PSO duomenimis, 2021 m. užregistruoti 247 mln. maliarijos atvejai, iš kurių apie 600 tūkst. baigėsi mirtimi. Maliarija užsikrėsti galima keliaujant po daugiau kaip 100 šalių. Ši liga plačiai paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos teritorijose. 95 proc. visų susirgimų ir mirčių nustatyti Afrikos regione. Daugiau nei pusė jų – Nigerijoje, Kongo Demokratinėje Respublikoje, Nigeryje, Tanzanijoje.

„Lietuvoje kasmet pasitaiko įvežtinių maliarijos atvejų. Užsikrėtimo priežastis – nereguliariai naudojami ar visai nenaudojami vaistai nuo maliarijos prieš kelionę ar kelionės metu, nepakankama individuali apsauga nuo uodų“, – pažymima pranešime.

2012–2022 m. buvo užregistruoti 58 maliarijos atvejai. Trys ligoniai, susirgę tropine maliarija, mirė. Dauguma susirgusiųjų darbo ar pažintiniais tikslais viešėjo Afrikos žemyno šalyse.

Maliarija – tai parazitinė kraujo liga, perduodama įkandus Anopheles genties uodo patelei bei pasireiškianti reguliariai pasikartojančiais karščiavimo priepuoliais.

NVSC specialistai primena, kad planuojant keliones į svečias šalis būtina atsakingai tam pasiruoši.

„Pasidomėti, ar šalis nėra endeminė maliarijos atžvilgiu. Tai galima padaryti apsilankius NVSC interneto svetainėje ir pasirinkus šalį, į kurią norima vykti. Jeigu nurodyta, kad šalyje, į kurią ruošiatės vykti, yra paplitusi maliarija, kreipkitės į savo šeimos gydytoją dėl vaistų nuo maliarijos“, – rašoma pranešime.

NVSC rekomenduoja pasirūpinti apsauga nuo uodų įkandimų. Viešint maliarijos paveiktose teritorijose būtina nešioti drabužius, dengiančius rankas ir kojas, veido ir drabužiais nepridengtų kūno vietų apsaugai naudoti uodus atbaidančias priemones, uždengti tinkleliais patalpų duris, langus (ypač naktimis), nakvynei pasirinkti lovas su baldakimais. Uodai labiausiai puola saulei leidžiantis ir tekant, tad šiuo metu rekomenduojama būti uždarose nuo uodų patekimo apsaugotose patalpose.

Kelionės metu specialistai pataria atidžiai stebėti savo sveikatą, o atsiradus simptomų (šaltkrėtis, karščiavimas, galvos, raumenų skausmai, silpnumas), nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos į gydymo įstaigą. Grįžus iš kelionės rekomenduojama informuoti savo šeimos gydytoją apie lankymąsi maliarijos rizikos zonoje, net jeigu ir vartojote vaistus nuo maliarijos.

Nors maliarija šiuo metu yra viena iš opių visuomenės sveikatos problemų pasaulyje, tikimasi, kad ateityje ji bus efektyviai valdoma. Šiuo metu Europos vaistų agentūroje yra autorizuota vakcina nuo maliarijos, skirta 6 sav.– 17 mėn. kūdikių skiepijimui endeminėse vietovėse. Ši vakcina apsaugos ne tik nuo tropinės maliarijos, bet ir nuo hepatito B.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją