Bylos duomenimis, V. Jašmontas ir R. Keršis kaltinami tuo, kad veikdami bendrininkų grupe kartu ir iš anksto susitarę, neteisėtai įgijo, laikė ir neturėdami leidimo per Lietuvos sieną gabeno labai didelį kiekį narkotinių medžiagų – kanapių antžeminių dalių. Kaltinamajame akte nurodoma, kad 2019 metų kovo mėnesį, laikotarpiu nuo 6 iki 7 dienos, Albanijos Respublikoje per ikiteisminį tyrimą nenustatytomis aplinkybėmis vyrai kartu neteisėtai įgijo apie 8 kilogramus kanapių antžeminių dalių.

Narkotikai buvo supakuoti į 18 plastiko paketų ir paslėpti automobilio „Peugeot 206“ kėbule esančiuose ertmėse, kurios nėra skirtos gabenti daiktus, pranešė Šiaulių apygardos teismo atstovas Vytautas Jončas.

Neilgai trukus Albanijoje įgytos kanapės tuo pačiu V. Jašmonto vairuojamu automobiliu, kuriuo kartu važiavo ir R. Keršis, buvo gabenamos Lietuvos valstybės sienos link. 2019 metų kovo 9 dieną automobilis kirto Lenkijos ir Lietuvos sieną ir buvo patikrintas Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų, kurie ir aptiko gabenamus narkotikus.

Anksčiau 7 kartus teistas V. Jašmontas ir 11 kartų teistas R. Keršis, kuris šiuo metu atlieka laisvės atėmimo bausmę taip pat už narkotikų kontrabandą, ikiteisminio tyrimo metu teigė neturįs supratimo, kaip kanapės atsidūrė automobilyje, kuriuo jie važiavo ir buvo pareigūnų patikrinti.

Šiauliečiui R. Keršiui pareikšti kaltinimai ir dėl dokumento suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu. Mat tuo pačiu metu, kai „Peugeot 206“ automobilyje pasieniečiai aptiko kontrabandinius narkotikus, buvo rastas netikras vairuotojo pažymėjimas, kurį su savimi turėjo R. Keršis.

Bylos duomenimis, suklastotą R. Keršio vardu išduotą vairuotojo pažymėjimą šis šiaulietis įgijo 2019 metų kovo 4 dieną Šiaulių miesto centre esančiame viename prekybos centre iš ikiteisminio tyrimo metu nenustatyto asmens. Suklastotas vairuotojo pažymėjimas rastas kaltinamojo rankinėje.

Bylos duomenimis, nusikaltimas išaiškintas turint Kriminalinės žvalgybos tarnybos gautą informaciją.

Teisiamajame posėdyje parodymus davė Valstybės sienos apsaugos tarnybos tyrėjas, kuris teismui papasakojo, kaip automobilyje buvo aptikti narkotikai. Pareigūnas teismui teigė, jog dalis narkotikų, paslėptų automobilio „Peugeot 206“ kėbule esančiuose ertmėse, buvo aptikti 2019 metų kovo 9 dieną, kai V. Jašmonto vairuojamas automobilis kirto Lietuvos sieną.

Dar kartą šis automobilis buvo apžiūrėtas jau kovo 12 dieną Šiauliuose, tada, anot tyrėjo, į pagalbą buvo pasitelktas tarnybinis šuo. Pasak pareigūno, keturkojis automobilio galinėje dalyje iš karto aptiko paslėptus narkotikus. Tyrėjas teigė, jog netrukus buvo paskirtos atitinkamos ekspertizės.

Liudytojas teismui patvirtino, jog visa automobilio apžiūros procedūra buvo filmuojama. Teismui parodymus davė ir kinologė, kurios tarnybinis šuo kovo 12 dieną pareigūnams padėjo greitai aptikti ertmes su paslėptais narkotikais.

Kaltinamasis V. Jašmontas teismui pasakė, kad neturintis jokio supratimo, kaip šiame automobilyje atsirado narkotikai. Jis teigė, jog su R. Keršiu Albanijoje buvo du kartus. Kaltinamojo teigimu, R. Keršis neturėjo vairuotojo pažymėjimo, paprašė, kad V. Jašmontas jį nuvežtų į Albaniją.

Kaltinamojo teigimu, už vairuotojo paslaugas R. Keršis jam pažadėjo gerai sumokėti ir pramogas Albanijoje. Tokiu pasiūlymu jis esą ir susigundęs. Kaltinamasis patikslino, jog už pramogas, maitinimą, nakvynę viešbutyje mokėjo R. Keršis, o grįžus į Šiaulius jis dar gavęs po 400 eurų.

