Tikrina įvežimą, ženklinimą, sudėtį

Lietuva gyvena pagal Europos Sąjungos (ES) teisės normas, kuriose numatomas ypatingas dėmesys aplinkos apsaugai bei žmonių sveikatos tausojimui. Todėl atitinkamos institucijos turi užtikrinti, kad parduodamos prekės būtų tinkamai įvardintos, sandėliuojamos ir parduodamos pagal visus reikalavimus, kad pirkėjams būtų aišku, ką jie perka, kad prekės būtų kokybiškos.

UAB „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys pasakoja, kad Lietuvoje prekiaujant trąšomis gamintojus, importuotojus ir prekybininkus tikrina atsakingos valstybės institucijos. ES narių verslininkams galioja tokia pati tvarka visose valstybėse, o įvežant trąšas ne iš ES šalių, trąšas tikrina muitinė, taip pat trąšų gamintojas turi būti užregistravęs savo gaminio cheminę sudėtį. Tą numato REACH reglamentas, kurio tikslas yra pasiekti, kad gaminamos, tiekiamos rinkai ar naudojamos cheminės medžiagos neturėtų neigiamo poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai.

Gamintojai ir importuotojai skaidrumo sumetimais registruodami trąšų chemines medžiagas privalo perduoti duomenis Europos cheminių medžiagų agentūrai (ECHA). Neįregistruotas cheminės medžiagas (atskiras arba esančias mišinių ar gaminių sudėtyje) ES draudžiama gaminti ar tiekti rinkai.

Mėginius tikrina laboratorijose

Anot E.Šakio, gamyklos, pagaminusios trąšas, pristatinėja jas, siūlo prekybininkams. Gavę pirmus pavyzdžius, „Agrokoncernas“ savo iniciatyva sumoka už tyrimus laboratorijoms, kad pasitikrintų, ar pinigus moka tikrai už tokį produktą, kurį perka ir vėliau parduoda Lietuvos ūkininkams.
„Mes gyvename konkurencinėje aplinkoje, ieškome palankiausių sprendimų. Jei randame rinkoje prekę patrauklia kaina, perkame ir tikriname, ar tikrai produktas yra toks, kaip deklaruojama“, - pasakoja „Agrokoncerno“ vadovas.

Maža rinka

Anot trąšomis prekiaujančios bendrovės vadovo, chemijos pramonė yra labai inertiška, gaminami didžiuliai trąšų kiekiai. Nebūna specialių produktų, pagamintų konkrečiam pirkėjui, gamybos technologijos nesikeičia ilgus metus. Lietuvos rinka, lyginant su pasauline, yra labai nedidelė, todėl Lietuvos prekiautojams niekas specialiai trąšų negamina. Tos pačios trąšos yra perkamos ne tik Lietuvos prekybininkų - jomis prekiaujama daugelyje šalių.

Į Lietuvą įvežamas trąšas tikrina muitinė
Foto: Organizatorių nuotr.

„Mes esame tokie maži, kad dėl mūsų niekas jokių specialių veiksmų nesiima. Mes negalim nei madas pademonstruot, nei pareguliuot jiems užsakymų. Yra gamintojai, kurie turi savo gaminamų produktų, jie sako: yra toks produktas - arba perki, arba neperki“, - pasakoja E.Šakys. Anot jo, jei Didžiosios Britanijos gamintojas pagamino trąšas, tokios pačios trąšos bus tiekiamos ir Vokietijai, ir Prancūzijai, ir Lietuvai.

Pardavėjai susijungė į asociaciją

Viešumoje vis dar kylant įvairių svarstymų dėl trąšų prekybos, situacija Lietuvos trąšų rinkoje pradeda rūpintis Lietuvos agrocheminių produktų ir trąšų pramonės ir prekybos asociacija. Didieji trąšų pardavėjai vasario mėnesį susibūrė į asociaciją, kad būtų lengviau atstovauti savo interesus valstybės institucijose, taip pat trąšų pramonės bei prekybos įmonių interesus atstovauti viešai, aiškinti visuomenei situaciją, atsakyti į kylančius klausimus.

Lietuvos agrocheminių produktų ir trąšų pramonės ir prekybos asociacijos prezidentė Violeta Niūklienė sako, jog asociacijos kūrėjai tikisi, kad kitos įmonės į asociacijos veiklą įsitrauks palaipsniui, įvertinę asocijuotos veiklos būtinybę.

„Šiandien Lietuvoje matome situaciją, kad trąšų gamintojai ar pardavėjai daromi visuomenės priešais, o mūsų tokia situacija netenkina, mes esame verslininkai, kurie laikosi visų numatytų teisės aktų ir gerbiame savo klientų interesus“, - sako asociacijos prezidentė V. Niūklienė.

Pasiūlymai įstatymo projektui

Anot V.Niūklienės, asociacija turi informacijos, jog Ūkio ministerijoje yra rengiamas įstatymas, kuris reglamentuos trąšų įvežimą, pardavimą ir kitus su trąšomis susijusius klausimus.
„Tikimės užmegzti bendradarbiavimą su įstatymo projektą rengiančia darbo grupe, nes gerai žinant situaciją rinkoje, neretai galima pateikti vertingų pasiūlymų, kaip patobulinti situaciją, kad tiek gamintojo, tiek pardavėjo, tiek galutinio vartotojo interesai būtų atstovaujami tinkamai“, - sako asociacijos prezidentė.

Vasario mėnesį įkurta Lietuvos agrocheminių produktų ir trąšų pramonės ir prekybos asociacija numato teikti pasiūlymus Seimui, Vyriausybei bei kitoms valstybės institucijoms dėl verslo vystymo politikos trąšų pramonės ir prekybos srityse, taip pat rinkti, kaupti ir platinti statistinius duomenis bei kitą su trąšų pramone susijusią informaciją. Asociacijos nariai pasirengę glaudžiai bendradarbiauti su kitomis Lietuvos verslo organizacijomis, taip pat numato pasirengti būsimiems žemės ūkio ir aplinkosaugos klausimams, kurie gali turėti įtakos trąšų pramonės ir prekybos šakose.