Anot jos, vos vienas pomidoras per dieną užtikrina didelę dalį reikalingo vitamino C kiekio, o taip pat prisideda prie įvairių ligų prevencijos. O „Rimi“ produktų vadovė Mariana Markevičienė pranešime žiniasklaidai pataria, kaip parduotuvėje išsirinkti skanius ir kokybiškus pomidorus.

Vitamino C bomba

Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad pomidoruose yra labai nedaug makronutrientų: baltymų, beveik nėra riebalų, negausu angliavandenių, tačiau pakankamai daug skaidulų, ypatingai jei pomidorai valgomi su visa odele. Juose taip pat gausu sveikatai palankių mikronutrientų: polifenolių, vitaminų, mineralinių medžiagų. Todėl pomidorus rekomenduojama įtraukti į kasdienį racioną ir drąsiai skanauti visais metų laikais.

„Vienas vidutinio dydžio pomidoras aprūpina žmogaus organizmą net 30 procentų reikalingos dienos vitamino C dozės normos. Pomidoruose taip pat gausu kalio bei vitamino K1, kuris svarbus kraujo krešumo reguliavimui bei kaulų sveikatai“, – sako dr. E. Gavelienė ir priduria, kad pomidorai svarbūs ir dėl juose randamų antioksidantų: likopeno, beta-karoteno, pomidoruose esančios chlorogeninės rūgšties ir naringenino – tai antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčios medžiagos, svarbios lėtinio uždegimo bei cukrinio diabeto, širdies kraujagyslių ligų, vėžio išsivystymo prevencijai.

Pomidorai
Foto: Shutterstock

„Pomidoras įdomus tuo, kad mes jį galime skanauti pačiomis įvairiausiomis formomis. Jis gali būti valgomas tiesiog visas (jų turime įvairiausių dydžių, skonių bei spalvų), taip pat gali būti dedamas į patiekalus, geriamos pomidorų sultys ar valgomi rauginti pomidorai. Kiekvienas žmogus tikrai turėtų susirasti jam tinkamą vartojimo formą, kad galėtų pomidorus įtraukti į savo kasdieninį valgiaraštį“, – pasakoja gydytoja dietologė.

Populiariausios pomidorų rūšys

Pasak Marianos Markevičienės, šiuo metu parduotuvėse galima rasti apie 20 rūšių pomidorų. Vasaros laikotarpiu didesnis dėmesys skiriamas lokalumui – vietoje augantiems pomidorams, o iš užsienio jie vežamižiemos bei pavasario sezonu, kol nesubręsta lietuviškų pomidorų derlius.

Visais metų laikais pirkėjų mėgstami mažieji pomidoriukai: vyšniniai, vynuoginiai, kokteiliniai. Šiuo metu jau galima įsigyti ir lietuviškų avietinių pomidorų su šakelėmis, taip pat saldesnio skonio lietuviškų juodųjų ir lietuviškų mažųjų pomidoriukų asorti, kurie skoniais ir spalvomis pagyvins bet kokias salotas. Tuo tarpu slyviniai pomidorai, kuriuose yra mažiau vandens, nei kitose veislėse, itin tinkami naminiam pomidorų padažui gaminti. Visus pomidorus su storesne odele galima kepti ir griliuje.

Pomidorai
Foto: Organizacijos nuotr.

„Mūsų parduotuvėse perkamiausi pomidorai „Romantika“ auginami Ispanijoje arba Belgijoje, priklausomai nuo sezono, specialiai pagal prekybos tinklo užsakymą. Iš egzotinių pomidorų rūšių turime „Jaučio širdį“, bet jų sezonas labai trumpas. Tai mėsingas pomidoras, kitaip dar žinomas kaip „Monterosos“ atmaina. Įdomūs ir tie pomidorai, kurie nėra auginami Lietuvoje, pavyzdžiui, „Kumato“ arba geltonasis pomidoras. Šias rūšis svarbu labai kruopščiai atrinkti, kad jie užaugtų tinkamos spalvos bei skonio“, – sako M. Markevičienė.

Pasak prekybos tinklo atstovės, lietuviškos kategorijos pomidorai labai priklauso nuo to, kokie vyrauja orai: „Kuo daugiau saulės, tuo mažiau naudojama elektros energija šildymui ar papildomam apšvietimui. Anksčiau lietuviškus pomidorus baigdavome rugsėjį, dabar jais galime mėgautis iki pat lapkričio. Šiuo metu lietuviška produkcija sudaro apie 60 proc. mūsų asortimento.“

Kaip išsirinkti kokybiškus ir skanius pomidorus

Produktų vadovė pomidorus pataria rinktis priklausomai nuo to, kur norime juos vartoti. „Jeigu pomidorus dedate į salotas, patariu rinktis minkštesnius ir mėsingesnius – tas veisles, kurios turi mažiau sėklyčių. Salotoms, patiekalų gamybai bei padažams tinka minkšti ir kuo labiau prinokę pomidorai. Tuomet iškart pajusite jų skonines savybes beikvapą. Pomidoro kvapą galite užuosti prie jo uodegėlės“, – sako M. Markevičienė.

Pomidorai
Foto: Organizacijos nuotr.

Anot specialistės, norint nusipirkti pomidorus ilgesniam laikymui, reikėtų rinktis šviesesnius ir kietesnius – tuomet pomidorai baigs sunokti namuose: „Pomidorai, kurie yra dar ne iki galo prinokę, turi būti laikomi tamsioje šiltoje vietoje, bet jokiu būdu ne ant palangių. Tada jų nokimas bus natūralus, kaip šiltnamyje arba lysvėje.“

Jeigu nusipirkote jau prinokusius pomidorus, reikėtų juos laikyti šaldytuve iki +6 laipsnių. „Pomidorai, kurie yra minkšti, bet dar rausvos spalvos, gali būti nokinami raudonos spalvos. Taip pat svarbu, kad pomidoras būtų nepažeistas – neįdurtas, neįpjautas, nes kiekvienas odelės pažeidimas duos arba pelėsį, arba puvimą“, – įspėja produktų vadovė.