Deja, turiu nuliūdinti, nes persirgus COVID-19 susiformuoja tik trumpalaikis imunitetas, o daliai pacientų ilgalaikis koronavirusinės infekcijos poveikis gali apkartinti gyvenimą ilgam.

Ilgalaikis COVID-19 poveikis žmogaus organizmui tampa ne tik viso pasaulio mokslininkų svarbiu tyrimo objektu, bet ir nauju iššūkiu sveikatos apsaugos sistemoms. Juk net tariamai pasveikus nuo koronavirusinės infekcijos, deja, net ketvirtadalis pacientų pažymi įvairius klinikinius simptomus, kurie įvardijami kaip pokovidinis sindromas.

Ne vienas šeimos gydytojas jau pastebėjo, kad dalis persirgusių kovidine infekcija pastoviai skundžiasi nepraeinančiu nuovargiu, apsunkintu kvėpavimu, kosuliu, galvos, raumenų, sąnarių skausmais, pakilusia kūno temperatūra, skonio ir uoslės praradimu, atminties ir koncentracijos susilpnėjimu, miego sutrikimais, atsiradusiu nerimu bei depresija, protinio ir fizinio aktyvumo ženkliu sumažėjimu. Šie simptomai gali varginti žmogų mėnesių mėnesiais ar net ir metus.

Jeigu koronavirusinės pandemijos pradžioje buvo galvojama, kad COVID-19 išskirtinai pažeidžia viršutinius kvėpavimo takus ir plaučių audinį (alveoles), tai dabar jau aišku, kad šis klastingas virusas gali smogti bet kuriai organizmo sistemai.

Julius Kalibatas

Mokslinėje pasaulio literatūroje aprašytas ne vienas atvejis, kada, susirgus COVID-19 net labai lengva klinikine forma, ženkliai pažeidžiamas širdies raumuo, išsivysto širdies nepakankamumas. Aprašomi atvejai, kad net jauniems žmonėms išsivysto insultai, jau nekalbant apie tai, kad visuotinai pripažįstama, jog koronavirusinė infekcija padidina riziką susirgti Parkinsono bei Alzheimerio ligomis.

Paskelbus pasaulyje koronaviruso pandemiją, jau PSO kaip vieną iš pavojingiausių koronaviruso sukeltų komplikacijų, dažnai užsibaigiančių paciento mirtimi, nurodė inkstų pažeidimą.

Stebėta ir daugybė atvejų, kada koronaviruso pažeistas plaučių audinys pilnai neatsistato, vystosi plaučių fibrozė, atsiranda pastovus kvėpavimo nepakankamumas.

Jau senai buvo rašyta, kad koronavirusas skatina trombozę kraujagyslėse, todėl praktiškai įmanomas bet kurių žmogaus kūno organų pažeidimas.

Deja, kaip kada koronavirusinės infekcijos metu net ir pagrindinis mūsų organizmo apsaugos bastionas – imuninė sistema – reaguoja neadekvačiai, dėl ko užsiveda autoimuniniai procesai, pažeidžiami nuosavi audiniai.

Mes dar daug ko nežinome apie COVID-19, detaliai nežinome, koks gali būti ilgalaikis šios infekcijos poveikis žmogaus organizmui, kokie simptomai gali išlikti labai ilgai ar net visam gyvenimui. Bet labai tvirtai žinome, kad vienintelė priemonė, galinti mus apsaugoti nuo koronavirusinės infekcijos ar net išgelbėti ir gyvybę yra vakcinacija ir dar geriau – visuotinė vakcinacija. Taigi, nežaiskime rusiškos ruletės su savo ir kitų gyvybėmis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (211)