Pirmasis egzamino etapas įvyks jau šių metų spalio 1 d.

„Kiekvienais metais vis daugiau Lietuvos piliečių išbando savo Konstitucijos žinias. Tai yra labai svarbu, nes Konstitucija garantuoja mūsų pagrindines teises. Privalome jas žinoti, kad būtume laisvi ir pasitikintys savimi“, - sako teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Konstitucijos egzaminas šiais metais vyks dviem etapais, spalio 1 d. ir spalio 15 d., po kurių 28 geriausiai egzamino užduotis atlikę Lietuvos piliečiai spalio 29 d. bus iškilmingai apdovanoti Prezidentūroje.

Nugalėtojams atiteks Teisingumo ministerijos ir projekto partnerių įsteigti prizai.

Šių metų Konstitucijos egzamino komisijos pirmininkas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Gintaras Kryževičius teigia, jog Konstitucijos nuostatų išmanymas yra vienas iš ryškiausių visuomenės teisinės kultūros lygmens indikatorių, todėl Konstitucijos egzaminas, tapęs gražia Konstitucijos dienos pažymėjimo tradicija, labai svarbus sekant ir akivaizdžiai pastebint visuomenės teisinio tobulėjimo raidą.

Konstitucijos egzamino dalyviai dėl geriausiai išmanančio pagrindinį šalies įstatymą vardo varžysis atskirose grupėse:

1) pilnametystės sulaukę piliečiai;
2) teisę studijuojantys ir teisinį išsilavinimą turintys asmenys;
3) moksleiviai pagal amžiaus grupes: 1-4 klasių, 5-7 klasių, 8-10 klasių ir 11-12 klasių;
4) atskira grupė išskiriama egzaminą laikantiems internetu.

Egzaminą laikyti bus galima Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybėse, mokyklose, universitetuose, Seime (Seimo nariai ir valstybės tarnautojai), įkalinimo įstaigose, taip pat ir internete.

1–4 klasių moksleiviams bus skirta kūrybinė užduotis – piešinių konkursas „Ką man reiškia Konstitucija?“.

Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekano Tomo Davulio nuomone, Konstitucija yra visuomenės sugyvenimo pamatas ir kiekvienos asmenybės laisvės garantija ir kartu tai bet kurio socialinio elgesio teisėtumo matas.

Spaudos konferencijoje Konstitucijos egzaminą visus kvietė laikyti ir visuomenės veikėjas, fotografas, keliautojas, albumo „Neregėta Lietuva“ autorius Marius Jovaiša.

„Konstitucija yra laisvos, nepriklausomos valstybės pamatas. Lietuviai šimtmečiais gynė ir iki šiol turi ginti savo kultūrą, kalbą ir valstybę, todėl pagarba pagrindiniam šalies įstatymui turėtų būti nuolat skiepijama ir stiprinama“, - pažymi M. Jovaiša.

Tradicija tapusį projektą inicijuoja Teisingumo ministerija su pagrindiniu naujienų portalu DELFI, jo globėja – prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Egzaminą laikysiančių piliečių žinias vertins speciali komisija, kurios pirmininku šiais metais yra Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Gintaras Kryževičius.

Komisijos nariai: Mykolo Romerio universiteto profesorius Darijus Beinoravičius, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekanas Tomas Davulis, Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius, teisingumo ministro patarėjas Julius Pagojus, Mykolo Romerio universiteto profesorius, buvęs Lietuvos Konstitucinio Teismo teisėjas Vytautas Sinkevičius, Lietuvos Konstitucinio teismo teisėjas Dainius Žalimas.

Egzamino eiga ir laikymo vietos:

I-asis etapas vyks 2013 m. spalio 1 d. 12 val. Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybėse, aukštojo mokslo įstaigose bei internete.

Mokyklose ir gimnazijose moksleiviai egzaminą laikys specialiai surengtos Konstitucijos pamokos metu (pradžia 9 val.).

Į antrąjį Konstitucijos egzamino etapą pateks ne mažiau kaip į 25 klausimus kiekvienoje kategorijoje teisingai atsakę dalyviai.

II-asis etapas įvyks 2013 m. spalio 15 d. Moksleivių kategorijų pirmojo etapo nugalėtojai egzaminą laikys 9 val. mokyklose bei gimnazijose, o visi kiti piliečiai, tarp jų ir teisinį išsilavinimą turintys asmenys – 12 val. miestų bei rajonų savivaldybėse, universitetuose, Seimo rūmuose. Nuteistieji egzamino užduotis atliks įkalinimo įstaigose.