kuveite numušta dar viena Irako raketa
 • Apie 40 JAV jūrų pėstininkų sužeidė savos pajėgos
 • Prie Basros suardyta Irako pajėgų kolona
 • JAV desantininkai nusileido atidaryti šiaurinio fronto
 • Į pietus nuo Bagdado rengiamasi dideliam mūšiui
 • Mūšiuose dalyvavo Irako elitinė gvardija
 • Irako sostinę Bagdadą vėl drebino sprogimai

  Per sąjungininkių ataką netoli Bagdado žuvo 8 žmonės

  Foto: EPA-ELTA

  Per paskutinį bombardavimą į pietus nuo Bagdado esančiame Jusufijos gyvenamajame rajone aštuoni žmonės žuvo ir 44 buvo sužeisti, ketvirtadienį pranešė Irako civilinės gynybos vadovas.

  Sąjungininkių oro pajėgos atakavo maždaug už 30 kilometrų į pietus nuo Bagdado, Jusufijoje esantį gyvenamųjų namų rajoną, kurio didžiąją dalį gyventojų sudaro kelių ir tiltų statybos departamento darbuotojai, sakė Hatemas Ali al-Khalafas (Hatemas Ali Chalafas) žurnalistams sprogdinimų vietoje.

  "Didžioji dalis nukentėjusiųjų - moterys ir vaikai", - sakė jis. Pasak pareigūno, bombardavimas vyko ankstų trečiadienio rytą.

  Kol kas neaišku, ar Jusufijoje per bombardavimus žuvę asmenys yra įtraukti į ketvirtadienį sveikatos apsaugos ministro Umido Medhato Mubarako pateiktą suvestinę, kurioje teigiama, kad trečiadienį per bombardavimus "kankiniais" tapo 36 Bagdado gyventojai.

  Iki šiol daugiausiai gyvybių nusinešė trečiadienį Bagdado turgavietėje įvykęs incidentas, kai dviems raketoms pataikius į viduriniosios klasės gyventojų lankomą prekyvietę žuvo14 žmonių ir dar maždaug 30 buvo sužeisti.

  Kaip ketvirtadienį sakė U.M.Mubarakas, nuo kovo 20 dieną prasidėjusių oro atakų pradžios žuvo daugiau nei 350 irakiečių ir dar maždaug 3 tūkst. 600 buvo sužeisti.

  Kurdų kovotojai užėmė dalį fronto linijos netoli Kirkuko

  Foto: EPA-ELTA

  Kurdų sukarinta formuotė ketvirtadienį užėmė irakiečių poziciją, saugančią prieigas prie Kirkuko miesto, pranešė tai matęs AFP korespondentas.

  Pasak jo, Irako kareiviai prieš užėmimą greičiausiai paliko šią poziciją. Kurdistano patriotų sąjungos (KPS) kovotojai puolė prie šios pozicijos, kai pastebėjo numanomą irakiečių kareivių pasitraukimą nuo jų užimto kalvagūbrio.

  Po to kurdai užėmė pirmąją svarbią irakiečių poziciją ties keliu į Kirkuką, kuris eina per šį kalvagūbrį. Šis kalvagūbris jau nukentėjo per pastaruoju metu įvykusį JAV oro smūgį.

  Užėmus irakiečių poziciją, keli kurdų kovotojai pešmergos perėjo kalvagūbrį išilgai, tikrindami, ar ant jo neliko irakiečių kareivių.

  Į Pietus nuo Basros buvo sunaikinta 14 Irako tankų

  Foto: EPA-ELTA

  Britanijos pajėgos ketvirtadienį į pietus nuo Basros sunaikino 14 Irako tankų T-55, pranešė Britanijos kariuomenės atstovas jungtinių pajėgų būstinėje Katare.

  Jo teigimu, britų tankai "Challenger" judėjo iš vakarų į rytus netoli Basros, kai susidūrė su grupe Irako tankų.

