Ir ne tik – su verslininku net palaiko artimus ryšius, dėl to negali nagrinėti bet kokių bylų, susijusių su A. Radvila.

Visoje Lietuvoje išgarsintas pramogų centras „Pas Radvilą“ – lyg medumi pateptas: kai praėjusių metų sausį Kaišiadorių verslininko kavinėje triukšmingai buvo surengta aukštas pareigas užimančių teisėjų puota, atrodė, kad jie šią vietą jau iš tolo aplenks. Bet neaplenkė – spalio pabaigoje pramogų centre vėl lankėsi teisėjų delegacija.

Nacionalinės teismų administracijos (NTA) atstovė Živilė Navickaitė-Babkin DELFI patvirtino, kad spalio 29-30 d. konferencijų centre „Pas Radvilą” buvo surengti Kaišiadorių teismo teisėjų ir darbuotojų mokymai, kuriuos organizavo Žmogaus studijų centras.

Mokymų, kurie pavadinti „Paslaugų teikimo kokybės teismuose ir NTA gerinimo mokymai Lietuvos teismų ir NTA atstovams“, vietą, anot Ž. Navickaitės-Babkin parinko Žmogaus studijų centras, jis ir apmokėjo už patalpų nuomą. Kokia suma, taip ir liko didžioji paslaptis.

„Už patalpų nuomą mokėjo Žmogaus studijų centras, todėl NTA kainų nežino – šiam tiekėjui buvo mokama už visų 831 dalyvio mokymus per visą Lietuvą – tai buvo vieni iš keliasdešimties mokymų, o jų vietą rinkosi pats tiekėjas“, – nurodė NTA atstovė.

Teisėjai, ko gero, mokymais buvo labai patenkinti, nes po vizito „Pas Radvilą“ net negali nagrinėti su skandalingai išgarsėjusiu verslininku susijusių bylų. Štai garsioji baudžiamoji byla, kurioje Kauno apygardos prokuratūra A. Radvilai pateikė kaltinimus po skandalingosios Lietuvos apeliacinio teismo organizuotos teisėjų puotos, net neužsigulėjo ant Kaišiadorių rajono apylinkės teismo teisėjų stalo.

Tuo metu laikinai teismo pirmininko pareigas ėjęs teisėjas Gintautas Kaulakis nurodė, kad teisme nėra nė vieno baudžiamąsias bylas nagrinėjančio teisėjo, galinčio teisti A. Radvilą – esą ne kartą „Pas Radvilą“ buvo organizuojamos teismo kolektyvo šventės, čia taip pat vyko teismo darbuotojų mokymai, o teisėjai bei daugelis teismo darbuotojų pažįsta ir ne kartą yra bendravę su A. Radvila.

Baudžiamąją bylą, kurioje A. Radvila yra kaltinamas dėl aplaidaus buhalterijos tvarkymo, Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas Evaldas Gražys nutarė perduoti nagrinėti Šakių rajono apylinkės teismui – esą Kaišiadorių teisėjams, palaikantiems draugiškus ryšius su A. Radvila, gali būti sunku išlikti absoliučiai objektyviems ir nešališkiems.

Kiek asmeninių ar jų šeimų narių švenčių teisėjai yra organizavę A. Radvilai priklausančiame pramogų centre, niekas tiksliai negali pasakyti, nes, anot NTA atstovės Ž. Navickaitės-Babkin, konkrečiai neregistravo ir nesekė.

„Tai viena populiariausių vietų tame rajone, didelio pasirinkimo nėra“, – pažymėjo ji.

Tiesa, ne paslaptis, kad Kaišiadorių rajono tarybos nario dukra Violeta Radvilaitė ilgą laiką dirbo teismų veiklą administruojančioje NTA, bet po teisėjų puotos skandalo iš pareigų pasitraukė savo noru. O dabar jau dirba tėvo vadovaujamoje bendrovėje.

