Skundą Strasbūro teismui pateikė Jehovos liudytojų bendrijos dvasininkas, šiuo metu Turkijoje gyvenantis Lietuvos pilietis Stanislavas Teliatnikovas.

Jaunuolis 2015 metų pavasarį buvo pašauktas atlikti karo tarnybos, o kariuomenė atmetė jo prašymą atleisti nuo tarnybos dėl religinių įsitikinimų.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pernai paskelbė, kad kariuomenė pasielgė teisingai, nes vyras negali būti atleistas „nuo konstitucinės piliečio pareigos atlikti karo arba alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą“.

Pareiškėjas tikina, kad Lietuvoje numatyta alternatyvioji krašto apsaugos tarnyba nėra tinkama alternatyva, nes ji nėra nepriklausoma nuo kariuomenės kontrolės ir priežiūros.

Jo teigimu, sprendimą dėl alternatyvios krašto apsaugos tarnybos priima kariuomenės atstovai, todėl „nėra būtinų nešališkumo ir nepriklausomumo garantijų“.

„Pareiškėjo nuomone, dėl to Lietuvos valdžios institucijos turi arba visiškai atleisti jį nuo šaukimo į kariuomenę, arba atidėti jo šaukimą iki to laiko, kai Lietuva priims įstatymą, numatantį tikrą alternatyvią civilinę tarnybą“, – rašoma Strasbūro teismo pranešime.

Šią savaitę paskelbtame pranešime Europos Žmogaus Teisių Teismas nurodė paprašęs Lietuvos Vyriausybės pateikti savo paaiškinimus. Sprendimas byloje turbūt bus paskelbtas ne anksčiau kaip kitais metais.