Prenumeruok

Aliaksandras Lukašenka

Aliaksandras Lukašenka

Aliaksandras Lukašenka (blrs. Алякса́ндр Лукашэ́нка; gimė 1954 metais rugpjūčio 30 dieną) – ilgametis Baltarusijos prezidentas, pirmą kartą išrinktas 1994 metais. A. Lukašenka yra laikomas autoritariniu prezidentu, diktatoriumi taip pat daugelyje šalių, tarp jų ir Lietuvoje, politikas išvis nėra pripažintas teisėtu šalies vadovu.

Prieš tapdamas prezidentu A. Lukašenka tarnavo sovietinėje armijoje, priklausė komunistų partijai. 1990 metais buvo išrinktas Baltarusijos Aukščiausiosios Tarybos deputatu. Manoma, kad A. Lukašenka buvo vienintelis deputatas balsavęs prieš TSRS panaikinimą, kuris, jo nuomone, buvo „didžiausia XX amžiaus geopolitine katastrofa“.

1994 metais A. Lukašenka buvo išrinktas į prezidento postą, po 2 metų surengė referendumą dėl vykdomosios valdžios išplėtimo, ko pasekoje buvo paleistas parlamentas, o prezidentas įgyjo daugiau valdžios. Pirmoje prezidento kadencija buvo pratęsta iki 2001 metų. Įtarimai dėl balsų klastojimo buvo pareikšti ir po 2001 metų rinkimų, kai surinkęs 75% balsų A. Lukašenka buvo perrinktas.

A. Lukašenkos režimas artimai bendradarbiauja su Rusija, propaguoja anti-Vakarų politiką. Su opozicija A. Lukašenka kovoja jėga, prezidento poste išsilaiko klastodamas rinkimų rezultatus.

2020 metais A. Lukašenka buvo išrinktas 6-ajai kadencijai, tariamai rinkimuose surinkęs virš 80% balsų ir laimėjęs prieš opozicijos atstovę Sviatlaną Cichanovskają. Rezultatų tikslumu iš karto kilo abejonių tiek Baltarusijoje, tiek tarptautinėje bendruomenėje. Šalyje prasidėjo masiniai protestai, kurie malšinami jėga, smurtu, protestuotojai sodinami į kalėjimus ir kankinami. Nepaisant nacionalinio pasipriešinimo ir tarptautinės bendruomenės nepripažinimo, A. Lukašenka iš prezidento posto nesitraukia.

NAUJIENOS

Šios šalis taps priešėmis – tą minutę, kai jos taps NATO narėmis, imsimės žingsnių. Jei tose šalyse bus NATO pajėgumai, jos taps taikiniu....

Baltarusijoje įvesta mirties bausmė už pasikėsinimą įvykdyti teroro aktą, trečiadienį pranešė Rusijos naujienų agentūros.

Minskui pratęsus bevizį režimą, Seimo vicepirmininkas, Laisvės partijos narys Vytautas Mitalas ragina išvengti vizitų į Baltarusiją. Mat, V....

Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos štabas prašo lietuvių nesusigundyti Minsko sudaryta galimybe į šalį atvykti be vizos.

Kuo paaiškinti nuolatos kintančią Baltarusijos diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos retoriką, kai vienaip kalbama jo nepripažįstančių Vakarų...

Prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė nesureikšmina, kad Lietuvos piliečių delegacija pasiskelbusi grupelė žmonių, esą siekiant atkurti...

Putinas dėl Švedijos ir Suomijos grasina atsaku  (3)

2022 m. gegužės 16 d. 15:41

Baltarusija pradėjo netikėtas karines pratybas  (4)

2022 m. gegužės 4 d. 08:55

VSD: Minsko ir Maskvos bendradarbiavimas keičiasi  (4)

2022 m. balandžio 29 d. 09:16

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10