Žinių radijo laidoje „Sveikatos laikas“ apie radiologinius tyrimus pasakojo gydytojas radiologas Eduardas Keleris.

Itin dažnai naudojamas radiologinis tyrimas, kurį per gyvenimą tenka atlikti kone kiekvienam, yra rentgenas. Nors rentgeno spinduliai buvo atrasti prieš daugiau nei 100 metų, šis tyrimas vis dar laikomas tikra klasika.

„Net ir šiuo metu jis labai reikalingas tiriant kaulus. Tai nėra „nurašytas“ tyrimas. Tačiau rentgeno spinduliai yra žalingi, kitaip nei kokia echoskopija, kur nėra spindulių, ar magnetinis rezonansas. Dėl to reikia atsirinkti, kam reikalingas tas tyrimas ir juo negalima piktnaudžiauti. Šis tyrimas dar neprarado savo aktualumo“, – sakė E. Keleris.

Pasak gydytojo, šiuo metu be rentgeno net nėra geresnio būdo ištirti plaučius. Kitas galimas variantas galėtų būti nebent kompiuterinė tomografija, tačiau ir joje naudojami tie patys rentgeno spinduliai, tik jų 1000 kartų daugiau.

Piršto sąnario endoprotezavimas
Foto: Organizacijos nuotr.

„Paprastas rentgenas, kai yra klausimas, ar lūžęs kaulas, ar sveiki plaučiai, yra labai geras, greitas tyrimas. Aišku, rentgeną šiek tiek pastūmė į šoną kompiuterinė tomografija, magnetinis rezonansas. Tačiau jis liko kaip skubios pagalbos tyrimas“, – kalbėjo gydytojas.

Echoskopija ir MRT laikomi nekenksmingais

Kitas dažnai naudojamas tyrimas yra echoskopija – šį tyrimą žmonės dažnai vadina ultragarsiniu tyrimu.

„Tai labai geras tyrimas, jei yra geras aparatas ir geras tyrėjas, nes reikia įgūdžių. Geras tyrėjas gali echoskopu ištirti ir smulkias struktūras, net kraujagysles“, – sakė E. Keleris.

Gydytojas prisiminė, kaip per 20 metų nuo jo darbo pradžios pasikeitė šis tyrimas. Dabar pašnekovas su šypsena prisimena tą laiką, kai aparatai būdavo daug prastesni nei dabartiniai.

Ultragarso tyrimas
Foto: Shutterstock

„Maždaug prieš 20 metų, kai pradėjau dirbti, poliklinikoje buvo senas aparatas, tada buvo visiška neviltis. Atėjo žmogus su cista kirkšnyje, ji akivaizdžiai jautėsi ją čiuopiant. Uždėjau daviklį, o jis rodė tik kokį centimetrą nuo odos paviršiaus, nieko nebuvo įmanoma matyti. Tokia neviltis buvo, kad siaubas.

Dabartinių aparatų palyginti net negalima. Tas pats, kaip atsisėsti į 30 metų senumo automobilį ir dabartinį“, – sakė Žinių radijo pašnekovas.

Rentgeno spinduliai iš pradžių buvo laikomi nekaltais, tačiau dabar jau žinoma, kad tokiais tyrimais piktnaudžiauti negalima. Tuo metu ultragarso tyrimai pagal poveikį žmogui tai yra vieni nekalčiausių. Šiam tyrimui iš esmės nėra jokių apribojimų.

O štai magnetinio rezonanso nerekomenduojama atlikti pirmus 3 nėštumo mėnesius, taip pat turint senesnį širdies stimuliatorių, nors apskritai, šis tyrimas, manoma, nėra žalingas žmogui.

„Manoma, kad magnetinis rezonansas yra nekenksmingas tyrimas. Lietuvoje jis naudojamas jau apie 20 metų. Su šiuo tyrimu geriausiai matosi tie audiniai, kurie turi daugiausiai vandens. Tai plaučiai, žarnynas, kaulai nelabai bus ištirti. Geriausiai jis tinka smegenims, stuburui, sąnariams, kepenims, kasai, prostatai, gimdai. Net širdį galima magnetiniu rezonansu tirti“, – kalbėjo pašnekovas.

Magnetinio rezonanso tyrimas
Foto: Shutterstock

Gydytojas prisiminė ir kuriozinę situaciją, nutikusią pacientą tiriant magnetiniu rezonansu.

„Buvo situacija, kad paguldėme pacientą tyrimui ir jis sulenkė koją. Technikas pasakė, kad pacientas nuleistų koją, tačiau jis jos nenuleido. Jis dar kelis kartus pakartojo. Vėliau, jau supykęs ir atsidaręs duris pakartojo dar tą patį. Žmogus tada pasakė, kad negali nuleisti kojos, nes šlaunyje įdėtas metalas, o magnetas koją su metalu traukė į viršų, dėl to žmogus niekaip negalėjo jos ištiesti“, – prisiminė E. Keleris.

Viena iš dažnesnių pacientų baimių, jog atliekant magnetinio rezonanso tyrimą protezą magnetas „išlups“. Tačiau gydytojas ramina, jog tai iš esmės neįmanoma, tačiau senesni protezai gali pradėti kaisti, taip pat juos gali traukti. Visgi, dabar gaminami protezai jau keliasdešimt metų yra nemagnetiniai, tad šis tyrimas saugus.

Kenksmingiausi – rentgeno ir kompiuterinės tomografijos tyrimai

Pasak gydytojo, iš visų radiologinių tyrimų labiausiai reikėtų apgalvoti prieš atliekant rentgeną ir kompiuterinę tomografiją, mat dažnas jų atlikimas gali turėti neigiamas pasekmes.

Gydytojas taip pat pastebi, kad dažniausiai piktnaudžiaujama kompiuterine tomografija.

„Dabar „ant bangos“ magnetinis rezonansas, tačiau jis nėra žalingas, tad nėra kažko labai blogo. Tuo metu kompiuterinė tomografija turi daug žalingų spindulių, dėl to šitas tyrimas atliekamas dažniau nei būtina ir siunčiama dažniau nei reikia.

Tačiau tokia tendecija ne tik pas mus, o visame pasaulyje. Visi nori apsisaugoti, nes jei paleisi žmogų nenustatęs ligos, jis tave paduos į teismą. Dėl to geriau jau jam skirti spindulių. Manau, kad būtų galima net perpus sumažinti šių tyrimų skaičių“, – sakė E. Keleris.