DELFI TV Gyvai studijoje apie dažną peršalimo simptomą – gerklės skausmą – kalbėjosi Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos gydytoja otorinolaringologė Aistė Paškonienė, „Eurovaistinės“ farmacininkė Elvyra Ramaškienė bei žurnalistė Kristina Ciparytė.

Kristina Ciparytė, Aistė Paškonienė, Elvyra Ramaškienė

3 pagrindinės ligos

Kaip pasakoja A. Paškonienė, 80-90 proc. gerklės skausmų sukelia virusai. „Virusai gali būti įvairūs: tas pats peršalimo, gripo, žmogaus papilomos virusas, herpes virusas, infekcinė mononukleozė ir aibė kitų virusų, kurie gal labiau būdingi suaugusiems, bet serga ir vaikai.

Toliau gali būti ir bakterinis uždegimas. Bakterinis uždegimas, sukeltas streptokoko bakterijos, vadinama streptokokine angina. Tai yra pūlingas procesas. Dažniausiai serga 5–15 metų pacientai. Serga ir suaugusieji, bet tarp vaikų ši liga – populiari.“, – teigia gydytoja.

Tačiau gerklės skausmą, pastebi A. Paškonienė, gali sukelti ir įvairūs alergenai, dirgikliai: žiedadulkės, dulkės, cigarečių dūmai ar net sausas oras.

Kaip teigia E. Ramaškienė, gerklės skausmas nėra būdingas tik peršalimo sezonui, nes vaistinės pacientų gausiai sulaukia ir vasarą. „Dažniausiai peršąla nuo oro kondicionierių. Tiesiog nusistato per žemą temperatūrą, būna sušilę. Didelis temperatūrų skirtumas, tada imunitetas apsilpsta ir be abejo susergama“, – pasakoja farmacininkė.

Tačiau, su juoku pastebi ji, būtent rudenį-žiemą-pavasarį vyksta nuolatinis darbas, siekiant išgydyti gerklės skausmą.

Elvyra Ramaškienė

Gydytoja A. Paškonienė išskiria 3 pagrindines gerklės skausmo priežastis – faringitas, tonzilitas bei laringitas.

Tačiau dar viena dažna gerklė skausmo priežastis slypi visai ne gerklėje. „Labai dažnai sutinkame pacientus su skrandžio problemomis. Ateina ir sako: na žinot, savaitę skauda gerklę savaitę – ne. Rytais pakosčiu ir balsas pakimsta. Viskas aišku, gali būti skrandžio problemos. Gali būti refliukso ligos, opaligė. Ir klausiame pačio paciento, ar turėjote skrandžio problemų. Taip, turėjau, tai reiškia – man atsinaujino“, – sako E. Ramaškienė. Refliukso simptomai, vardija farmacininkė, gali būti sudirginta gerklė, gerklės perštėjimas, kutenimas, kosulys.

Būtent dėl refliukso, sako gydytoja, žmonės patraukia pas ausų, nosies ir gerklės ligų specialistus – juk simptomai gerklėje, o ne skrandyje. Tačiau, teigia A. Paškonienė, dažniausiai gerklės skausmą sukelia ligos, kurios tiesiogiai yra su ja susijusios pagal anatomines struktūras.

Kenčia sąnariai, inkstai, širdis ir net dantys

Kaip sako A. Paškonienė, dažnas tiesioginio gerklės skausmo sukėlėja – pūlinga angina. Kartais, anot pašnekovės, žmogus net gali nematyti baltų apnašų, kurias dažnas ir asocijuoja su pūlinga angina. Gydytoja pasakoja, kad jos gali likti nepastebėtos – tiesiog ištinsta ligonio kaklas. Ji pabrėžia, kad tokiu atveju būtina gydytojo pagalba.

Aistė Paškonienė

Tačiau tragiškiausios komplikacijos, pastebi abi pašnekovės, yra susijusios su streptokokine angina. „Jeigu tai streptokokinė angina yra pavojus tiek visų sąnarių ligoms, reumatui, širdies, širdies vožtuvų, inkstų ligoms, skrandžiui, dantims, viskam. Tai lėtinė infekcija, ją derėtų pašalinti“, – akcentuoja gydytoja.

A. Paškonienė teigia, kad žmonės yra linkę delsti ir nesigydyti gerklės skausmo. „Serga 5-6 kartus per metus, gydosi augaliniais preparatais, krypsta sąnariai, skauda širdį“, – apie lėtinę streptokokinę infekciją sako pašnekovė.

Jai antrina ir E. Ramaškienė sakydama, kad žmonės eina pas gydytojus, bando aiškintis, kodėl jiems skauda sąnarius ir tik vėliau paaiškėja, kad visų bėdų židinys – tonzilėse.

Pasiteiravus, kodėl taip yra, farmacininkė teigia, kad žmonės iki galo neišsigydo infekcijos. „Jie vartoja pastiles, nejaučia ūmaus skausmo, skausmas numalšinamas, o procesas vystosi toliau. Bet turėtų jausti silpnumą, nuovargį. Ta liga tęsiasi lėtine forma“, – tikina E. Ramaškienė.

Blogiausios šios ligos komplikacijos, anot farmacininkės, širdies, inkstų ligos bei reumatas.

Aistė Paškonienė, Elvyra Ramaškienė

Operacija padės ne visiems

Vienas iš lėtinio tonzilito gydymo būdų – tonzilių šalinimas (tonzilektomija). „Dar prieš atsirandant antibiotikams, visiems, kurie sirgdavo reumatinėmis ligomis būdavo šalinamos tonzilės. Ir tos operacijos būdavo gana sėkmingos, kadangi apsaugodavo nuo reumato, invalidumo ir net mirčių.

Vienu metu operacijos buvo labai populiarios, jos būdavo atliekamos, kai reikia ir kai nereikia. Dar prieš 30 metų jos būdavo dažnai atliekamos. Paskutiniu metu yra nusistovėjęs gana protingas santykis tarp antibiotikų ir operacijų. Žinoma, nustačius infekcijos židinį ir esant kitoms patologijoms, kaip sąnarių, inkstų uždegimai, tuomet šaliname tonziles. Ypatingai, kai suaugęs žmogus per metus serga 3-4 kartus ir reikalingi antibiotikai, tuomet yra rekomenduojama operacija“, – sako gydytoja.

Po tonzilių šalinimo operacijos, pasakoja A. Paškonienė, 80 proc. žmonių sveikata susitvarko, tačiau 20 proc. žmonių ir toliau jaučia gerklės skausmą. Anot gydytojos, dėl to kalta silpna imuninė sistema, aplinkos faktoriai. „Jeigu žmogus ligų maišas – operacija nepadės“, – priduria gydytoja.

Pašnekovė taip pat pabrėžia, kad jei dėl lėtinio tonzilito prasidėjo sąnarių ligos, operacija šiam procesui jau nebepadės, todėl svarbu laiku kreiptis dėl gydymo.

Aistė Paškonienė

O ar gerklės skausmas gali būti vienas iš gerklės vėžio indikatorių? A. Paškonienės teigimu, sergant gerklės vėžiu, skausmas pasireiškia tik vėlyvesnėse stadijose. „Pirmose auglio stadijose gerklės neskauda, jaučiamas tik diskomfortas. Pamatoma opelė, kažkoks padidėjimas, kažkokio papildomo audinio sankaupa. Vystantis augliui, vėlyvesnėse stadijose gali atsirasti rijimo, kalbėjimo sutrikimai. O vėliausiose stadijose, griūvant audiniams, prasideda ir skausmas“, – paaiškina gydytoja.

Visada padės senas, geras metodas, bet tik su saiku

O kada dėl gerklės skausmo reikėtų kreiptis į gydytoją? A. Paškonienė sako, kad reiktų susirūpinti, jei gerklės skausmas užsitęsia ilgiau nei 4 paras, pakyla temperatūra iki 38 laipsnių celsijaus ir daugiau, jei sunku ryti, skauda kaklą, sunku išsižioti. „Tada jau reikėtų kreiptis pas gydytoją. Matomai, čia jau bakterinė infekcija. Galima uždegimas galėjo prasidėti virusu, kuris gali komplikuotis į bakterinę infekciją kaip tikrai dažnai būna. Virusai taip pat silpnina imunitetą, tada labai lengvai gali prisidėti bakterija“, – sako pašnekovė.

Gerklės skausmą, sako A. Paškonienė, reikia gydyti pagal simptomus. Anot jos, jeigu gerklėje jaučiamas sausumas – padės aliejiniai purškalai.

Savo ruožtu E. Ramaškienė perspėja per daug neįnikti į čiulpiamas pastiles: anot farmacininkės jų būna ganėtinai stiprių, tad jomis numalšinus skausmą galima net nepastebėti bakterinės infekcijos.

Jodo preparatai, sako E. Ramaškienė, tinka gydyti tiek bakteriniai, tiek virusiai infekcijai, tiek ir grybeliui. Tačiau šių preparatų skonis, perspėja ji, nėra malonus.

Bene populiariausias gerklės skausmo gydymo metodas – gerklės skalavimas su druska. Anot A. Paškonienės, tai senas, geras metodas, kuris tinka gydytis pūlingai anginai.

Tačiau E. Ramaškienė perspėja, kad druska gerklę skalauti reikėtų saikingai. „Druska išdžiovina gleivinę, dėl to gali pasidaryti sausa ir kilti nemalonus skausmas. Kartais naudojamas druskos ir sodos tirpalas. Bet reikėtų dėti į karštą vandenį, ne į verdantį, kad gautųsi tų medžiagų išputojimas, ir tada skalauti. Bet tik kelis kartus per dieną“, – sako sveikatos specialistė.

Tinkamas druskos ir vandens santykis, anot specialisčių, būtų pusė arbatinio šaukštelio druskos stiklinei vandens.

Pasiteiravus, kokias klaidas daro ligoniai, kurie kovoja su gerklės skausmu, A. Paškonienė sako, kad jei jau jie pradeda gydytis, tai visai ne saiko. „Jeigu medus, tai ne šaukštai, o kibirai. Jeigu druska, tai koncentracija didžiulė. Sako, kad nuo to per didelio rūpinimosi ir gydymosi gali atsirasti ir žaizdelių“, – perspėja gydytoja.