Mažinkime demencijos riziką

PSO paskelbė naujas gaires, kokių specifinių žingsnių žmonėms reikia imtis, norint sumažinti šios ligos išsivystymo riziką, rašoma healthline.com.

„Yra dalykų, kurių žmonės gali imtis, kad apsaugotų savo smegenis nuo Alzheimerio ligos ir kitokio tipo demencijos. Ir mes žinome, kad tai yra tiesa, nes esama tvirtų mokslinių įrodymų, ypač dėl fizinio aktyvumo, kraujo spaudimo kontrolės ir protinio stimuliavimo“, – sakė Las Vegase veikiančios klinikos „Cleveland Clinic Lou Ruvo Center for Brain Health“ direktorius mokslų daktaras Marwanas Sabbaghas.

Štai penki sveiki įpročiai, kuriuos išsivystyti rekomenduoja PSO, jei norite apsaugoti savo smegenis ir sumažinti demencijos riziką.

Maitinkitės subalansuotai

Jau seniai žinoma, kad sveika ir subalansuota mityba vaidina itin svarbų vaidmenį palaikant mūsų sveikatą ir užkertant kelią diabetui, širdies ligoms ir vėžiui, nurodoma PSO ataskaitoje. Tačiau sveika mityba yra itin naudinga ir mūsų smegenų sveikatai.

„Mes žinome, kad tai, kas sveika širdžiai, sveika ir smegenims“, – pažymėjo M. Sabbaghas.

Tarp pagrindinių PSO mitybos rekomendacijų yra Viduržemio jūros regiono dieta. PSO rekomenduoja valgyti daug vaisių, daržovių, riešutų, vartoti alyvuogių aliejaus ir gerti kavos, nes visi jie siejami su mažesne demencijos rizika. Taip pat žinoma, kad Viduržemio jūros regiono dieta yra naudinga ir smegenims, nes lėtina protinės funkcijos nykimą.

Kadangi laikantis tokios dietos suvartojama mažai sočiųjų riebalų ir gaunama daug riebiųjų omega-3 rūgščių ir antioksidantų, tokia mityba yra svarbus smegenis apsaugantis komponentas, sakė M. Sabbaghas.

Reguliariai mankštinkitės

Moksliniai tyrimai rodo, kad reguliarus sportas smegenims daro stebuklus. Vienas 2009 metais atliktas tyrimas parodė, kad reguliariai sportuojantiems žmonėms yra gerokai mažesnė protinės funkcijos nykimo ir demencijos rizika, lyginant su tais, kurie gyvena sėsliai.

Esminis klausimas yra, kiek turėtume mankštintis? M. Sabbaghas rekomenduoja pasirūpinti, kad per savaitę 150 minučių skirtumėte vidutinio intensyvumo fizinei veiklai: bėgiojimui, važiavimui dviračiu ar greitam pasivaikščiojimui.

„Svarbiausia yra nuoseklumas. Tai turi būti tarsi vaistų vartojimas. Pradedate lėtai ir pamažu didinate dozę“, – sakė jis.

Atsisakykite alkoholio ir cigarečių

Jau seniai žinoma, kad rūkymas didina demencijos riziką, ypač 65 metų ir vyresniems asmenims. PSO rekomendacija yra paprasta – nerūkykite.

Kalbant apie alkoholio vartojimą, pavienė taurė vyno ar alaus tikrai nepadarys didelės žalos. Iš tiesų saikingas alkoholio kiekis net gali sumažinti demencijos riziką.

Tačiau PSO perspėja apie piktnaudžiavimo alkoholiu žalą, nes per didelis kiekis tik dar paankstina demenciją.

Nešvaistykite pinigų vitaminams ar maisto papildams

Kalbant apie vitaminus, maisto papildus ir smegenų sveikatą, PSO iš esmės sako – nesivarginkite. Paprasčiausiai nėra pakankamų mokslinių tyrimų, leisiančių tvirtai teigti, kad vitamino B ar E piliulės kaip nors užkerta kelią demencijai.

„Atlikta mažai tyrimų su maisto papildais, ir jie neatitinka tokių standartų, kurių tikimės iš vaistų“, – sakė M. Sabbaghas.

Išlikite socialiniai aktyvūs

Šiuo atveju yra mažiau aiškių įrodymų, tačiau apskritai socialinė izoliacija yra viena pagrindinių depresijos ir nerimo tarp vyresnio amžiaus žmonių priežasčių. Be to, socialinis atsiskyrimas ir vienatvė, kaip manoma, paspartina protinės funkcijos nykimą, skelbia PSO.

Išlaikyti tam tikrą socialinį ratą vėlesniame gyvenime gali būti sunku, tačiau tai gali labai padėti užkertant kelią protinės funkcijos nykimui ir demencijai tarp vyresnio amžiaus žmonių.

„Socialinio paramos tinklo kūrimas ir/ar palaikymas gali padėti gerinti nuotaiką, o tai lemia didesnį rūpestį savimi ir geresnę sveikatą“, – pažymėjo neurologas ir psichiatras Davidas A. Merrillas.

Jo teigimu, niekada nėra per vėlu pradėti formuoti sveikos gyvensenos įpročius. „Šiandien yra diena, kuomet turėtumėte pradėti formuoti naują įprotį. Ženkite tą pirmą žingsnį. Jūsų smegenys jums padėkos!“ – sakė jis.