Svečiams – nelegali šerniena

Nors Kaišiadoryse „didelio pasirinkimo“ ir nėra, tačiau pramogų centras „Pas Radvilą“ yra mėgstamas ne tik Kaišiadorių, bet ir Vilniaus teisėjų.

Praėjusių metų sausį visoje Lietuvoje išgarsėjusi Lietuvos socialdemokratų partijos nariui priklausanti pramogų vieta antradienį buvo linksniuojama ir Šakių rajono apylinkės teisme – teisėja Lina Antanaitienė pradėjo nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje A. Radvilai pateikti kaltinimai dėl aplaidaus buhalterijos tvarkymo praėjusių metų sausio mėnesį.

Verslininko byla atskleidė, kas iš tikrųjų dėjosi tą sausio 9 d. vakarą Kaišiadoryse – prokurorai nustatė, kad tuometis Lietuvos apeliacinio teismo kancleris Juozas Akstinas per du kartus kavinės darbuotojai buvo sumokėjęs 260 eurų, kurie nebuvo įtraukti į bendrovės buhalteriją.

Be to, pareigūnai išsiaiškino, kad puotos dalyviai buvo vaišinami šerniena, kurios įsigijimo dokumentų A. Radvilos vadovaujama kavinė net negalėjo pateikti.

Kaip delikatesas atsirado ant teisėjų stalo, liko taip ir neaišku – ikiteisminio tyrimo metu A. Radvila gynėsi, kad šernienos patiekalai kavinėje niekada nebuvo gaminami, todėl esą šią mėsą galėjo atsivežti patys teisėjai. Ir neteisėtai pasidėti ant stalo, o paskui – valgyti ir užgerti degtine, šampanu ar vynu. Pagal skonį.

Tačiau tokie verslininko teiginiai neįtikino prokurorų – bent du svečiai jiems nurodė, kad šernieną užsakė pas tą vakarą jų staliuką aptarnavusią padavėją. Anot jų, net meniu nepateikusi padavėja Lina Ašmenaitė domėjosi, ką šie valgys – šernieną ar žuvį.

Atvykęs pas bičiulį tarėsi dėl mėsyčių

Nors ir nenustatyta, iš kur ant teisėjų stalo atsirado šviežiai iškepti šernienos kepsniai, tačiau tiek A. Radvila, tiek buvęs Lietuvos apeliacinio teismo kancleris J. Akstinas neslepia, kad abu yra seni medžiotojai.

J. Akstinas pareigūnams net nurodė, kad A. Radvilą pažįsta jau apie 20 metų ir kartu dažnai medžioja, todėl būtent pas savo seną bičiulį jis ir nutarė pakviesti teisėjus po renginio Kaune, kur buvo minimas Lietuvos apeliacinio teismo ir apygardos teismų dvidešimtmetis.

Buvęs kancleris sakė, kad apie savo planus papasakojo tuomečiam teismo pirmininkui Egidijui Žironui, jis neprieštaravo.

„Tada susisiekiau su A. Radvila, sutarėme, kad atvažiuosiu pažiūrėti patalpų – vietoje išsirinkau salę, aptariau valgių sąrašą, – sakė J. Akstinas. – Tariausi tik dėl šaltų patiekalų, salotų, mišrainių, mėsyčių, silkių, vaisvandenių, degtinės, šampano ir sauso vyno.“

J. Akstinas sakė, kad po šventės Kaune pakvietė teisėjus užsukti į kavinę – esą per įvairias šventes teisėjai jį taip pat pakviečia, o jam iki tol taip ir nebuvo laiko bendradarbiams atsidėkoti.

Buvęs teismo kancleris nurodė, kad vaišių metu visą laiką prie garbių svečių stalo sėdėjo ir A. Radvila. Tiesa, anot buvusio teismo kanclerio, jis nenorėjo dalyvauti svetimame sambūryje, bet esą buvo įkalbėtas – juk tiek laiko pažįstami.

