Šiuo metu vienoje sostinės mokykloje mokytoja dirbanti 48 metų Raminta Saldžiūnienė sako, kad dėl tokio savo elgesio gailisi, todėl prokurorams atskleidė ne tik kaip gaudavo atlyginimą „vokelyje“, bet ir kokius papildomus darbus atlikdavo, kad gautų atlyginimą.

„Buvau priimta dirbti pas Seimo narę Loretą Graužinienę pusę etato, tačiau su L. Graužiniene taip pat sutariau, kad jeigu bus papildomo darbo, tuomet už jį bus papildomai primokama, – sakė R. Saldžiūnienė. – Papildomi darbai buvo susiję ne su mano tiesioginiu referentės darbu Seime, bet kitais darbais, kurie buvo atliekami DP. Tai, pavyzdžiui, reikėdavo parašyti straipsnius į DP laikraštį „Laikas“. Ar tie papildomi priedai bus legalūs ar nelegalūs, su L. Graužiniene nekalbėjau – to klausti man net mintis nekilo.“

Papildomus darbus atlikdavusi R. Saldžiūnienė nueidavo į DP centrinę būstinę, kur atsakingi darbuotojai perduodavo priklausančius priedus.

Apie tai, kad už papildomus darbus pinigai mokami „vokelyje“, R. Saldžiūnienė prabilo tik dabar – anksčiau, kai teisme buvo nagrinėjama baudžiamoji „darbiečių“ byla, moteris melavo, kad „juodų“ pinigų negaudavo.

Apklausiama teisėjų moteris aiškino, kad neatsimena, ar dirbdama DP frakcijos referente, gaudavo papildomas išmokas iš DP bei melavo, kai sakė, jog atlyginimas jai buvo mokamas tik į banko sąskaitą.

R. Saldžiūnienė taip pat tikino, kad neatsimena, ar kasos išlaidų orderiuose nurodytos tikslios sumos, kurios jai buvo skirtos kaip neoficialus darbo užmokestis, taip pat „neatsiminė“, ar pasirašė šiuose orderiuose.

„Jokių papildomų priedų prie savo darbo užmokesčio negaudavau“, – Vilniaus apygardos teisme melavo ištikima „darbiečių“ atstovė.

Ir šis melas jai užtraukė baudžiamąją atsakomybę – bylą išnagrinėję teisėjai priėmė atskirąją nutartį, kuria kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Jai buvo siūloma atsakomybėn patraukti visus asmenis, teisme davusius melagingus parodymus.

Anksčiau neteista ir reikalų su teisėsauga neturėjusi R. Saldžiūnienė per apklausą prokuratūroje kaltinimų jau neneigė ir prisipažino, kad gindama DP melavo.

Moteris prisipažino, kad „juodus“ pinigus ji gaudavo ne tik atėjusi į DP centrinę būstinę, bet ir „būdavo atvejų, kad kas nors kitas pinigus paimdavo iš partijos centrinės būstinės ir atnešdavo į Seimą“.

„Kai gaudavau pinigus už papildomą darbą, visada turėdavau pasirašyti kasos išlaidų orderius kaip pinigų gavėja, bet tai nebūtinai būdavo tuo pačiu metu, kai gaudavau pinigus“, – sakė pedagoge dirbanti moteris.

Paklausta, kodėl melavo teisme, R. Saldžiūnienė sakė: „Ryžausi duoti melagingus parodymus ikiteisminio tyrimo metu, nes bijojau, kad pati galiu būti apkaltinta kokiais nors neteisėtais dalykais, susijusiais su tais pinigais, o vėliau, kai mane apklausinėjo liudytoja teisme, man buvo dar baisiau prisipažinti, kad ikiteisminio tyrimo metu melavau, todėl ir toliau laikiausi tos pačios pozicijos.“

R. Saldžiūnienei iš juodosios DP buhalterijos kasos buvo išmokėti daugiau kaip 600 Eur.

Už tai, kad melavo, R. Saldžiūnienei iškeltą baudžiamąją bylą išnagrinėjęs Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Mindaugas Striaukas nutarė skirti 18 MGL (677 Eur) baudą. Ją teismas leido sumokėti per 4 mėnesius.

