Užmigti reikia iki vidurnakčio

„Kalbant apie suaugusiuosius, rekomenduojama miego trukmė yra 7-9 valandos. Tiesa, miego trukmei įtakos turi ir genetika. Yra žmonių, kuriems užtenka 6 valandų, kartais net 5 val. ar mažiau. Tačiau tai išimtys“, – pasakojo R. Masaitienė.

Pasak jos, visiems būtų labai naudinga laikytis tvarkingo miego režimo ritmo. Vis dėlto yra žmonių, kurie gali lengviau prisitaikyti prie jo nukrypimų, kiti to negali visiškai. Todėl vieniems dirbti pamainomis nėra sunku, kitiems tiesiog neįmanoma. Laikytis ritmo yra svarbu mūsų visam organizmui dėl jame vykstančių cirkadinių ritmų.

„Mūsų visus organizme vykstančius cirkadinius ritmus reguliuoja vedlys, kuris yra mūsų smegenyse. Tam vedliui informaciją duoda šviesa. Jei ją visada vienodu ritmu gauname ryte, cirkadiniams ritmams yra lengva – jie adaptuojasi, sinchronizuojasi, veikia darniai. Jei nesilaikome ritmo, viskas vyksta atvirkščiai“, – sakė neurologė.

Dabartiniai genetiniai tyrimai, pasak gydytojos, patvirtina, kad žmonės yra susiskirstę į vyturius ir pelėdas. Šiuo metu dar nėra duomenų, kurie sveikesni – tie, kurie eina anksti miegoti ir anksti keliasi, ar tie, kurie vėlai užmiega ir vėlai išlipa iš lovos.

„Vis dėlto iki vidurnakčio visiems reikia atsigulti. Pernai metais buvo pasirodę tyrimai, jog tie žmonės, kurie neišsimiega, gali pakankamai išsimiegoti už visas dienas savaitgalį. Tačiau vėliau pasirodę tyrimai įrodė, kad tokia praktika vis tiek neužkerta kelio metabolinei disfunkcijai. Be to, tyrimas parodė, kad kompensuoti 1 valandos miego trūkumą reikia 4 dienų tvarkingo miegojimo“, – perspėjo gydytoja.

Depresija, demencija, nutukimas – gali atsirasti dėl nemigos

Tie, kas miega neužtektinai, ar yra linkę į nerimą, turi polinkį į priklausomybes bei nutukimą. Jei pamiegosime 1 valanda per mažai – kitą dieną suvartosime 200 kcal daugiau.

„Taip yra dėl to, kad kai neišsimiegame, dienos metu būname pavargę, esame neefektyvūs. Net jei esate labai užsiėmęs sėkmingas verslininkas, miegoti vienodą pakankamą kiekį valandų apsimoka, nes tai sutaupo laiko. Darbe būnate efektyvesnis ir darbingesnis, todėl laikas susitaupo“, – sakė R. Masaitienė.

Pasak gydytojos, nuovargio priežasčių yra daugybė. Kalbant apie nuovargį ir mieguistumą, dėl to gali būti kalta nepakankama miego trukmė.

„Per trumpas miegas yra mūsų laikų rykštė. Jausimės pavargę ir tada, jei mūsų miego kokybė bus bloga, o blogai miegoti galime dėl įvairių priežasčių. Nemiga turi didelę įtaką mūsų širdies ir kraujagyslių ligoms. Susirgti miokardo infarktu, turėti nesusireguliavusį kraujo spaudimą, širdies ritmo sutrikimus, insultą patirti – yra didesnė tikimybė, kai neišsimiegame ar miegame per mažai“, – sakė miego specialistė.

Pasak jos, tai dar ne visos rizikos. Neišsimiegant taip pat turime didesnę galimybę susirgti įvairiomis virusinėmis ir bakterinėmis ligomis, nes silpsta mūsų imuninė sistema. Turime didesnes galimybes susirgti vėžiu, mūsų nuotaika būna daug prastesnė nei pailsėjus užtektinai. Auga nerimo ir depresijos rizika, blogėja psichologinė būklė. Tampame mažiau dėmesingi ir lėčiau priimame sprendimus. Ilgainiui tai gali daryti įtaką ir demencijos išsivystimui.

Žiūrėkite visą laidą Sveikatos receptas: