„Tėveliams reikėtų nepamiršti, kad jie su vaiku neturėtų pas gydytoją atbėgti pačią pirmą ligos dieną. Tada dar būna sunku pasakyti, kas yra vaikui, – laidoje „DELFI diena“ sakė šeimos gydytoja I. Juškienė.

– Kai atsiranda pirmos valandos karščiavimo arba pirmos valandos negalavimų, dažnai mes tų tikrosios ligos simptomų ir nematome. Realiai jie pasirodo per pirmas 72 valandas, t. y. per 3 pirmas paras. Mes prašome tėvelių, jei yra galimybė, bent porą dienų paslaugyti vaiką namuose, jei situacija yra kontroliuojama. Jei nesiseka gydyti patiems, kreiptis į gydytoją.“

Gydytoja sako, kad susirgimo atvejai būna labai įvairūs. Jeigu vaikas serga nerimta liga, tai tikrai 2-3 dienas galima palaukti. „Tačiau viskas priklauso nuo būklės ir apskritai, kokia yra ligos eiga, – sako gydytoja.

– Jei mes kalbėsime apie rimtą, pavyzdžiui, meningokokinį susirgimą, arba gripą, tokiais atvejais ligos eiga būna žaibinė ir akivaizdžiai matyti, kad paciento (tiek vaiko, tiek suaugusio žmogaus) būklė yra pakankamai sudėtinga, yra vangumo, mieguistumo požymiai, staigi aukšta temperatūra.“

Foto: Vida Press

Gydytoja sako, kalbant apie vaikus, pagrindinis simptomų yra aktyvumo nebuvimas – atsiradęs vangumas rodo, kad problema gali būti didesnė. „O kalbant apie suaugusiųjų simptomus, tai irgi – staigi ligos pradžia, vangumas yra pakankamai rimti simptomai, kad jau reikėtų kreiptis į gydytojus“, – pataria I. Juškienė.

Gydytoja primena, kad gripas pasireiškia stipriu karščiavimu, staigiu raumenų ir kūno skausmu, gali atsirasti ir kosulys, gerklės skausmas. „Tuo tarpu peršalimas atsiranda palaipsniui, per keletą dienų ir dažniausiai tai yra lengvai sukontroliuojama situacija. Gripo atveju, kūno temperatūra tampa labai aukšta. Išgėrus temperatūrą malšinančių vaistų jie mažai padeda arba padeda kelioms valandoms ir temperatūra kyla vėl iš naujo“, – sakė šeimos gydytoja.

I. Juškienė pataria, jog reikėtų atsižvelgti į temperatūrą ir kaip (ar) ji mažėja. „Jei ji mažėja sunkiai, t. y. išgėrus vaistų nuo temperatūros ji vėl po 2-3 val. kyla ir jau yra tokie 2-3 epizodai, jei vaikas vangus, mieguistas, sunku jį sudominti žaisti, nevalgo, atsisako gerti, tai yra tikrai rimti ženklai, kad reikia vykti į priėmimo skyrių“, – įspėja Antakalnio poliklinikos gydytoja.

Jeigu sumažinus temperatūrą vaikas tampa aktyvesnis, smalsesnis, tai rodo, kad liga nesudėtinga.

„Jeigu sumažėjus temperatūrai vaikas siaučia po namus, tai tikrai nėra rimtas susirgimas“, – akcentuoja gydytoja.

Norėdami greitai pasveikti, situaciją tik pablogina

I. Juškienė laidoje „DELFI diena“ pasakojo, kad atvyksta labai daug, ypač suaugusiųjų pacientų, kurie savo ligą užmaskuoja sudėtiniais vaistais.

„Visi populiarūs sudėtiniai vaistai yra naudojami savijautai pagerinti, siekiant užmaskuoti esamus simptomus, kad žmogus galėtų eiti į darbą. Tačiau tai yra klaidingas momentas, nes praktiškai visuose tuose sudėtiniuose vaistuose yra paracetamolio, kuris numalšina kūno skausmą, bendrą negalavimą ir žmogus pasijunta apgaulingai geriau negu iš tiesų yra ir išėjęs į darbą gali pabloginti savo situaciją, – pasakojo šeimos gydytoja I. Juškienė.

– Sudėtinių vaistų vartojimas tikrai nėra visuomet pageidaujamas, yra tam tikri atvejai, kai juos galima naudoti. Tačiau toks savarankiškas, kai yra paprastas peršalimas, situaciją gali tik apsunkinti.“

Pasak gydytojos, šiuos vaistus galima vartoti tada, kai liga yra užsitęsusi, tarkime, tęsiasi 4-5 dienas, kai pacientas prieš tai gydėsi namuose.

„Kai gydytojas mato, kad reikia tų vaistų, tada jie ir yra skiriami. Tačiau savarankiškai pirkdami siekiant pagerinti savo sveikatą, tiesiog mes save apgauname ir pabloginame situaciją negu iš tiesų yra“, – sakė gydytoja.

Pasak I. Juškienės, vartodami šiuos vaistus jūs užtęsiate sveikimo laiką, t. y. sergate daugiau dienų negu, kad nevartodami tų vaistų.

Be to, gydytojai mažinti temperatūrą pataria esant 38oC ir daugiau. Jei pasijuntate blogai ir kūno temperatūra neviršija 38oC (peršalimo atveju temperatūra dažniausiai svyruoja apie 37oC), išgėrę kombinuotus vaistus, malšinate temperatūrą ir trukdote organizmui kovoti su infekcija.

„Daugelis pacientų galvoja, kad jau vėlu pasiskiepyti nuo gripo, tačiau iš tiesų dabar yra pats metas pasirūpinti savo sveikata. Gripo sezonas prasideda vasarį, o imunitetui susidaryti reikia bent dviejų savaičių, – primena gydytoja I. Juškienė. – Raginu visus skiepytis, kurie dar nespėjo to padaryti, kadangi gripo skiepas yra labai svarbus siekiant išvengti gripo komplikacijų, o taip pat ir palengvinti sirgimo eigą.“

Gydytoja sako, kad nuo gripo jau nebeverta skiepytis pavasarį, kai gripo susirgimų Lietuvoje beveik nefiksuojama.

Kai kuriose gydymo įstaigose (tiek viešosiose, tiek privačiose) yra nemokamų ir mokamų gripo vakcinų. Dėl skiepijimosi kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Daugiau – žiūrėkite laidos „DELFI Diena" įraše.

Kaip apsisaugoti nuo gripo?

Skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų. Skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui.

Pasiskiepyti nuo gripo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja daugumai žmonių, o ypač šiems rizikos grupių asmenims:

  • 65 m. ir vyresniems asmenims;
  • nėščiosioms;
  • asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose;
  • asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
  • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

Kaip užsikrečiama gripu?

Gripu galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per 24-72 val.(vidutiniškai 48 val.).

Kokie yra gripo simptomai?

Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Foto: ULAC nuotr.

Koks gydymas?

Gydymui vartojami dviejų vaistų grupių medikamentai:

Nukleozidų analogai – proteino M2 inhibitoriai;
Neuraminidazės inhibitoriai. Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pas savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.