trombocitai

8 straipsnių

Trombocitai – bespalvės, bebranduolės ir įvairaus pavidalo kraujo plokštelės. Trombocitai yra 2–3 mikronų skersmens; 1 ml kraujo vidutiniškai jų yra 166–390 milijonų. Trombocitai susidaro kaulų čiulpuose iš megakariocitų, o vėliau juos praryja ir suvirškina makrofagai. Pagrindinė trombocitų funkcija – dalyvauti kraujo krešėjime, kaip pirminis atsakas – pirminė hemostazė. Jie prilimpa prie sužalotų kraujagyslių sienelių, o be to ir patys tarpusavyje gali sulipti.

Kristina Ciparytė, „Sveikatos receptas", parengė Gabrielė Grinkaitė

Bene vienas pirmųjų atliekamų tyrimų, kai jaučiamės blogai ar ateiname profilaktiškai pasitikrinti savo sveikatos yra kraujo tyrimas. Kokias ligas jis gali parodyti – DELFI TV laidoje „ Sveikatos receptas “ pasakojo Santaros klinikų kraujo centro vadovė gydytoja hematologė Lina Kryžauskaitė.

Dauguma šeimų svajoja apie kūdikį, tačiau ne visoms pavyksta jo susilaukti. Nors priežasčių gali būti įvairių, viena jų – ankstyvas kiaušidžių išsekimas. Vis dėlto ilgametis mokslininkų darbas ir tyrimai moterims suteikia galimybę atsukti vaisingumo laikrodį ir natūraliai pastoti.

Rolandas Maskoliūnas, LRT televizijos laida „Mokslo ekspresas“

Pasaulis, deja, nepasikeitė. Kaip matome, ir XXI amžiuje be paliovos kyla karai, formuojasi naujų konfliktų židiniai. Tačiau didžiosios grumtynės plika akimi mums nematomos. Ta fronto linija – mūsų kūnai.