  ""Challenger" tankai juos puolė, dabar jie (tankai T-55) išvesti iš rikiuotės, - sakė pareigūnas, prašęs jo neįvardyti. - Mes nežinome ką konkrečiai jie veikė, tačiau užėmė puolimo poziciją".

  JAV ir britų artilerijai bei kovos lėktuvams antradienį ir trečiadienį pavyko užkirsti kelią Irako tankų mėginimams išsiveržti iš Basros, esančios Pietų Irake.

  Šiaurės Irake tūpė JAV transportiniai lėktuvai

  Foto: EPA-ELTA

  Jungtinių Valstijų transportiniai lėktuvai anksti ketvirtadienį tūpė rytinėje kurdų kontroliuojamo Šiaurės Irako dalyje, netoli kurdų teritorijos ribos, pasakojo liudininkai.

  Netoli Bakradžo, kur proamerikietiška Kurdistano patriotinė sąjunga (KPS) parengė lėktuvų tūpimo taką, gyvenantys žmonės sakė, kad praėjusią naktį girdėjosi, kaip šiame aerodrome tupia daug lėktuvų. Tūpimo takas yra tarp KPS administracinės sostinės Suleimanijos ir kurdų kontroliuojamos teritorijos pakraštyje esančio Čamčamalio, kuris yra 40 km į rytus nuo irakiečių miesto Kirkuko. Aerodromas lėktuvams tupiant buvo griežtai saugomas.

  Vienas liudininkas pasakojo, kad nutūpė iki 40 lėktuvų, o kitas sakė, kad atskrendančių ir išskrendančių transportinių lėktuvų gaudesys netilo tris valandas. Daugiau detalių kol kas nepateikiama.

  Kurdų kontroliuojamoje teritorijoje trečiadienį parašiutais nusileido maždaug tūkstantis JAV oro desantininkų, kurie formuoja naują karo frontą.

  JAV atakavo Irako pozicijas prie šiaurinio Kalacho rajono

  Foto: EPA-ELTA

  Šiaurės Irake buvo surengti nauji oro smūgiai prieš Irako kariuomenės pozicijas, esančias kurdų kontroliuojamo anklavo šiaurės vakarų pasienyje prie Kalacho, pranešė liudininkai naujienų agentūrai AFP.

  Keturios raketos smogė Irako pajėgų pozicijoms, esančioms ant kalvos priešais Kalachą, sakė liudininkai, su kuriais AFP korespondentas ketvirtadienį rytą kalbėjosi telefonu iš kurdų kontroliuojamoje zonoje esančio Arbilio miesto.

  Kalacho rajonas yra maždaug už 40 kilometrų į rytus nuo didžiausio Šiaurės Irako miesto Mosulo, kurį koalicijos pajėgos bombardavo nuo karo operacijos pradžios.

  Kuveite numušta dar viena Irako raketa

  Foto: BBC News

  Irakas ketvirtadienį paleido raketą į Kuveitą, tačiau ją sunaikino priešraketinės gynybos raketų "Patriot" baterija, pranešė Kuveito gynybos ministerijos atstovas spaudai.

  Priešpriešinis "Patriot" smūgis sukėlė griausmingą triukšmą, kuris buvo girdimas Kuveito sostinėje Kuveite. Šiame mieste buvo įjungtos oro pavojaus sirenos, tačiau netrukus pasigirdo jo atšaukimo signalas.

  Kai JAV vadovaujamos pajėgos prieš savaitę pradėjo karo operaciją prieš Iraką, ši šalis jau kelis kartus paleido raketas į kaimyninį Kuveitą. Garso greičio ribos perėjimo bei "Patriot" baterijų keliamas triukšmas nedavė vietos gyventojams ramybės, tačiau visos Irako raketos arba buvo numuštos, arba pataikė į negyvenamas vietas, nepadarydamos žalos.

