Todėl jau nuo pat 2016-tų metų Europoje mažėja gimstamumas. Šią, visai socialinei apsaugai, gresiančią problemą galima ištaisyti tik vienu būdu: skatinant gimstamumą. Vienas iš svarbiausių jaunų šeimų pasirinkimą formuojančių faktorių yra finansinis. Juk jaunos šeimos nori gyventi „čia ir dabar“. Todėl dažnai jos atideda vaikų gimdymą, kol sutvirtės ir atsistos ant kojų. O tada dirba, dirba, dirba ir... užmiršta, kad planavo šeimą. Geriausiu atveju pasigimdo vieną vėlyvą vaiką, o valstybės požiūriu tai trumparegiška ir netgi pavojinga pozicija.

Europa iki šiol žiūrėjo į šią problemą per pirštus. Daugelyje Europos šalių vaiko priežiūros atostogos nesiekia nei vienerių metų. Kai kur mokama tik dalis atlyginimo, kuris buvo uždirbamas iki nėštumo. Dar kai kuriose šalyse nuo tos sumos nuskaičiuojami ir mokesčiai. Dėl nepalankios išmokų politikos gimstamumas ne auga, o atvirkščiai mažėja, visuomenės sensta, didėja rizika mažoms tautoms išnykti. Ir tai gresia ne tik vis mažėjančiai Lietuvai, bet ir visai Europai.

Darbo partija mane įpareigojo nebeatidėlioti šios problemos ir imtis realių darbų. Todėl pateikiau Europai pasiūlymą, kurio ji negalės atsisakyti. Pateikiau rezoliuciją dėl vaiko priežiūros atostogų ilginimo iki vienerių metų bei siekiu, jog motinystės ar tėvystės atostogų išėję tėvai tuo metu gautų šimtą procentų savo algos. Juk jauni tėvai ir taip susiduria su stipriai išaugančiomis išlaidomis ir pasikeitusia buitimi. Išlaikydami jų pajamas buvusiame lygyje pridėsime svarų argumentą svarstymuose apie šeimos pagausėjimą. Todėl atsiras realios galimybės nekeisti gyvenimo būdo, kartu dings dalis įtampos, kurią bet kokiu atveju patiria jauni tėvai.

Žinau, kad tokie sprendimai kartais kaltinami kaip populistiniai. Kaip tie, kurie kažką duoda „už dyką“. Neapsigaukit. Tai – investicija. Supraskite, jog tai ne „valstybės duoti“, o poros sąžiningai iki nėštumo uždirbti pinigai, kuriuos jie išleis savo vaiko gerovei. Būkime tvirti savo sprendimuose ir žinokime, jog kiekvienas protingai išleistas euras šiandien, atneš ne vieną dešimtį eurų rytoj.

Pagarbiai jūsų,
Nepriklausomas Europos Parlamento narys
Viktoras Uspaskich

Už pareikštas nuomones atsako tik autorius. Šios nuomonės nebūtinai atitinka oficialią Europos Parlamento poziciją.