Elektronikos ir metalo atliekų perdirbimo lyderiai Lietuvoje „EMP Recycling“ nemokamo atliekų išvežimo paslaugą pradėjo teikti dar 2004 metais. Kaip pasakoja įmonės Generalinis direktorius Darius Valeika: „Buvome pirmieji, pradėję teikti tokią paslaugą gyventojams ir darantys tai nemokamai. Laikui bėgant, jai prilipo žaismingas pavadinimas – Atliekų taksi, puikiai atspindintis jos veikimo principą. Tereikia paskambinti 1806 arba užsiregistruoti internetinėje svetainėje ir mūsų darbuotojai atvyks, išneš nereikalingą elektroniką, buitinę techniką, ir išveš ją tiesiai į atliekų perdirbimo gamyklą Vilniaus rajone. Lyg įsodintumėte seną šaldytuvą į taksi. Džiugu, kad per 2023 m. šia paslauga pasinaudojo daugiau nei 20 tūkst. klientų.“

Nemokama kartais apsimoka

„EMP Recycling“ atstovai dažnai sulaukia klausimų, kodėl nusprendė tokią paslaugą teikti nemokamai. „Mums svarbiausia, kad klientas liktų patenkintas ir su elektronikos bei buitinės technikos atliekomis atsisveikintų atsakingai, neteršdamas gamtos. Nemokamas išvežimas atrodė kaip logiškiausias ir patogiausias sprendimas šiai problemai spręsti. Daugybė žmonių neturi galimybių pristatyti atliekas į mūsų supirktuves, tad mielai neribotą kiekį kartų išvežame jas iš namų, butų ir biurų. O jei nėra laiko laukti, kol Atliekų taksi atvažiuos, užtenka palikti nenaudojamą techniką lauke ar laiptinėje. Greita, patogu, atsakinga ir paprasta – manau, kad ši paslauga atspindi būtent tai. O žinojimas, kad ir gamtai, ir žmonėms ji palengvins gyvenimą, yra pakankamas pelnas.“

Atliekų taksi žada plėsti maršrutą

„Kai įsteigėme Atliekų taksi, pradžioje važiuodavome tik į Vilniaus ir Kauno miestus. Palengva augant, žmonėms vis dažniau atpažįstant „EMP Recycling“ pavadinimą ir matant vis didesnį poreikį iš gyventojų, nusprendėme plėstis. Šiuo metu nemokamą išvežimo paslaugą siūlome didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje bei jų rajonuose, aplink esančiuose miesteliuose. Neslėpsiu, ateityje yra planų dar labiau plėsti aptarnaujamų miestų ir gyvenviečių skaičių, nes norisi kuo daugiau žmonių suteikti patogumą nesirūpinti dėl nenaudojamos technikos išvežimo ir tiesiog iškviesti jai taksi.“ – pasakoja Darius Valeika.

Miesto kasyba svarbi visai Lietuvai

Kaip pasakoja „EMP Recycling“ Generalinis direktorius, atliekų išvežimas yra tik pirmas iš daugybės kompleksiškų perdirbimo žingsnių. Atvežus atliekas į perdirbimo gamyklą Vilniaus rajone, prasideda procesas, kurio metu iš nereikalingos ar neveikiančios buitinės technikos, elektronikos ir metalo laužo atgaunamos vertingos žaliavos. Jei perdirbimas vykdomas kokybiškai, atgaunamos medžiagos tęsia savo gyvenimą ir yra panaudojamos naujų daiktų ar prietaisų gamybai. Tokiu būdu jos grįžta į žiedinės ekonomikos ciklą ir padeda užtikrinti tvaresnę ateitį – šį procesą dar galima vadinti „miesto kasyba“. Kadangi Lietuva nėra turtinga natūraliosiomis iškasenomis, galimybė gauti įvairioms industrijoms svarbių žaliavų iš perdirbėjų yra labai svarbi. „Į atliekų perdirbimą žiūrime labai rimtai: esame sertifikuoti perdirbėjai, tad kiekvieną pas mus atsiradusį įrenginį bei daiktą išrūšiuojame ir perdirbame taip, kad nei gramas atliekų neatsidurtų sąvartyne. Žinoma, tai yra nemažas iššūkis, tad nuolat investuojame į naują įrangą ir procesų tobulinimą, kad pavyktų greitai ir kokybiškai atgauti grynas žaliavas.“ – tikina Darius Valeika.