  Apie 40 JAV jūrų pėstininkų sužeidė savos pajėgos

  Foto: EPA-ELTA

  Apie 40 Amerikos jūrų pėstininkų buvo sužeisti Nasirijos apylinkėse, kai juos apšaudė sava kariuomenė. AFP korespondentas, lydintis amerikiečių koloną, matė, kaip jūrų pėstininkų štabą iš artilerijos ir minosvaidžių apšaudė, iš visko sprendžiant, kita amerikiečių karinė dalis.

  Per apšaudymą 37 žmonės buvo sužeisti. Trijų sužeistųjų būklė kritiška, dar du kariai sužeisti sunkiai.Taip pat sugadintos šešios technikos priemonės, tarp jų - trys šarvuotieji transporteriai.

  Jūrų pėstininkai atidengė atsakomąją ugnį, apie jos rezultatus nepranešama, sakė korespondentui JAV karininkai.

  Prie Basros suardyta Irako pajėgų kolona

  Foto: EPA-ELTA

  JAV vadovaujamos pajėgos praėjusią naktį sunaikino beveik visą irakiečių tankų ir šarvuočių koloną, kuri mėgino judėti į pietus nuo antrojo pagal dydį Irako miesto Basros, ketvirtadienį sakė britų kariškių atstovas.

  Atstovas, kuris kalbėjo JAV centrinės vadovybės štabe Katare, sakė, kad pradiniai pranešimai apie mūšį rodo, jog "dauguma kolonos (kovos mašinų) buvo atremtos ir sunaikintos".

  Tankų ir šarvuočių kolona, kurioje buvo 70-120 kovos mašinų, iš pietrytinio Basros pakraščio pajudėjo trečiadienį ir judėjo į pietus Fao pusiasaliu, kai ją atakavo sąjungininkų lėktuvai bei artilerija, sakė pareigūnai.

  Kol kas neaišku, kodėl kolona iš Basros pajudėjo didelių britų pajėgų link, juo labiau, kad šio rajono oro erdvę kontroliuoja JAV vadovaujamos oro pajėgos.

  "Jei jie bėga, pasirinko ne tą kelią. Gana kvaila judėti karališkųjų jūrų pėstininkų link", - žurnalistams sakė britų kariškių atstovas.

  Foto: EPA-ELTA

  Su britų jūrų pėstininkais į pietus nuo Basros esantis televizijos reporteris sakė, kad kolonoje buvo 70 -120 kovos mašinų ir kad mūšis vyko per naktį.

  "Daug tankų buvo sunaikinta, daug jų šiuo metu dega, - pranešė Clive'as Myrie (Klaivas Mairis). - Retkarčiais rajoną sudrebina į tą koloną krintančios raketos ir bombos". Pasak jo, kolonos traukimasis atrodo "savižudiškas".

  Gynybos apžvalgininkas Andrew Dormanas (Endrius Dormanas) televizijai "Sky" sakė: "Arba jie panikuoja, ...arba naudojasi sąlygų (smėlio audros) privalumais, kad įtrauktų koalicijos pajėgas į mūšį ir atsvertų jų technologinius pranašumus".

  Televizija "al Jazeera" ketvirtadienį pranešė, kad Basroje ir netoliese esančiame Abu Chasibe vyksta intensyvūs antskrydžiai.

  JAV desantininkai nusileido Irake atidaryti šiaurinio fronto

  Foto: EPA-ELTA

  Maždaug 1 000 JAV armijos karių trečiadienį nusileido parašiutais kurdų kontroliuojamoje teritorijoje Šiaurės Irake ir užėmė strateginį aerodromą.

  Pareigūnai, pageidavę neskelbti savo pavardžių, sakė, kad bazėje Vičencoje, Italijoje, dislokuotos JAV armijos 173-iosios desantininkų brigados padalinių kariai nesutikę jokio pasipriešinimo parašiutais nusileido į aerodromą kurdų kontroliuojamoje šiaurinėje Irako dalyje.

  "Tai šiaurės fronto atidarymas", - agentūrai "Reuters" sakė vienas pareigūnų.

  Pareigūnai atsisakė nurodyti, kur tiksliai yra šis aerodromas.

  Kitas gynybos pareigūnas sakė, kad artimiausiu metu bus atgabenta ir 173-iosios desantininkų brigados, vadinamos "Padangių kariais", šarvuotoji technika, tačiau tikslaus laiko nenurodė.

  JAV gynybos sekretorius Donaldas Rumsfeldas (Donaldas Ramsfeldas) sakė, kad šie žingsniai dar labiau didina spaudimą Irako vyriausybei.

  "Kasdien šalyje didiname pajėgų skaičių. Didiname jų (skaičių) šiaurėje, didiname jų (skaičių) pietuose ir ...vakaruose", - sakė D.Rumsfeldas, kuris kalbėjo Kongrese, po pranešimo Kongreso nariams.

  Pareigūnai nenurodo, kiek iš viso karių bus šiaurės fronto pajėgose.

  Foto: EPA-ELTA

  Šiaurinis frontas buvo svarbi JAV karo plano dalis, bet ją įgyvendinti sutrukdė diplomatinės kliūtys. Karinių strategų tikslas yra priversti Irako pajėgas kovoti keliais frontais ir neleisti susikoncentruoti ties sąjungininkų pajėgomis, įsiveržusiomis iš pietuose esančio Kuveito.

  Tobuliausia technika aprūpinta 4-oji pėstininkų divizija iš Fort Hudo Teksase turėjo dislokuotis Turkijoje ir vadovauti invazijai į Šiaurės Iraką. Jungtinės Valstijos ketino per Turkiją į Šiaurės Iraką permesti mažiausiai 60 tūkst. JAV karių.

  Tačiau Turkija neleido JAV pajėgoms iš savo teritorijos rengti tokios invazijos, todėl JAV kariniai strategai buvo priversti ieškoti alternatyvių būdų šiaurės frontui formuoti.

  4-osios pėstininkų divizijos kariai iš Fort Hudo į Persijos įlankos regioną turi atskristi artimiausiomis dienomis.

  Į pietus nuo Bagdado rengiamasi dideliam mūšiui

  Foto: EPA-ELTA

  Nedžefo apylinkėse ketvirtadienį tvyro didelio irakiečių ir JAV pajėgų mūšio nuojauta - pranešama, kad didelė elitinių Irako pajėgų kolona traukia į pietus susitikti su amerikiečiais, judančiais į šiaurę Bagdado link.

  Apie šį pajėgų judėjimą pranešta po to, kai JAV kariškiai paskelbė per tris dienas prie Nedžefo, esančio 150 km į pietus nuo Bagdado, nukovę apie tūkstantį Irako kareivių.

  CNN citavo JAV armijos karininkus, sakiusius, kad irakiečių kolona, kurioje yra iki tūkstančio karinių transporto priemonių, juda į pietus nuo Kerbelos miesto, esančio 70 km į šiaurę nuo Nedžefo.

  3-iosios pėstininkų divizijos 1-osios brigados žvalgybos karininkas, majoras Johnas Altmanas (Džonas Altmanas) anksčiau žurnalistams sakė, kad irakiečiai stengiasi iš Kerbelos į Nedžefą atsiųsti elitinės Respublikos gvardijos tūkstančių karių pastiprinimą.

  Foto: EPA-ELTA

  Pranešama, kad irakiečiai keliauja per smėlio audrą, dėl kurios smarkiai sumažėjo matomumas ir amerikiečių galimybės pasinaudoti sraigtasparniais "Apache", iš kurių dengiami tankai.

  JAV kariškiai, kurių užduotis yra nušalinti Irako lyderį Saddamą Husseiną (Sadamą Huseiną), CNN sakė, kad irakiečiai tikriausiai nori atkovoti svarbų tiltą per Eufrato upę ir kad jų judėjimui pristabdyti buvo paprašyta surengti antskrydžius.

