Atsakymas į klausimą „kiek“ – teksto pabaigoje. Tingintys skaityti mano samprotavimus gali pasukti pelės ratuką iškart žemyn, o žiūrovai – įjungti kanalą po kelių minučių.

Kiaušiniai yra vieni labiausiai mitybos specialistų vėtytų ir mėtytų produktų. Maždaug kas penkis metus jie tai demonizuojami (kad turi daug cholesterino, salmonelių, kalorijų), tai sudievinami (vitaminas D, omega 3 riebiosios rūgštis, lengvai pasisavinami baltymai). O kaip iš tikrųjų?

Kalorijos. Vienas kiaušinis iš didesnių, apie 50 gramų, talpina savyje 80 kilokalorijų. Palyginimui: 50 gramų šokolado – 250 kilokalorijų. O rytinio latte puodukas – 180 energijos vienetų. Palyginus su „nekaltais“ dienos ritualais, ne toks jau ir baisus tas kiaušinis. Kalorijų prasme. O sotumo jausmą suteiks ilgesniam laikui nei saldainis. Bet bėda bėdelė, pagrindinę kalorijų dalį sudaro...

Velykų akcentai
Foto: Shutterstock

Cholesterolis. Kaip ir viso gyvūnijos pasaulio dauginimosi organuose ir tų organų produktuose, cholesterolio kiaušiniuose yra daug. Tai normalu: jis puikus energijos šaltinis ir statybinė medžiaga. Gamta savo mažyliams visada duoda maksimaliai efektyvų maistą minimaliame tūrio vienete: ikrai, sėklos, riešutai, mamos pienas. Bet cholesterolio radimas trynio viduje dar ne priežastys to trynio nevalgyti. Buvo atliktos kelios studijos, ilgai stebėti kiaušiniais besilepinantys ir pastebėta, kad kiaušinio cholesterolis nepadidina „blogojo“ cholesterolio kiekio ir nenumarina gurmanų infarktais. Jis padidina gerąją, naudingąją cholesterolio frakciją. Kodėl? Nes:

Neprisotinti riebalai. Arba gerieji riebalai, panašiai kaip žuvų taukuose arba avokade. Būtent gerųjų neprisotintų riebiųjų rūgščių pagalba organizmas reaguoja į jose ištirpusią baisiojo cholesterolio molekulę adekvačiai: ją atpažįsta kaip statybinę medžiagą ir kuro briketą. Blogojo riebalo didesniame kiaušinyje tėra apie 1,5 gramo. O gerojo dvigubai-trigubai daugiau. Bet ką daro sau pakenkti norintis homo sapiens?

Kiaušinį kepa sviestu suteptoje keptuvėje su šonine. Tokiu būdu jis gerokai padidina sočiųjų riebalų kiekį patiekale, o jau anie piktadariai paslepia cholesterolį nuo organizmo. Ir cholesterolis, prisidengęs sočiaisiais riebalais, lieka organizmo nepastebimas ir, kaip tikras guerilla, sprogdina organizmo geležinkelius ir magistrales – kraujagysles.

Kiaušiniai
Foto: Shutterstock

Vitaminas D. Paskutinį dešimtmetį šis vitaminas yra indulgencija bet kokiam dietos nusižengimui. Vitaminų karalius, kurio koncentracijos kraujyje nustatymas nustelbia visus kitus tyrimus (net vėžio žymenų), o jo buvimas maiste pateisina visas kitas maisto savybes. Jei suaugęs nori gauti bent varganus 2000 vienetų vitamino D, jis turėtų suvalgyti 25 kiaušinius kasdien. Greičiausiai, nereikėtų net bandyti gauti iš kiaušinių žiemos ir kovido akivaizdoje rekomenduojamų 4000 vienetų. Bet vis tiek, kiekvienas geltonas rutuliukas – žingsnis Saulės ir šviesos link.

Cholinas. Medžiaga, kuri buvo ilgą laiką puoselėjama išgerti mėgstančių tyrėjų, kaip galima visų pagirių panacėja. Pagrindinė priežastis neatsisakyti dar poros margučių per Velykų užstalę. Kažkas panašaus į vitaminų B grupės veikimą, stimuliuoja ląstelių apsaugą, metabolizmą, palengvina vakar dienos neatsargaus elgesio padarinius. Skirtingai nei vitamino D atveju, rekomenduojamus nuostabios medžiagos kiekius galima susirinkti įsisavinus varganus 4-5 kiaušinius. Tiesa, per didelis cholino vartojimas, kaip ir alkoholio, gali būti siejamas su storosios žarnos vėžiu. Bet tam cholino valgyti reikia daug, o štai alkoholio vartoti užtenka ir nedidelius kiekius.

Valerijus Morozovas

Mineralai, antioksidantai, kiti vitaminai ir taip toliau – viso labo statistiniai skaičiai pildant produkto sudėties eilutes. Jokios kritinės reikšmės suvartojimui neturi ir nebandysiu margučių rijikų jais nei pateisinti, nei bauginti.

Pagaliau atsakymas į esminį šios dienos klausimą: kiek galima suvalgyti kiaušinių per Velykas? Kaip sako vilniečiai – belekiek. Vienos dienos kiaušinių neprivalgymas ar persivalgymas neturės jokio ilgalaikio poveikio Jūsų organizmui. Abejotinas pliusas – jei jau nuluptus margučius skaičiuosite dešimtimis – galite nebegerti tą dieną savo vitamino D dozės.

Cholesterolio koncentracijai ir kalorijoms kur kas svarbiau, ką Jūs valgėte su kiaušiniais: majonezas, riebaliukas ir sviestas, ar agurkas, krienai ir juoda duona. Kasai ir kepenims svarbiau ne suvalgytų kiaušinių ir jose ištirpusio cholino kiekis, bet kuo tirpinote kiaušinius skrandyje: ar beržo sula, ar po tuo beržu virtu nacionalinio pasididžiavimo produktu.

Majonezas
Foto: Shutterstock

Blogos arba geros savijautos ryte kaltininkas ir priežastis ne suvartotų negimusių vištų palikuonių kiekis, bet saikas ir sveikas protas. Todėl valgykite kiaušinius ir šiandien, ir rytoj į valias, o jei patiks – tai tęskite ir toliau.

Kiekis per dieną? Niekas nežino. Tai puiki sveikos, subalansuotos, įvairios mitybos dalis, o tai reiškia, kad tereikia saikingai valgyti įvairų maistą.

Tvirtų kiaušinių užstalėje ir gyvenime, likite sveiki!