Nepaisant to, kad omikron užkrečiamumo lygis buvo vienas iš didžiausių, net lyginant su labiausiai užkrečiamomis infekcinėmis ligomis, bet sąlyginai nesunki klinikinė ligos eiga daug kam kėlė optimistines nuotaikas bei kalbas apie koronaviruso eros pabaigą. Ir iš tikrųjų, lyginant su delta variantu, kaip parodė Ontario studija, hospitalizacijos ir mirtingumo rodikliai buvo net 3 kartus mažesni, o apskaičiuojama mirties rizika krito net 83 proc.

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis šalyje 2022 m., prasidėjus pilnam omikron dominavimui, nuo sausio vidurio per vieną savaitę hospitalizacijų skaičius sumažėjo nuo 1649 iki 624, mirčių – nuo 451 iki 197. Europoje 15 šalių apibendrinti duomenys parodė, kad užsikrėtus omikron, gydymo ligoninėje prireikia tik 0,16 proc. pacientų. Plačiajai visuomenei kai kas jau bandė aiškinti, kad COVID-19 reikėtų traktuoti kaip eilinį gripą ar eilinį virusą, sukeliantį peršalimo ligas, todėl nereikia nei vakcinacijos, nei jokių ypatingų specifinių apsaugos priemonių, o visa buvusi strategija koronaviruso suvaldymui buvo iš esmės klaidinga.

Pirkėjai prie prekybos centrų Vilniuje

Deja, statistiniai duomenys rodė, kad savaitinis mirčių skaičius dėl šio viruso atmainos pasaulyje praėjusių metų viduryje siekė vis dar 14–15 tūkstančių atvejų. Taip pat paaiškėjo, kad sukurtos vakcinos prieš pradinį koronaviruso variantą nėra pakankamai efektyvios prieš dabar dominuojančius omikron potipius. Viltys, kad greitai sukurta adaptuota vakcina prieš omikron potipius BA.4 ir BA.5 išspręs visas problemas, pasiteisino irgi nepilnai, nes virusas greitai mutavo, atsirado naujos omikron potipių atmainos BQ.1, BQ.1.1 ir XBB.1.5, pasižyminčios dar didesniu užkrečiamu, ką pilnai patvirtino statistiniai duomenys.

Taip, per paskutinę praėjusių metų savaitę vien JAV tarp naujų užsikrėtimų 40,5 proc. atvejų sudarė XBB.1.5, BQ.1 – 26,9 proc., BQ.1.1 – 18,3 proc. Naujausi duomenys rodo, kad šiuo metu kai kuriuose šalies regionuose XBB iškovojo vienvaldžio lyderio pozicijas ir tapo priežastimi vos ne 80 proc. visų naujų užsikrėtimų koronavirusine infekcija.

Europos šalys taip pat stebi greitą plitimą BQ.1, BQ.1.1 ir XBB.1.5 potipių. Atlikti tyrimai parodė, kad, jei naujai sukurtų vakcinų poveikis prieš omikron BA.5 yra efektyvus, tai sustiprinančioji vakcinos dozė, esant užsikrėtimui viruso potipiais BQ.1, BQ.1.1 ir XBB.1.5 veikia kur kas silpniau, organizme susidaro mažesnis antikūnų kiekis, nes dėl atsiradusių daugybinių amino rūgščių sekos pokyčių koronaviruso spyglio baltyme žmogaus imuninė sistema sunkiau atpažįsta virusą.

„Camelia“ vaistinėje

Įdomu ir tai, kad anksčiau persirgę COVID-19 ir gavę sustiprinančią vakcinos dozę, antikūnų kraujyje turėjo tris kartus daugiau, palyginus su nesirgusiais, bet vakcinuotais sustiprinančia doze. Kaip matome, papildoma imunizacija duoda gerą efektą, todėl vietoje papildomo persirgimo COVID-19, galbūt vertėtų pagalvoti apie papildomą sustiprinančią vakcinos dozę.

Verta atkreipti dėmesį į Kinijos mokslininkų atliktą įdomų tyrimą, kuriame buvo stebėta, kaip persirgusių koronaviruso delta variantu serumas neutralizuoja omikron potipius BQ.1, BQ.1.1. Pasirodė, kad efektyvumas siekė tik 40 proc., tuo metu, kai to paties serumo efektyvumas prieš anksčiau dominavusius potipius BA.1, BA.2, BA.4, BA.5 buvo virš 80 proc. Kadangi šiuo metu farmacinės kompanijos aktyviai kuria vis naujus terapinius monokloninių antikūnų preparatus, neutralizuojančius koronaviruso spyglio baltymą, Japonijos ir JAV mokslininkai ištyrė jų poveikį dabar vyraujančioms omikron atmainoms BQ.1, BQ.1.1 ir XBB.1.5.

Nustatyta, kad daugumos preparatų efektyvumas siekė 50 proc., todėl, mokslininkų nuomone, būtina kurti naujus monokloninių antikūnų preparatus, adaptuotus prieš dabar dominuojančias omikron atmainas. Nors esamų vakcinų efektyvumas prieš naujai atsiradusius omikron potipius yra mažesnis, vis dėlto, geresnės alternatyvos joms šiuo metu nėra. Juk taikoma nulinio kovido politika, kai visuotinai diegiamos griežčiausios izoliavimo priemonės, nepasiteisino.

Jeigu pradžioje koronavirusinės pandemijos mirtingumas siekė 4,2 proc., tai dabar mirtingumas nesiekia ir 1 proc., ir tam didžiausią įtaką turėjo vakcinacija. Noriu pastebėti, kad šeimos gydytojai, kasdien bendraudami su savo pacientais, susiduria su įvairiausiomis dažnai kraštutinėmis nuomonėmis apie koronavirusą, kurias pakeisti dažnai būna sudėtinga.

Tenka sutikti, kad dabartiniai omikron potipiai, nepaisant didelio užkrečiamumo, pasižymi sąlyginai nesunkia klinikine ligos eiga, todėl dažnai nereikia jokio gydymo, bet pagyvenusio amžiaus žmonėms, turintiems įvairių gretutinių ligų ar esant imunodeficitinėms būklėms, liga gali greitai komplikuotis ir turėti labai liūdnų pasekmių. Lietuvoje kasdien fiksuojami mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejai. Ir tarp mirusiųjų dažniausiai daugiausia yra tų, kurie atsisakė skiepytis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją