"Konstitucijos pataisos buvo nekonstruktyvios ir neįnešė to aiškumo, kurio tikėjosi tauta. Todėl šiandien mes matome nutarimų, įsakų karą, personalo paskyrimų maišalynę. Jeigu paliksime taip, kaip yra, mes risimės į totalitarizmą - jis jau lipa mums ant kulnų. Taigi ramiai pripažinkime, kad būtina konstitucijos reforma", - sakė prezidentas.

Per 2004 metų "oranžinę revoliuciją" sumanyta tuometinio prezidento Leonido Kučmos ir jo aplinkos politikos reforma buvo siekiama susilpninti būsimą opozicijos kandidato į prezidentus valdžią.

V.Juščenka sutiko tada su konstitucijos pataisomis tik pasiekus platų kompromisą, kurio viena dalių buvo trečiasis prezidento rinkimų ratas, per kurį jis ir tapo nugalėtoju.

Nuo 2006 metų sausio 1 dienos įsigaliojus pataisoms, Ukrainos prezidentas neteko dalies savo įgaliojimų, konkrečiai - teisės teikti skirti premjerą ir formuoti vyriausybės personalinę sudėtį.

Šių metų vasarą po eilinių parlamento rinkimų Aukščiausiojoje Radoje buvo sudaryta dauguma, į kurią įeina Regionų partija, Socialistų ir Komunistų partijos, o Regionų partijos lyderis ir buvęs prezidento varžovas rinkimuose Viktoras Janukovyčius vėl ėmė vadovauti ministrų kabinetui.

Nuo to laiko, kadangi nėra priimtų pamatinių įstatymų dėl ministrų kabineto ir centrinių valdžios institucijų ir yra pagrindinio įstatymo spragų, vyksta prezidento ir premjero tarpusavio kova dėl valdžios įgaliojimų.

Įtemptų santykių tarp dviejų valdžios atšakų viena apraiškų buvo prezidento veto 2007 metų valstybinio biudžeto įstatymui.

Susipriešinimas gilėja

"Aš sutinku, jog prezidento ir premjero santykiai kai kuriais klausimais darosi vis labiau konfliktiški, bet noriu pabrėžti, kad ne aš šio konflikto autorius", - sakė prezidentas žurnalistams.

"Yra čia ir subjektyvus veiksnys: atėjo nauja komanda, kuriai atrodo, kad visas pasaulis - po kojomis, kad galima nuo ryto iki vakaro daryti tai, ką noriu, siekti atsirevanšuoti, matyti visus nugalėtus. Aš manau, jog tai nekonstruktyvus kelias, ir noriu pasakyti, kad per savo susitikimus su premjeru aš nė karto negirdėjau žodžio "ne" bet kuriuo klausimu", - pridūrė valstybės vadovas.

V.Juščenka įspėjo vyriausybę, jog nepasirašys vyriausybės pateikto ministrų kabineto varianto, jeigu nebus atsižvelgta į jo siūlymus, ir drauge pareiškė, kad ketina griežtai laikytis įstatymų ir konstitucijos.

Valstybės vadovas taip pat sakė neketinąs reaguoti į vyriausybės spaudimą bet kuriais kitais klausimais.

"Tai - kelias į niekur, tai neperspektyvu. Tuo neprivers prezidento keisti poziciją", - sakė V.Juščenka.

Prezidentas pakartojo siūlymą Radai, vyriausybei ir politikos elitui dalyvauti valstybės vadovo sudaromoje konstitucinėje komisijoje, kuri turėtų parengti suderintas šalies pagrindinio įstatymo pataisas. Joms pritarti turėtų ne mažiau kaip 300 iš 450 parlamento deputatų.