  JAV štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Richardas Myersas (Ričardas Majersas) sakė, kad į pietus nuo Bagdado judančią irakiečių transporto priemonių koloną puolė JAV pajėgos.

  "Kaip suprantame, iš Bagdado į pietus Kerbelos link juda kelios transporto priemonės. Mes jas radome, ir jos įtrauktos į mūšį", - sakė jis.

  3-ioji pėstininkų divizija ir 101-oji oro desanto divizija rengiasi lemiamam mūšiui Kerbeloje su Respublikos gvardijos Medinos divizija, saugančia vakarines Bagdado prieigas.

  Mūšiuose dalyvavo Irako elitinė gvardija

  Foto: EPA-ELTA

  Irakas pranešė, kad jo elitinė Respublikos gvardija trečiadienį pirmą kartą nuo karo pradžios kovojo su JAV vadovaujamomis pajėgomis ir kad gvardijos kariai padarė didelių nuotolių sąjungininkams.

  Respublikos gvardija į karo veiksmus įsitraukė auštant, užpuldama amerikiečių ir britų pajėgas Eufrato vidurupio regione. Buvo nukauta "daug" koalicijos karių, per valstybinę televiziją sakė kariškių atstovas spaudai.

  Šiame regione yra Nedžefo miestas, šalia kurio, kaip anksčiau sakė JAV karininkas, per tris dienas buvo nukauta tūkstantis Irako kareivių.

  Apibendrindamas pastarųjų 24 valandų irakiečių operacijas, Irako atstovas spaudai tvirtino, kad netoli Basros buvo numuštas britų sraigtasparnis.

  Pasak jo, koalicijos pajėgos per praėjusią parą taip pat neteko 11 tankų ir 12 transporterių.

  Irako sostinę Bagdadą vėl drebino sprogimai

  Foto: EPA-ELTA

  Praėjusią naktį Irako sostinę Bagdadą vėl drebino sprogimai. Per mažiausiai keturias oro antpuolių bangas mieste nugriaudėjo daugiau kaip 30 stiprių sprogimų. Dalis oro smūgių, kaip atrodo, buvo nukreipti prieš taikinius 5 mln. gyventojų turinčio Bagdado centre, o kitais buvo siekiama sunaikinti taikinius sostinės priemiesčiuose.

  Per paskutinį oro antpuolį Bagdade aidėjo priešlėktuvinės gynybos salvės.

  Šiek tiek prieš 4 valandą ryto (1 val. Grinvičo laiku) surengtas antpuolis beveik sutapo su pirmuoju Irako karo "jubiliejumi" - JAV ir Didžioji Britanija užpuolė Iraką lygiai prieš savaitę, praėjusį ketvirtadienį 5 valandos 33 minučių (2 val. 33 min. Grinvičo laiku).

  Ketvirtadienio rytą vis dar nebuvo žinomos visos tragiško incidento, per kurį trečiadienį Bagdade žuvo mažiausiai 15 žmonių, aplinkybės. JAV kategoriškai neigia sąmoningai atakavusios Shaabo (Šaabo) gyvenamąjį kvartalą, tačiau neatmeta galimybės, kad sparnuotoji raketa ar bomba galėjo nukrypti nuo taikinio.

  Vietos gyventojai pasakoja, kad Bagdado šiaurės rytinėje dalyje į judrią prekybos zoną pataikė mažiausiai dvi raketos. Tuo metu JAV pajėgos, anot Pentagono, kitame Bagdado gyvenamajame kvartale apšaudė priešlėktuvinės gynybos bateriją.

  Daug Irako sostinės gyventojų išvyko, bėgdami nuo bombų ir sparnuotųjų raketų atakų bei artėjančio neišvengiamo mūšio dėl sostinės tarp Saddamui Husseinui ištikimų elitinių karių ir JAV vadovaujamų pajėgų, kurios šiuo metu jau yra mažiau nei už 160 km į pietus nuo Bagdado.