Nors ši mada blėsta, tačiau dar tikrai sutiktumėte tokių, kurie nuogą kūną apsikarstę polietileniniais maišeliais, o ant jų dar ir pernelyg šiltai apsirengę, stadione suka ratus ir, siekdami kuo daugiau išprakaituoti, tikisi sulieknėti ar išryškinti raumenis. Lietuvos sporto universiteto lektorius, sporto klubo „Gym+“ sveikos gyvensenos bei mitybos specialistas dr. Artūras Sujeta papasakojo, kuo rizikuojate, jei taip darote.

„Prakaitavimas tikrai nepadės numesti svorio. Svoris, kurį jūs prarasite prakaituodami, bus vandens sąskaita, – sakė sveikos gyvensenos bei mitybos specialistas.

– Tarkime, žmogus sportuoja, išprakaituoja 1,5 litro vandens, atsistoja ant svarstyklių – o, aš sveriu mažiau. Nė velnio – jūs praradote daug vandens. Įvyko dehidratacija, todėl jūs ir sveriate mažiau.“

Tokiu būdu ne norimą rezultatą pasieksite, o susigadinsite sveikatą.

Kadras iš filmo "Rokis", Sylvesteris Stallone

„Jeigu jūs sportuojate, yra karšta, prakaituojate, dar sugalvojate užsidėti šiltą megztinį, prasibėgti, kaip senais laikais darė Rokis Balboa, tai tokiu atveju bėgdamas jūs prakaituosite dar daugiau, prakaituosite savo mikroelementus – natrį, magnį, kalį ir t .t. Tokiu atveju jūs galite ne tik pažeisti savo inkstus, pradės tinti pirštai (tai yra inkstų pažeidos vienas iš rodiklių), bet taip pat pažeisite širdies veiklą ir toks per prievartą bandymas iš savęs išstumti vandenį gali baigtis ir kartais baigiasi mirtimi, – įspėja LSU lektorius.

– Tai yra labai liūdnos situacijos, kurios nutinka ir Lietuvoje. Todėl kiekvienam, kuris sugalvojo užsidėti šildantį pseudo diržą, kuris gali padėti numesti svorio, patariu to tikrai nedaryti.“

A. Sujeta daugiau papasakojo apie svorio metimą:

– Kokios dažniausios klaidos metant svorį?

– Pagrindinė žmonių klaida, pradėjus sportuoti – per didelis noras greitai gauti rezultatą. Tarkime, jei žmogui per pirmą savaitę nukrito 2-3 kilogramai, jis įsivaizduoja, kad tiek turi numesti kiekvieną savaitę. Šiuo atveju ženkliai riboja kalorijas, beveik nebevalgo. Taip, per mėnesį numeta daug svorio, tačiau dėl ilgalaikio badavimo palūžta, pradeda vartoti daug daugiau maisto ir „sėkmingai“ tą svorį susigrąžina.

Taip pat kartais žmonės neadekvačiai vertina savo galimybes sporte. Pavyzdžiui, karštą vasaros dieną bėga net ir lengvai nutukęs žmogus. Bėgant tokiu oru, be ilgalaikės organizmo adaptacijos prie fizinio krūvio karštoje aplinkoje, o jei dar saulėje, žmogaus širdies ritmas padidėja 20-25 proc. Vadinasi, širdis ir širdies kraujagyslių sistema gauna didžiulę apkrovą. Tokie staigūs pokyčiai gali turėti labai liūdnas pasekmes. Taigi, jei nusprendėte maitintis sveikai ir žinote, kaip tai daryti, svarbiausia nesitikėti greitų rezultatų.

– Kada geriausia mesti svorį?

– Karštoje aplinkoje impulsyviai mesti svorio nepatarčiau. Tarkime, atsisakydami angliavandenių, apribodami maisto vartojimą, mes gauname ženkliai mažiau skysčių. Įprastai vien su maistu galime gauti apie 1,5 litro. Todėl esant karštoms oro sąlygoms griežtai riboti maisto tikrai nereikėtų, nes ne visada ir taip pavyksta suvartoti tinkamą kiekį vandens.

Lengviausia mesti svorį yra vasarą. Žinoma, jei nėra karšta. Tuomet žmogui lengviau sumažinti suvartojamą maisto kiekį, ypatingai riebalų. Kitaip tariant, vasarą yra lengviau apriboti suvartojamų kalorijų kiekį nei žiemą. Taigi, vasarą, kai lauke nėra labai karšta – ne 30oC laipsnių, yra puikus laikas mesti svorį. Žiemą gali būti kiek sunkiau. Vis dėlto Lietuvoje veikia daug progresyvių ir kokybiškas paslaugas teikiančių sporto klubų, kur žmogus gali sportuoti ištisus metus. Svarbiausia yra pagalvoti apie savo galimybes, kiek sumažinti kalorijas ir judėti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (29)