Jaučia kaltę, bet tikina, kad tai – pirmas kartas

Nemalonumų dėl teisėjų puotos turintis Kaišiadorių rajono tarybos narys pripažįsta, kad nusižengė įstatymams, kai jo vadovaujamos kavinės darbuotojai į bendrovės buhalteriją neįtraukė buvusio teismo kanclerio J. Akstino už vaišes sumokėtų pinigų. Tačiau tuo pačiu verslininkas įsitikinęs, kad visa tai neturėtų dominti visuomenės ir į pagalbą pasitelkęs net du advokatus Šakių rajono apylinkės teismo paprašė jam iškeltą baudžiamąją bylą nagrinėti neviešuose posėdžiuose.

A. Radvilai atstovaujantis kaunietis advokatas Mindaugas Vasiliauskas (jis, beje, buvęs šokėjos Editos Daniūtės sutuoktinis) teisme pareiškė, kad baudžiamosios bylos duomenys esą yra susiję su jo vadovaujamos bendrovės „Aradva“ komercinėmis paslaptimis. Tačiau tokiai pozicijai nepritarė nei valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras Laimonas Petreikis, nei bylą nagrinėjanti teisėja.

Ir iš tikrųjų, teismui pradėjus iš esmės nagrinėti A. Radvilos bylą taip ir nepaaiškėjo jokios aplinkybės, susijusios su verslininko vadovaujamo pramogų centro komercinėmis paslaptimis.

Sunkiai rinkdamas žodžius A. Radvila teisme aiškino, kad bendrovei „Aradva“ vadovauja jau 20 metų ir tai esą pirmas kartas, kai turi nemalonumų dėl į kasą neįmuštų pinigų.

Ir šernienos.

„Gal tą vakarą neapskaičiavau aptarnaujančio personalo pajėgumų, gal, kaip savininkas, nesuspėjau, jaučiuosi kaltas, kad nesukontroliavau darbuotojų, – sakė baudžiamojon atsakomybėn patrauktas verslininkas. – Po šios istorijos padarėme išvadas, lapkričio mėnesį priėmiau naujus įsakymus, kad tokie atvejai ateityje daugiau nepasikartotų. Labai apgailestauju, kad taip atsitiko, tačiau tai tikrai nebuvo tyčinis veiksmas.”

Anot verslininko, tą dieną pramogų centre vyko daug renginių, vieną pokylių salę iš anksto buvo užsakęs ir senas bičiulis J. Akstinas. Kodėl iš jo paimtų pinigų į kasą neįmušė darbuotoja, A. Radvila negalėjo atsakyti, tačiau pažymėjo, kad kiti tą vakarą puotavę svečiai už vaišes tikrai susimokėjo ir jiems buvo išduoti kasos čekiai.

Socialdemokratas tikino, kad, nors ir pripažįsta kaltę dėl jam pateiktų kaltinimų, tačiau esą iki šiol negali atsakyti į klausimą, kaip jo vadovaujamos bendrovės virtuvėje atsirado patiekalai iš šernienos.

„Aš pats nevalgiau jokių patiekalų“, – sakė A. Radvila.

„Suprantu, kad jūs prie puodų nestovėjote ir negaminote, bet ar vėliau išsiaiškinote, kaip jie atsirado ant svečių stalo?” – kaltinamojo klausė teisėja.

Bet aiškaus atsakymo taip ir neišgirdo: „Žinoma, bandėme aiškintis, vieni sakė, kad buvo šernienos patiekalai, kiti – ne. Svečiai gal ir valgė šernieną, neneigiu, buvo daug patiekalų, ne vien tik šerniena.”

Verslininko žmona: mano vyro niekas nesustabdys

A. Radvila sakė, kad niekada negyvenime neturėjo jokių problemų nei su teisėsauga, nei su kitomis valstybės institucijomis, laiku ir tvarkingai mokėjo mokesčius. Ir tuo pačiu pareiškė, kad jį galima atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, o iškeltą baudžiamąją bylą – nutraukti.