Ištikimybė DP įklampino ir daugiau „darbiečių“ – teismas yra nuteisęs ir apie Seimo narės ir Klaipėdos rajono merės kėdę svajojusią, tačiau tik į rajono tarybą praėjusioje kadencijoje išrinktą „darbietę“ Anželą Šakinienę.

Šiuo metu pagal individualios veiklos pažymą teisininke dirbanti 39 metų A. Šakinienė jau antrą kartą buvo nuteista dėl melo, kuriuo ji, kaip ir kiti DP nariai, bandė nuo teisėsaugos nemalonumų išgelbėti partijos įkūrėją Viktorą Uspaskichą ir kitus baudžiamojon atsakomybėn patrauktus partiečius.

Anžela Šakinienė ir Viktoras Uspaskichas

A. Šakinienė buvo ilgametė DP Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė ir Seimo nario Raimundo Paliuko padėjėja. Pirmą kartą dėl melagingų parodymų davimo ji buvo nuteista dar 2008 m., kai melavo ikiteisminį tyrimą atlikusiems Generalinės prokuratūros prokurorams, o dabar – dėl melo Vilniaus apygardos teisme, kuris nagrinėjo „darbiečių“ finansinių machinacijų bylą.

„Melagingus parodymus teisme daviau todėl, kad buvau nuteista už melagingų parodymų davimą ikiteisminio tyrimo metu šioje byloje, tad maniau, jog nagrinėjant bylą teisme turėčiau laikytis tokios pačios pozicijos ir duoti analogiškus parodymus kaip tyrime“, – sakė teisininke dirbanti A. Šakinienė.

Liudydama ikiteisminio tyrimo ir teisminio nagrinėjimo metu A. Šakinienė teigė, kad be darbo užmokesčio jokių kitų pinigų iš DP nebuvo gavusi.

„Iš tiesų man buvo mokamos papildomos pinigų sumos, tačiau negaliu pasakyti, kaip jos buvo traktuojamos – ar kaip papildomas darbo užmokestis ar kitaip, nes daug važinėjau, dar gaudavau papildomus pinigus kurui, – sakė moteris. – Taip pat kaip DP skyrių kuratorė aš gaudavau pinigus, skirtus skyrių kanceliarinėms prekėms, kurui įsigyti.“

A. Šakinienė prisipažino, kad iš „juodosios buhalterijos“ gautus pinigus perduodavo savo kuruojamų skyrių atstovams. „Pinigus man duodavo buhalterė Nijolė Steponavičiūtė, kai atvykdavau į DP centrinę būstinę, tačiau būdavo ir tokių atvejų, kad kas nors juos atveždavo į Klaipėdą“, – per apklausą sakė ji.

Moteris teigė, kad nuoširdžiai gailisi, jog melavo, o visa ši istorija yra jai didžiulė pamoka.

Už tai, kad melavo, A. Šakinienė 2008 m. buvo nubausta 40 MGL baudda, o šįkart jai skirta gerokai mažesnė bauda – į valstybės biudžetą ji privalės sumokėti 14 MGL (527,24 Eur).

Nutarė atskleisti tiesą: į V. Uspaskichą ir jo augintinius – išdavystės strėlės

Po ilgos pertraukos į DP grįžęs ir pirmininko posto siekti ketinantis dėl finansinių nusikaltimų nuteistas europarlamentaras Viktoras Uspaskichas sulaukė smūgio ir iš net jo globojamos jaunimo organizacijos „Darbas“ vadovo – šis nutarė nebetylėti ir atskleisti, kas daugybę metų iš tikrųjų vyko už partijos sienų.

Buvęs jaunimo organizacijos „Darbas“ pirmininkas, valdybos narys ir viceprezidentas Justinas Skaržauskas prokurorams taip pat papasakojo tai, ką daugybę metų slėpė ne tik nuo ikiteisminio tyrimo pareigūnų, bet ir nuo teisėjų, nagrinėjusių DP iškeltą baudžiamąją bylą dėl finansinių machinacijų. 33 metų Panevėžyje gyvenantis vyras prokurorams teigė supratęs, kad pasielgė netinkamai ir dėl to kaltino ne tik savo jauną amžių, bet ir V. Uspaskicho augintinį Vytautą Gapšį.

