Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis.

NVSPL direktoriaus Dano Bakšos teigimu, susirgimų skaičius yra toks didelis, nes egzistuoja ne tik aktyvi, bet ir latentinė (slaptoji) tuberkuliozės forma.

„Esant slaptajai tuberkuliozės formai žmonės dažniausiai nejaučia jokių požymių, būdingų aktyviai formai, o ligą sukeliančių bakterijų paprastai neaptinkama ir seilių pasėlyje mikroskopijos metu. Įtarimų nesukelia net ir rentgenologinis ištyrimas. Skaičiuojama, kad vienas sergantis žmogus per metus gali užkrėsti penkiolika žmonių. Tad labai svarbu prevenciškai išsitirti, o pastebėjus simptomus – skubiai kreiptis į gydytoją“, – sako D. Bakša.

Anot jo, laiku diagnozavus dar nespėjusią progresuoti tuberkuliozę, pasiseka apsaugoti ne tik paciento, bet ir aplinkinių sveikatą. Tokiais atvejais atliekamas profilaktinis gydymas, paskiriami vaistai, imamasi prevencijos priemonių, žmogus dažniau peršviečiamas rentgenu, atliekami skreplių tyrimai.

Danas Bakša

Svarbu ir tai, kad žmogui pageidaujant, tyrimai gali būti atliekami anonimiškai.

NVSPL Virusologinių tyrimų poskyrio vedėja Svajūnė Muralytė sako, kad tuberkuliozė plinta oro-lašeliniu būdu. Ore ji gali išlikti kelias valandas, tad žmogus, įkvėpęs tuberkuliozės užteršto oro, gali tapti infekuotu.

„Ligos požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. Dažniausiai tuberkuliozė pažeidžia plaučius ir pasireiškia šiais požymiais: sunkiu kosuliu, trunkančiu tris ar daugiau savaičių, skausmu krūtinėje, skreplių ar kraujo atkosėjimu. Taip pat būdingi ir kiti simptomai: silpnumas ar nuovargis, apetito stoka, drebulys, naktinis prakaitavimas, karščiavimas“, – sako S. Muralytė.

Būtent todėl specialistai rekomenduoja prevenciškai pasitikrinti dėl tuberkuliozės atliekant QuantiFERON–TB Gold tyrimą. Iš pateikto kraujo mėginio, pacientui yra tiksliai nustatomas išsiskyrusio interferono kiekis, padedantis aptikti ne tik aktyviąją, bet ir slaptąją tuberkuliozės infekciją. Šio tyrimo jautrumas ir specifiškumas yra itin aukštas.

Be to, tuberkuliozės testas QuantiFERON–TB Gold yra tikslesnis, nei Mantu tyrimas ar rentgenoskopija/rentgenografija. Mantu testo jautrumas (mantu mėginys) 65,8 proc., specifiškumas 35,4 proc, QuantiFERON–TB Gold tyrimo jautrumas 89–94 proc., specifiškumas 98 proc.

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija

NVSPL tuberkuliozės tyrimai atliekami:

Gėlių g. 9, Vilnius

Pirmadieniais–penktadieniais 7:30–15 val., tel. 8 670 14159

Aušros g. 44, Kaunas

Pirmadieniais–penktadieniais 9–13 val., tel. (8 37) 331 699