Kaltinamasis teismui negalėjo patikslinti, kokiomis pramogomis vyrai mėgavosi svetimoje šalyje.

Foto: Shutterstock

V. Jašmontas pasakojo, jog R. Keršis Albanijoje kelioms valandoms kažkur išeidavęs, sakydavęs, jog tiesiog turįs reikalų.

Šioje byloje valstybės kaltinimą palaikančiam prokurorui V. Jašmontas negalėjo paaiškinti, kaip ant juodų paketų su narkotikais atsirado jo DNR pėdsakai, kurie buvo aptikti ekspertizės metu.

Kaltinamasis aiškino, jog kelionėje turėdavęs pailsėti – kol automobilį vairuodavo R. Keršis, jis miegodavęs ant galinės sėdynės, kur ir galėjo likti jo DNR pėdsakų. V. Jašmonto teigimu, būtent ant šios sėdynės buvę sudėti paketai su narkotikais, kuriuos pareigūnai išėmė iš ertmių per automobilio apžiūrą. V. Jašmontas spėjo, kad jo DNR ant paketų galėjo patekti netiesiogiai.

Teismas nutarė artimiausiame teisiamajame posėdyje apklausti DNR ekspertizę šioje byloje atlikusį ekspertą.

Kiek anksčiau teismui parodymus davė ir kaltinamasis R. Keršis. Kaip ir per ikiteisminį tyrimą, jis teisme teigė tiesiog neįsivaizduojantis, kaip mašinoje atsirado kanapės. Kaltinamasis paaiškino, jog kažkoks asmuo jo buvo paprašęs nuvykti su mašina į Albaniją neva kažką paimti. Tiesa, tokio asmens nustatyti taip ir nepavyko.

Savo baigiamojoje kalboje valstybės kaltinimą šioje byloje palaikantis prokuroras teigė, jog kaltinamiesiems inkriminuotos nusikalstamos veikos yra įrodytos liudytojų parodymais, ekspertų pateiktomis išvadomis, kita byloje esančia medžiaga, tarp kurios – ikiteisminio tyrimo metu Kriminalinės žvalgybos taikytų procesinės prievartos priemonių – elektroninių ryšių tinklais perduodamos informacijos kontrolės metu užfiksuoti tyrimui reikšmingi duomenys.

Kaltinamojo R. Keršio užfiksuoti mobiliuoju ryšiu vykę pokalbiai yra pateikti byloje. Prokuroras pabrėžė, kad per ikiteisminį tyrimą R. Keršio pozicija buvusi nenuosekli, o kaltinamasis V. Jašmontas ir per ikiteisminį tyrimą, ir bylą nagrinėjant teisme savo kaltę neigė.

Anot prokuroro, kaltinamieji žinojo, kad iš svetimos šalies bus gabenami narkotikai. Valstybės kaltintojas teigė, jog kaltinamųjų automobilyje rasta sudėta dalis slidinėjimo įrangos buvusi tik priedanga – sustabdyti pareigūnų jie paaiškintų, kad vyksta slidinėti. Tokios taktikos sustabdytiems vyrams teko griebtis, tačiau, pasak liudytojų, kaltinamųjų žinios apie slidinėjimą pareigūnams įspūdžio nepadariusios.

Prokuroras teismo prašė abu kaltinamuosius pripažinti kaltais ir už padarytas jiems inkriminuotas nusikalstamas veikas paskirti bausmes: V. Jašmontui – laisvės atėmimą 12 metų, R. Keršiui – laisvės atėmimą 12 metų 6 mėnesiams, automobilį „Peugeot 206“ su užvedimo rakteliais – konfiskuoti.

Kaltinamojo R. Keršio advokatas savo baigiamojoje byloje pabrėžė, kad jo ginamasis, nors ir neapibrėžtai, savo kaltę iš dalies pripažino, sakydamas, kad į Albaniją vykęs parvežti kažko nelegalaus. Kaltinamojo gynėjas teismo prašė byloje esančias abejones vertinti kaltinamojo naudai, anot advokato, skiriant bausmę, būtina atsižvelgi ir į tai, kad R. Keršis augina 4 vaikus. Savo ginamajam advokatas teismo prašė neskirti griežtos bausmės.

Kaltinamojo V. Jašmonto gynėjas dėl blogos savijautos teismo paprašė bylos nagrinėjimą atidėti. Jo baigiamąją kalbą teismas išklausys artimiausiame teisiamajame posėdyje.