„Tuo metu buvau jaunas, nepatyręs, buvau pasimetęs, nežinojau kaip elgtis – duoti melagingus parodymus man patarė tuometiniai atsakingi DP atstovai, pavyzdžiui, V. Gapšys, taip pat DP baudžiamajame procese atstovavę advokatai, – per apklausą sakė J. Skaržauskas. – Dabar suprantu, kad pasielgiau neatsakingai – ateityje tokių klaidų tikrai daugiau nebedarysiu.“

Baudžiamojon atsakomybėn patrauktas buvęs organizacijos „Darbas“ vadovas tyrėjams sakė, kad ilgą laiką jam buvo mokami pinigai iš juodosios partijos kasos, už gautas sumas jis turėdavo pasirašyti ant buhalterės N. Steponavičiūtės (ji vėliau padėjo atskleisti V. Uspaskicho nusikaltimus) pateiktų dokumentų.

Be to, vyras prisipažino, kad kartais paėmęs pinigus lagamine veždavo į partijos centrinę būstinę ir perduodavo ištikimai V. Uspaskicho augintinei V. Vonžutaitei.

„Kartais man taip pat tekdavo atlikti kurjerio funkciją, t.y. paimti iš N. Steponavičiūtės darbovietės Aguonų g. ir juos nuvežti V. Vonžutaitei į DP centrinę būstinę, – sakė J. Skaržauskas. – Šiais atvejais aš realiai tų pinigų netgi nematydavau, nes jie būdavo perduodami supakuoti ir sudėti į lagaminą.“

J. Skaržauskas neslėpė žinojęs, kad lagamine yra neoficialūs DP pinigai. Be to, buvęs V. Uspaskicho globojamos jaunimo organizacijos pirmininkas prokurorams prisipažino, kad iš „juodųjų“ DP pinigų buvo mokamas atlygis ne tik partiečiams, bet ir įvairiuose partijos organizuojamuose renginiuose bei susitikimuose su rinkėjais koncertuojantiems atlikėjams.

Nors realiai už atsiskaitymą su muzikantais buvo atsakinga viena partijos darbuotoja, tačiau J. Skaržauskas prisipažino, jog ir jis kartą iš „juodųjų“ pinigų sumokėjo atlikėjams už pasirodymą.

„Kartą po vieno koncerto perdaviau vokelį su pinigais grupės „Vairas“ atstovui“, – prisipažino baudžiamojon atsakomybėn patrauktas vyras.

J.Skaržauskui iškeltą baudžiamąją bylą išnagrinėjęs Vilniaus miesto apylinkės teismas nutarė, kad buvęs „Darbo“ pirmininkas davė melagingus parodymus nagrinėjant DP baudžiamąją bylą, kai buvo įspėtas dėl melagingų parodymų davimo. Už tai jam buvo skirta 14 MGL (527,24 Eur) bauda.

Žadėjo daugiau nemeluoti

Dėl to, kad melavo Vilniaus apygardos teisme, jau yra nuteista ir daugiau asmenų – neseniai nuosprendį išgirdo ir buvusios Seimo narės Romualdos Kšanienės padėjėja, šiuo metu valstybės įmonėje „Regitra“ Personalo skyriaus specialiste dirbanti 36 metų Kristina Tribockė.

Ji prisipažino, kad iš parlamente mokamo atlyginimo negalėjo pragyventi, todėl papildomai uždarbiavo valydama DP, kuriai priklausė, centrinės būstinės patalpas. O atlyginimą gaudavo „vokelyje“.

Baudžiamąją bylą išnagrinėjęs teismas konstatavo, kad pasitvirtino ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys, kad K. Tribockė dar 2012 m. balandį, apklausiama kaip liudytoja Vilniaus apygardos teisme nagrinėjamoje byloje dėl apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo DP bei kitų nusikaltimų, teismo posėdyje prisiekusi sakyti tik tiesą ir nieko nenutylėti, būdama įspėta dėl baudžiamosios atsakomybės už žinomai melagingų parodymų davimą, ir jau dėl to karto teista, davė melagingus parodymus.

Anot teismo, taip elgdamasis K. Tribockė siekė padėti išvengti baudžiamosios atsakomybės DP byloje teisiamiems „darbiečių“ lyderiams.

