Nors pastaruosius trejus metus savižudybių Lietuvoje skaičius mažėja, tačiau jų vis dar įvykdoma tris kartus daugiau nei kitose Europos Sąjungos valstybėse. Statistika negailestinga: pernai Lietuvoje nusižudė 749 gyventojai. VLK duomenimis, per pastaruosius trejus metus daugiau nei tris kartus išaugo psichologo konsultacijų skaičius poliklinikose. Pasak VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Oksanos Burokienės, tai teikia vilties, kad padėtis ims gerėti ir emociškai palaužti žmonės vis dažniau nedelsiant kreipsis psichologinės pagalbos į specialistus.

„Žmonės, kuriems reikalinga emocinė pagalba, ją gali gauti ne tik telefonu, internetu, bet ir gyvai atvykus pas psichikos sveikatos specialistus. Primename, kad privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti pacientai turi galimybę kreiptis psichologinės pagalbos į tą pačią gydymo įstaigą, kurioje jie yra prisirašę. O jei šioje emocinė pagalba neteikiama, gydymo įstaiga turi pacientui pateikti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų sąrašą", – sako O. Burokienė.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad kiekvienas gyventojas gali atskirai pasirinkti psichikos sveikatos centrą, sudariusį sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK). Pacientams už šiuose centruose suteiktas psichikos sveikatos priežiūros specialistų paslaugas mokėti nereikia, nes jos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF) lėšomis. Šiuo metu Lietuvoje veikia 114 psichikos sveikatos centrų, kur teikiamos nemokamos psichologų ir psichiatrų konsultacijos bei pagalba.

„Pirminės ambulatorinės psichikos sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos komandiniu principu. Komandą sudaro gydytojas psichiatras, vaikų ir paauglių psichiatras, psichikos sveikatos slaugytojas, socialinis darbuotojas ir medicinos psichologas. Todėl prireikus galima gauti kompleksines profesionalias sveikatos priežiūros paslaugas", – sako O. Burokienė.

Ligonių kasų duomenimis, 2016 m. iš PSDF biudžeto psichikos sveikatos priežiūros paslaugoms apmokėti buvo išleista 57,5 mln. eurų, o pernai – 65,3 mln. eurų.

Visos Lietuvos įstaigų, į kurias galite kreiptis prireikus psichologinės pagalbos, sąrašus rasite čia. Taip pat jie skelbiami ir kiekvienos TLK interneto svetainėse.

Pirminę emocinę pagalbą teikiančių įstaigų nedarbo metu gyventojams pagalba teikiama nemokamomis telefonų linijomis ir internetu, taip pat ligoninių priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuose. Daugiau informacijos rasite čia.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją