Taigi, koks AKS yra normalus?

Mokslininkai yra įvedę keletą normalaus AKS verčių. Antai, optimalus AKS yra kai sistolinis (viršutinis) kraujospūdis yra < 120 ir <80 mmHg, normalus - 120-129 ir/arba 80-84 mmHg, aukštas normalus, kai viršutinis 130-139 ir/arba 85-89 mmHg apatinis. Taip yra todėl, kad galėtume sekti savo kraujospūdžio raidą, įsivertinti jo didėjimą, pavojingumą, esamus rizikos veiksnius (viršsvoris, sūrus maistas, mažas fizinis aktyvumas ir kt.) ir juos koreguoti. Ir visais atvejais kuomet atsitiktinio matavimo metu viršutinis (sistolinis) kraujospūdis viršija > 140 ir/arba apatinis >90 mmHg, tai jau vertiname ir dokumentuojame kaip padidintą arterinį kraujospūdį, o korekcijai rekomenduojame įvairias AKS mažinimo priemones. Žinoma, pacientui, kuriam pirmą kartą nustatomas AKS, visais atvejais privalu apsilankyti pas gydytoją, kuris priimdamas taktiką dėl padidinti kraujospūdžio gydymo, įvertina širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymo riziką.

AKS matavimo svarba

Nors labai daug dėmesio skiriame, kad sužinotume ar sektume savo arterinį kraujo spaudimą, tačiau visiškai neskiriame dėmesio kaip ir su kuo jį matuojame. Beje, tai dažnai gali lemti didelius netikslumus ir klaidingas interpretacijas. Specialistai rekomenduoja kraujospūdį matuoti gyvsidabriniu sfigmomanometru (kiek sudėtingiau matuojančiajam yra išgirsti širdies tonus, pradžioje reikia įgusti) arba pusiau automatiniu aparatu, kurių manžetės dedamos ant žąsto, ne ant riešo, o įrenginiai turi būti metrologiškai bent kas 2 metus patikrinti. Ne ką mažesne svarba yra pasirengimas pačiam matavimui. Žmogus, kuriam matuojamas AKS turi būti bent 10-15 min. pailsėjęs, nerūkęs, negėręs kavos ir nors 5 min. ramiai pasėdėjęs ramioje aplinkoje. Taip pat būtina žinoti, kad ne visi automatiniai matuokliai yra tinkami AKS vertinimui pacientams, kuriems diagnozuota neritmiška širdies veikla (prieširdžių virpėjimas).

Pastaruoju metu vis didesnę praktinę reikšmę įgauna visą parą matuojamas arterinis kraujospūdis, kurio verčių analizė leidžia įvertinti kraujospūdį atskirais pjūviais: dieną, naktį, esant stresinėms aplinkybėms, ar vartojamų vaistų efektyvumą.

Padidintas AKS svarbus simptomas

Kodėl kiekvienas iš mūsų turėtume žinoti savo AKS? Tai yra labai svarbus simptomas, nes jo padidėjimas (beje, dažnai AKS padidėjimas nesukelia jokių simptomų) pasižymi žalingu poveikiu kitoms organizmo sistemoms, sukeldamas jų pažaidas. Todėl visuomet pacientui tiriama akių būklė, inkstų, širdies funkcija, atliekami kraujo tyrimai, vertinami kiti širdies ir kraujagyslių rizikos veiksniai bei esančios lydimosios gretutinės būklės.

AKS ir kritinė 60 m. amžiaus riba, arba kodėl mažiau nėra geriau

Su amžiumi vykstantys senatviniai organizmo pokyčiai, keičia kraujagyslių sienelės struktūrą, taip įtakodami ir patį arterinį kraujospūdį. Vyresniems nei 60 m. amžiaus pacientams, kuriems viršutinis kraujospūdis daugiau kaip ar lygus 160 mmHg, rekomenduojama jį sumažinti tarp 150 ir 140 mmHg. Vyresniems nei 80 m. amžiaus pacientams, jei jie yra geros psichinės ir fizinės būklės, jų siektinas AKS taip pat yra tarp 140 ir 150 mmHg. Kas nutiktų, jeigu šiems pacientams siektume normalaus 120/80 mmHg AKS? Įrodyta, nors toks spaudimas sumažėjimas reikšmingai apsaugotų nuo širdinių ir kitų mirčių, tačiau ženkliai sukeltų ir daugiau nepageidaujamų poveikių. Įrodyta, kad šiais atvejais stebėtume reikšmingai daugiau žalingo kraujospūdžio sumažėjimo požymių: nualpimus ar trumpalaikius sąmonės netekimus, pablogėjusią inkstų funkciją, sutrikusią elektrolitų pusiausvyrą.

1 mmHg sumažinto AKS stebuklai

Paciento įsitraukimas į savo sveikatos sekimą, arterinio kraujo spaudimo stebėseną yra be galo svarbūs, o AKS verčių sekimas turėtų būti labai motyvuojantis. Pradėkime nuo to, jeigu Jūs šiandieną pirmą kartą AKS pasimatavote sau, jį pamatavote savo šeimos nariams, koks jis? Normalus, optimalus ar aukštas normalus? Jeigu Jūsų AKS spaudimas yra padidintas, ar žinote, kad jį sumažinę bent 1,7 - 3,2 mmHg, Jūs net 24 proc. galite sumažinti mirštamumą dėl insulto ir net iki 11 proc. mirtinas išeitis dėl įvairių širdies ir kraujagyslių ligų.

Kaip sumažinti padidintą AKS?

Šį kartą nelieskime medikamentinio gydymo galimybių. Pradėkime ir išnaudokime nemedikamentines AKS korekcijas priemones:

- svorio kontrolė, kai kiekvienas sumažintas kilogramas gali lemti mažesnį AKS;

- reguliari fizinė veikla, t. y. bent 150 minučių vidutinio intensyvumo arba 75 min. intensyvaus fizinio aktyvumo per savaitę visą likusį gyvenimą. Bet koks fizinis aktyvumas yra geriau nei jokio, daugiau fizinio aktyvumo yra geriau nei šiek tiek;

- valgomosios druskos ribojimas. Gaminant maistą rekomenduojama atsisakyti papildomo druskos naudojimo bei atsisakyti sūrių produktų;
- mitybą praturtinkite vaisiais ir daržovėmis, turinčių daug įvairių mikroelementų, ypač kalio;

- atsisakyti riebaus maisto, sočiųjų riebalų (gyvūninės kilmės riebi mėsa ir jos produktai, paukštienos odelės, augalinės (kokosų, palmių aliejus)), visų konditerijos gaminių, savo sudėtyje turinčių hidrintų riebalų (transriebalų). Visa tai galite sužinoti skaitydami gaminių pakuotes;

- alkoholio vartojimas turi būti ribojamas iki 2 taurių (20 gr alkoholio per dieną) vyrams ir iki 1 taurės (10 gr/d.) moterims.

Koks šiuo metu Tavo arterinis kraujo spaudimas?

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (41)