„Melagingus parodymus daviau ir ikiteisminio tyrimo metu, už ką buvau nuteista, – sakė K. Tribockė. – Melavau, nes tuometiniai DP advokatai patarė laikytis tokios pozicijos, nepripažinti tokių faktų. Vėliau, kai buvau pašaukta liudyti Vilniaus apygardos teisme, maniau, kad turiu laikytis tokios pat pozicijos kaip ir ikiteisminio tyrimo metu, tuo labiau, kad jau buvau nuteista už melagingų parodymų davimą. Dabar suprantu, kad elgiausi neatsakingai, pasižadu tokių klaidų ateityje nebepadaryti.“

Meluoti patarė advokatai

Kad būtent DP atstovavę advokatai patarė meluoti per apklausas, tyrėjams yra prisipažinusi ir tuo metu buvusi partijos centrinės būstinės administratorė Lina Krapukaitienė.

Per apklausą Generalinėje prokuratūroje L. Krapukaitienė pasakojo, kad puikiai pažinojo partijos buhalterę N. Steponavičiūtę, kuri jai mokėjo ne tik atlyginimą, bet ir papildomus priedus.

„Kartais juos išmokėdavo ir V. Vonžutaitė“, – prokurorams sakė moteris.

Buvusi „darbiečių“ centrinės būstinės administratorė prokurorams taip pat prisipažino, kad ikiteisminio tyrimo metu melavo ne tik dėl to, jog studijuodama dirbo partijoje ir nenorėjo prarasti turimo darbo, nes turėjo save išlaikyti, bet ir todėl, kad taip rekomendavo kai kurie teisininkai.

„Duoti melagingus parodymus neoficialiai patarė ir DP byloje tuo metu dalyvavę advokatai“, – prokurorams pareiškė L. Krapukaitienė. Tiesa, moteris pripažino, kad klaidą dar galėjo ištaisyti teisme, kur buvo iškviesta liudyti dar 2013 m. – tuo metu ji nebedirbo centrinėje būstinėje.

„Bet pagalvojusi nutariau, kad vieną kartą davusi melagingus parodymus ir toliau turiu laikytis tokios pozicijos, – sakė ji. – Be to, partija ir jai atstovaujantys asmenys buvo įtakingi, tad apklausiama teismo posėdžio metu jaučiau baimę dėl jame dalyvaujančių asmenų.“

Už melą – V. Gapšio pagyrimas

Nuteista buvo ir viena partijos įkūrėjų, buvusios Seimo pirmininkės L. Graužinienės padėjėja Zinaida Pagirskienė.

„Nuo tada, kai tik DP pateko į Seimą, dirbau Seimo nario Prano Vilko padėjėja, tačiau vienu metu jis į darbą priėmė jaunesnę padėjėją, o mane atleido, sakydamas, kad pasiieškočiau kito Seimo nario, kurio padėjėja galėčiau dirbti, – per apklausą Generalinėje prokuratūroje kalbėjo 72 metų Z. Pagirskienė. – Kai mane atleido, tuomet Darbo partijoje man pradėjo mokėti neoficialų atlyginimą – po 1,5 tūkst. litų (apie 434 Eur). Aš dėl to netgi protestavau, net skundžiausi V. Uspaskichui sakydama, kad noriu gauti atlyginimą oficialiai, į ką jis atsakė, koks gi man skirtumas. O aš atsakiau, kad tikrai didelis skirtumas, nes man juk nuo to priklauso, kokia bus pensija, kurią ne už ilgo turėjau gauti.“

Moteris sakė, kad po to ji vėl įsidarbino Seimo nario padėjėja ir tuomet jai neoficialaus darbo užmokesčio partija nebemokėjo.

Paklausta, kodėl melavo ir tiesos nepasakė teisme, Z. Pagirskienė sakė: „Labai gailiuosi, kad taip nepasielgiau, aš prieš tai jau buvau nuteista už melagingų parodymų davimą, tad teisme nebežinojau kaip elgtis, ką turiu sakyti. Klausiau patarimo, ką man sakyti ir Darbo partijos advokatų, kurie sakė, kad geriausia sakyti, jog nieko neprisimenu. O po posėdžio V. Gapšys mane netgi pagyrė, kad labai gerai daviau parodymus.“

Du kartus dėl melo buvo nuteistas ir 56 metų Paulius Perminas, kuris iš pradžių dirbo „darbiečių“ kuratoriumi Šiaulių ir Telšių apskrityse, o vėliau, eidamas Seimo nario padėjėjo pareigas, buvo atsakingas už visoje Lietuvoje veikiančius partijos skyrius.

P. Perminas dar 2012 m. birželio 15 d. apklausiamas kaip liudytojas Vilniaus apygardos teisme nagrinėjant baudžiamąją bylą dėl apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo DP bei kitų nusikaltimų, teismo posėdyje, būdamas įspėtas dėl baudžiamosios atsakomybės už žinomai melagingų parodymų davimą, davė melagingus parodymus.

P. Perminas nurodė, kad dirbdamas DP kuratoriumi Telšių ir Šiaulių apskrityse, gaudavo tik minimalų atlyginimą, o dirbdamas Seimo nario padėjėju DP skyrių kuratoriumi dirbo tik visuomeniniais pagrindais, jokių išmokų, kompensacijų negaudavo.

Kokia bus skirta suma, spręsdavo V. Uspaskichas

Jis taip pat nurodė, kad dar 2006 m. gaudavęs kompensaciją už kurą į savo sąskaitą pavedimu, kai pateikdavo kuro čekius buhalterei Marinai Liutkevičienei.

Be to, ištikimas „darbietis“ melagingai nurodė, kad DP skyriams nebuvo skiriama beveik po 40 Eur (130 litų) per mėnesį kurui ir kanceliarinėms prekėms, ir kad jis pats negaudavo šių pinigų, nors iš tikrųjų juos perduodavo apskrityse ar rajonuose esantiems jo kuruojamiems DP skyriams. Kokia suma turi būti skirta, spręsdavo V. Uspaskichas.

P. Perminas taip pat jis melavo, kad partijos skyriai buvo finansuojami tik iš nario mokesčio ir apie kitas skyriams skirtas papildomas lėšas jis esą nieko nežino. Liudytojas teisėjams melavo ir apie kasos išlaidų orderius – kai jam buvo parodyti pinigų išmokėjimą pagrindžiantys orderiai, P. Perminas aiškino, kad lėšų negavo, o buvo pasirašęs ant tuščių blankų, o vieną orderių mato tik pirmą kartą. Dėl melo baudžiamojon atsakomybėn patrauktas P. Perminas pripažino jam pateiktus kaltinimus.

„Iš tikrųjų prie minimalaus atlyginimo gaudavau dar papildomą atlygį neoficialiai, o kai dirbau Seimo nario padėjėju, taip pat gaudavau atlygį iš Darbo partijos kaip kuratorius, – sakė P. Perminas. – Paskutiniu metu gaudavo apie 2 tūkst. litų kaip darbo užmokestį per mėnesį, plius dar 500 litų, skirtų kompensuoti kuro išlaidas, kadangi mano, kaip partijos skyrių kuratoriaus funkcija buvo važinėti po skyrius. Anksčiau šios sumos buvo mažesnės.“

„Darbietis“ sakė, kad pinigus jam dažniausiai išmokėdavo vėliau su teisėsauga bendradarbiauti sutikusi partijos buhalterė N. Steponavičiūtė, tuomet taip pat dirbusi bendrovėje „Kartonas“.

„Būdavo, kad pinigus partijos centrinėje būstinėje perduodavo ir jos vadovė V. Vonžutaitė ar kurie nors kiti būstinės darbuotojai“, – prisipažino P. Perminas.

Jis sakė, kad visada, gaudamas iš neoficialios kasos pinigus, pasirašydavo ant kasos išlaidų orderių.

„Nuoširdžiai gailiuosi, kad teisme melavau, – tikino „darbietis“. – Nežinau, kodėl daviau melagingus parodymus, gal todėl, kad buvau įsitikinęs, jog už tai man nieko nebus, kad mano kaltė nebus įrodyta ir dėl to nebūsiu nubaustas – juk jau kartą buvau nubaustas už melą ikiteisminio tyrimo metu, todėl maniau, kad antrą kartą jau nebūsiu baudžiamas. Dabar suprantu, kad elgiausi lengvabūdiškai ir neatsakingai.“