Žmonės medicininę kaukę neretai užsideda ne ta puse. Jei viena medicininės kaukės pusė yra spalvota (žalia, mėlyna ar kt.), ji turėtų būti iš išorės. Vidinė kaukės pusė, kuri liečiasi su veidu turi būti balta.

„Eurovaistinės“ farmacininkė Jovita Juodsnykytė sako, kad žmonės daro ir daugiau klaidų, dėvėdami kaukes.

„Kita klaida, kad užsidėjus kaukę ryte ją su pertraukomis dėvima visą dieną: užsidėjau ryte, pavalgiau, nusiėmiau, vėl užsidėjau... – sako J. Juodsnukytė. – Tai čia yra didžiausia klaida.“

Farmacininkė sako, kad laiku einant, kaukės efektyvumas sumažėja: ji sudrėgsta nuo kvėpavimo.

„Vis tiek prisirenka drėgmės, kaukė peršlampa ir nebetenka jokio efektyvumo“, – sako J. Juodsnukytė ir priduria, kad kaukė efektyvi yra apie 2, daugiausiai – 3 valandas.

Farmacininkė sako, kad ne visi žino, kaip teisingai užsidėti kaukę, o nuo to priklauso jos efektyvumas.

„Kaukę dedamės mėlyna arba žalia puse į viršų. Kaukė turi viršų ir apačią, šios siūlės nėra vienodos. Viena, jausite paėmę, kad yra kietesnė, yra tokia metalinė viela, kurią jūs išsilankstote pagal savo nosį. O apatinė, minkšta dalis bus smakrui. Truputėlį per vidurį sulenkus kaukę, ją reikia dėti tiksliai pagal nosį, tada užkabinti už ausų ir patempti apatinę kaukės dalį, kad uždengtų smakrą, o viršutinę dalį gražiai prispausti“, – aiškina J. Juodsnukytė.

Nusiėmus kaukę reikia ją išmesti, nenaudoti dar kartą.

„Jeigu nusiėmėte medicininę kaukę, tai viskas – tai yra vienkartinis dalykas. Nusiėmus kaukę reikia būtinai nusiplauti rankas ir iškart neliesti veido“, – pataria J. Juodsnukytė.

Kaip teisingai užsidėti medicininę kaukę, žiūrėkite reportaže.

***

Trečiadienį pritarus ministrų kabinetui, buvo nuspręsta, kad dėl vis labiau blogėjančios epidemiologinės situacijos šalyje, nuo rugpjūčio 1–osios dienos, šeštadienio, vėl įsigalios nurodymas dėvėti apsauginę veido kaukę uždarose viešose vietose. Operacijų vadovą Aurelijų Verygą pavaduojantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius dokumentais jau apibrėžė, kokių tiksliai reikalavimų reikės laikytis nuo pat šeštadienio.

Paslaugų teikimas, prekyba, laisvalaikio ir pramogų vietos

Prekybą ir paslaugas teikiantys ir vykdantys asmenys turės užtikrinti:

  • Prekiautojai ir paslaugų teikėjai ir vyresni nei 6 metų amžiaus lankytojai, dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones. (Išskyrus atvejus, kai paslaugos negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke. Kaukės dėvėti nereikia sportuojant sporto klubuose ir lankantis laisvalaikio ir pramogų parkuose).
  • Lankytojus aptarnaujantis personalas uždaroje viešojo maitinimo įstaigos patalpoje dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
  • Pirkėjų ir paslaugų gavėjų eilėje išlaikyti saugų, ne mažesnį nei 1 metro atstumą, pažymėti privalomus atstumus tarp eilėje stovinčių pirkėjų.
  • Į prekybos ir paslaugų teikimo vietas neįleisti žmonių, kuriems pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių (sloga, kosulys, čiaudulys, pasunkėjęs kvėpavimas).
  • Tarp prekiautojų ir paslaugų teikėjų darbo vietų išlaikyti bent 2 metrų atstumą, išskyrus atvejus, kai tarp darbo vietų įrengiamos ne žemesnės nei 140 cm aukščio pertvaros, atskiriančios tiek darbuotojus, tiek eilėje laukiančius pirkėjus ir paslaugų gavėjus.
  • Dažnai liečiamus paviršius (durų rankenas, laiptinės turėklus, elektros jungiklius, kėdžių atramas, apsipirkimui naudojamus vežimėlius ir krepšelius ir kt.) valyti ir dezinfekuoti ne rečiau kaip 2 kartus per dieną. Patalpas vėdinti ne rečiau nei 1 valandą per dieną.
  • Užtikrinti, kad darbuotojai laikytųsi griežtos rankų higienos.

Viešasis transportas

Viešojo transporto įmonės turės užtikrinti, kad:

  • Viešajame transporte nedirbtų asmenys, kurie serga arba jiems pasireiškia ūmių kvėpavimo takų infekcijos simptomai, arba jiems yra taikomas reikalavimas dėl privalomos ar rekomenduojamos izoliacijos.
  • Viešojo transporto darbuotojai ir keleiviai, išskyrus vaikus iki 6 metų amžiaus, viešajame transporte dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones . Viešojo transporto priemonių vairuotojai gali atsisakyti vežti keleivius, kurie nedėvi kaukių.
  • Rekomenduojama, vairuotojus atskirti pertvaromis nuo keleivių arba išlaikomas ne mažesnis kaip 2 metrų atstumas, vežti tiek keleivių, kiek yra sėdimųjų vietų. Jei vežami stovintys keleiviai, turi būti užtikrinamas ne mažesnis nei 1 metro atstumas tarp keleivių.
  • Rekomenduojama nenaudoti sėdėjimo vietų, kai sėdima veidu į veidą, išskyrus kai sėdi sutuoktiniai, artimieji giminaičiai, įtėviai, įvaikiai, globėjai ir rūpintojai.
  • Keleivių įlaipinimo ir išlaipinimo vietose rekomenduojama sužymėti laukimo vietas eilėje, tarp kurių turi būti ne mažiau kaip 1 metro atstumas.
  • Rekomenduojama neprekiauti kelionės bilietais viešojo transporto priemonėse.
  • Privaloma užtikrinti, kad viešose transporto priemonėse reguliariai būtų valomi ir dezinfekuojami dažnai liečiami paviršiai (rankenos, turėklai ir pan.).


Reikalavimai valstybės ir savivaldybių įstaigose

Valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų, valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių darbo vietoms nurodomos šios būtinos sąlygos:

  • Apriboti darbuotojų fizinį kontaktą su lankytojais, išlaikant ne mažesnį nei 1 metro atstumą arba atskiriant darbo vietą nuo lankytojo pertvaromis.
  • Užtikrinti, kad darbuotojai, aptarnaujantys įstaigos lankytojus, ir vyresni nei 6 metų amžiaus lankytojai dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
  • Organizuojant susirinkimus, pasitarimus uždarose patalpoje, rekomenduoti darbuotojams dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.

Tarptautiniai skrydžiai

Operacijų vadovas nurodė užtikrinti ir šias sąlygas tarptautiniuose skrydžiuose:

  • Kad darbuotojai darbo metu ir vyresni nei 6 metų amžiaus keleiviai oro uosto patalpose viso buvimo metu privalomai dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
  • Įpareigoti vyresnius nei 6 metų amžiaus keleivius oro uosto patalpose viso buvimo metu privalomai dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (110)