Už kaltinamąjį yra pasiryžusi laiduoti A. Radvilos sutuoktinė Danguolė Radvilienė – ji taip pat dirba bendrovėje „Aradva“, jai priklauso 30 proc. bendrovės akcijų.

„Kartu gyvename 27 metus, visą gyvenimą aukojame verslui, iš griuvėsių padarėme gražius pastatus, bet vistiek gyvenime turi kažkas nutikti – gal kažkieno užsakymu, nes yra didelis susidomėjimas mūsų verslu, iki šiol mūsų nepalieka ramybėje, – sakė D. Radvilienė. – Ir dabar dar neturime ramybės, kažkas vis kažką specialiai daro, atrodo, lyg jis būtų baisus nusikaltėlis. Bet mano vyras yra toks žmogus, kad jo nesustabdysi, jis vis tiek eina į priekį, jam nebus jokių kliūčių jį sustabdyti.“

Moteris tikino, kad yra pasiryžusi laiduoti už savo sutuoktinį – esą galėtų jam daryti teigiamą įtaką. Ir net yra pasiryžusi užstatą, jeigu teismas tokį paskirtų.

Kad A. Radvila būtų atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, o byla jam būtų nutraukta, neprieštarauja ir prokuroras L. Petreikis.

„Galima manyti, kad A. Radvila ateityje analogiško pobūdžio nusikalstamų veikų nedarys“, – prokuroras siūlė kaltinamąjį atleisti nuo atsakomybės pagal laidavimą dviejų metų laikotarpiui.

Kaip nuspręs teismas, paaiškės gegužės pradžioje. Jeigu A. Radvila būtų nuteistas, jo vadovaujama bendrovė negalėtų dalyvauti viešuosiuose pirkimuose.

Po teismo posėdžio A. Radvila nebuvo linkęs bendrauti su žurnalistais. Paklaustas, kuo jo vadovaujamas pramogų centras yra toks patrauklus, kad net po skandalo teisėjai ir toliau čia rengia konferencijas, verslininkas teisinosi, kad jam visi klientai yra vienodai svarbūs ir teisėjų jis neišskiria. Priims jis juos ir ateityje, jeigu tik atvažiuos.

Slapta klausėsi teismo kanclerio pokalbių

Šakiuose nagrinėjama byla – ne vienintelė, iškelta A. Radvilai. Į teismą dėl žalos atlyginimo verslininką yra padavęs ir muzikantas Edvinas Girsa, kuris su savo kolega per skandalingąją teisėjų puotą buvo surengę koncertą. Tiesa, teisėjai vėliau gynėsi, kad muzikantų pasirodymas jiems nepatiko, todėl paprašė nustoti koncertuoti.

Būtent „Pas Radvilą“ koncertavę muzikantai ir sukėlė skandalą dėl teisėjų puotos, be to, ikiteisminį tyrimą atlikę Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai buvo gavę anonimį skundą. Jį tyrę agentai net kurį laiką slapta klausėsi dabar jau buvusio Lietuvos apeliacinio teismo kanclerio J. Akstino pokalbių telefonu. Tiesa, jie buvo nereikšmingi ir į baudžiamąją bylą net nepridėti.

A. Radvilos bendrovę tyrę pareigūnai nenustatė daugiau jokių pažeidimų, išskyrus atvejį, kai per teisėjų puotą sumokėti pinigai nebuvo įtraukti į apskaitą bei nebuvo apskaityta į apyvartą patiekta šerno mėsa.

Skandalingoje puotoje dalyvavę teisėjai už ją nebuvo susimokėję – visas išlaidas buvo padengęs J. Akstinas. Atsiskaityti su kancleriu teisėjai nutarė tik tada, kai į viešumą iškilo skandalas.

„Šis įvykis tapo pamoka visiems teismų vadovams ir, žinoma, patiems teisėjams – elgtis taip, kad visi jų veiksmai nekeltų net mažiausių abejonių dėl viešųjų ir privačių interesų derinimo“, – anksčiau yra sakęs Teisėjų tarybos pirmininkas Egidijus Laužikas.