Amalas

12 straipsnių

Daugeliui Lietuvos gyventojų ant medžių šakų teko matyti susuktą žalią lapų kamuolį. Nežinantiems, kas tai per darinys, toks vaizdas yra tikra egzotika, o tuos, kurie atpažįsta, kad tai – amalas, aplanko dvejopos mintys: palikti ar naikinti? GRYNAS.lt aiškinasi, kokiomis savybėms pasižymi amalas, ki...

Stasė Asipavičienė

Daugelis esame pastebėję įvairiuose medžiuose augančius rutuliškus žiemą vasarą žaliuojančius augalus. Tai amalas. Jį galima vadinti naudingu parazitu, kuris naudojasi medžio šeimininko mineralinėmis medžiagomis, tačiau pačiam medžiui labai nekenkia. O ką mes apie amalus žinome?

Amalas yra vienas plačiausiai vartojamų augalų sergant onkologinėmis ligomis, tačiau tradicinėje medicinoje šio gydymo nauda vertinama skeptiškai. Manoma, kad amalas turi imuninę sistemą moduliuojančių ir auglio augimą stabdančių savybių.

Lietuvoje kasdien vėžio diagnozę išgirsta beveik 50 žmonių, dar apie 80 tūkst. šiuo metu serga įvairiomis onkologinėmis ligomis, o net 20 proc. visų mirčių – nuo vėžinių susirgimų. Daugiausia pacientų nužudo piktybiniai plaučių navikai, nuo jų kiek atsilieka storosios žarnos ir skrandžio vėžys.

Vergilijaus „Eneidoje“ Enėjas naudojo amalą, kaip „auksinę šakelę“, turinčią stebuklingų galių. Europoje daug kur buvo  tikima, kad amalas pradeda augti žaibui trenkus į medį. Tai tiktų augalui, kuris auga tarp žemės ir dangaus.

Žolininkė Jadvyga Balvočiūtė

Paprastasis amalas yra parazitinis daugiametis augalas, aptinkamas išskirtinai Pietų Lietuvoje (Druskininkų, Alytaus, Merkinės, Lazdijų ir kitų miestų apylinkėse). Jis paprastai įsikuria ant įvairių lapuočių, pavyzdžiui, beržų, tuopų, klevų, ąžuolų, gluosnių, kriaušių, obelų, alksnių šakų. Rečiau ap...